Zakupy internetowe dostarczać będą drony. Szybciej niż dziś można by się spodziewać

red. AIP
Bartosz Frydrych / Polska Press
Drony już teraz Swiss Post wykorzystuje do dostarczania przesyłek. Czy w ślady szwajcarskich kolegów pójdzie Poczta Polska? Jeśli nawet nie, to z pewnością znajdą się w naszym kraju inne firmy skónne do wykorzystywania dronó w tym celu. Pierwsze próby podjęte już zostały na Pomorzu.

Automatyzacja wkracza w coraz liczniejsze dziedziny. Staje się oczywiste, że drony znacznie tańsze w zakupie i eksploatacji od samochodów oraz o wiele bardziej ekologiczne zaczną obsługiwać segment transportu drobnych zakupów, przesyłek i małych paczek.

Od kilku lat na całym świecie mówi się o koncepcji wykorzystania dronów w transporcie do dostarczania przesyłek zamawianych przez klientów w sklepach internetowych. Zespoły specjalistów zajmujące się testowaniem procedur dostarczania zakupów i przesyłek dronami działają nie tylko w USA, ale też w Wielkiej Brytanii, Austrii oraz Izraelu.

Szwajcarska poczta (Swiss Post) zaczęła wykorzystywać drony do dostarczania przesyłek w odległe i trudno dostępne miejsca. Jest już zaawansowany pilotażowy projekt, a wdrożenie go w pełnej skali nastąpi w najbliższych latach. Przed kilkoma tygodniami w USA znana firma kurierska przeprowadziła próbną dostawę pilnie potrzebnych leków z Beverly w Massachusetts na położoną trzy mile od brzegu wyspę na Atlantyku.

Także w Polsce rozwija się ta dziedzina. Najbardziej zaawansowane prace prowadzi firma Sky Tronic założona przez naukowców Politechniki Wrocławskiej.

- My też chcemy uczestniczyć w tym nowym wyścigu technologicznym stosując nową technologię sterowania i stabilizacji lotu dla dronów opracowanej przez nasz zespół, która może w znaczny sposób poprawić bezpieczeństwo lotów podczas dostaw przesyłek nawet na duże odległości - mówi dr inż. Michał Lower, dyrektor ds. Rozwoju Produktów w Sky Tronic. - Nawiązaliśmy współpracę z dużą firmą logistyczną Moto ABC w zakresie opracowania i wdrożenia koncepcji wykorzystania dronów do transportu towarów pomiędzy centrami logistycznymi i magazynami.

Sky Tronic chce we współpracy z gdańską firmą spedycyjną Moto ABC stworzyć specjalistyczny dron dostawczy przeznaczony dla branży logistycznej, który znacznie ułatwi proces dostarczania towarów i w przyszłości może zastąpić tradycyjnych kurierów naziemnych.

Dzięki dronom można znacząco obniżyć koszty transportu, przyśpieszyć czas dostawy przesyłek, zwiększyć elastyczność czasu dostawy oraz zapewnić niezawodność dostarczania towarów. W miastach drony umożliwią szybkie pokonywanie odległości od nadawcy przesyłki do adresata lub nawet kilku odbiorców.

Drony przelecą ponad zakorkowanymi ulicami i znacznie szybciej i taniej dotrą do odbiorcy oraz z mniejszym nakładem energii, co czyni drony znacznie bardziej przyjaznymi środowisku naturalnemu

- Mamy już sprecyzowane plany włączenia dronów do naszej codziennej działalności biznesowej. Chcemy stworzyć pierwszy na świecie system nowoczesnych centrów logistycznych i przeładunkowych, które w praktyczny sposób wykorzystywać będą nowe technologie dronowe do codziennej pracy operacyjnej i będą miały na wyposażeniu flotę dronów zintegrowaną z naziemnymi środkami transportu – zapowiada Dawid Bielecki, właściciel firmy Moto ABC. - Drony transportowe będą poruszać się pomiędzy specjalnymi stacjami, które będą swego rodzaju połączeniem lądowiska i terminali zdawczo-odbiorczych. Tam będzie następować automatyczny załadunek bądź rozładowanie towarów oraz zasilanie dronów.

testy na żywym organiźmie

Docelowo firma zamierza przygotować mobilne lądowiska i stanowiska dowodzenia dronami wraz ze stacjami dokującymi dla dronów w głównych centrach logistycznych rozrzuconych po całym kraju i realizować przewozy przesyłek tak, aby skrócić czas dostawy. - We współpracy z kilkoma prestiżowymi firmami z branży automotive, będziemy testować nowy system dostaw towarów na żywym organizmie, który przyczyni się do powstania nowoczesnej logistyki - dodaje Dawid Bielecki. - Chcemy, aby w przyszłości bezzałogowe statki powietrzne przejęły część zadań realizowanych dziś przez tradycyjny transport samochodowy w naszym łańcuchu dostaw. Jesteśmy przekonani, że wykorzystanie dronów kurierskich ułatwi transport i spedycje towarów, a dostawy przesyłek będą bardziej konkurencyjne w stosunku do tradycyjnego sposobu transportu.

Według procedur już opracowywanych przez Sky Tronic kolejność realizowania dostaw przesyłek rozpoczyna się od pobrania przesyłki przez drona do luku bagażowego drona i wysłania do adresata za pomocą odpowiedniej aplikacji na smartfonie SMS-a z informacji o dokładnej godzinie i miejscu dostawy.

Adresat na bieżąco będzie mógł sprawdzić, gdzie aktualnie znajduje się „podniebny kurier” i jaki jest szacowany czas jego przylotu. Po wylądowaniu drona w strefie odbioru terminala, adresat wpisuje swój PIN, na podstawie którego następuje otworzenie się luku ładunkowego drona i uwalnianie przesyłki. Następnie w razie potrzeby dokonywane jest uzupełnienie źródeł zasilania i ewentualny serwis drona.

emisja bez ograniczeń wiekowychnarkotyki
Wideo

Strefa Biznesu: Czterodniowy tydzień pracy w tej kadencji Sejmu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu