Czytaj też: Innowacyjne firmy w województwie podlaskim? Liderzy rynku? To niemożliwe - mówi stereotyp
Ramy rowerowe dedykowane do montażu silnika elektrycznego; pierwszy na świecie interaktywny robot, który rozwija się razem z dzieckiem; zaawansowany, bateryjny rejestrator przepływu gazu przydatny administratorom sieci dystrybucyjnych; endoproteza głowy kości promieniowej – to te rozwiązania zdobyły w zeszłym roku nagrody w rankingu Innowacje 2017. Rankingu organizowanym już ponad dekadę przez Kurier Poranny.
Były to nagrody w kategorii Produkcja. Do nagrodzonych Rozwiązań cyfrowych należał z kolei skonfigurowany w Białymstoku Intranet pozwalający na stworzenie w kilka minut firmowego portalu do komunikacji wewnętrznej oraz system ProCent BMS - połączenie technologii wizualizacji oraz sterowania instalacjami automatyki budynkowej z wizualizacją 3D w przeglądarce internetowej.
Nie zapominamy też o Usługach: kapituła konkursu Innowacje 2017 doceniła platformę seed house (rodzaj inkubatora przedsiębiorczości) z zastosowaniem sztucznej inteligencji analizującej w oparciu o dane z Internetu pomysł na biznes klienta; system prognozowania zamówień w branży lodziarskiej oparty o moduł prognozowania pogody, a także bota pomagającego podróżującym w odprawie lotniczej.
Wszystkie te rozwiązania wymyślili ludzie zatrudnieni w podlaskich firmach; większość tu wykształcona, a wspomniane rozwiązania sprawdzają się w realnej działalności służąc ludziom w Polsce i za granicami naszego kraju.
Podlaskie. Innowacje 2017 raz jeszcze - poznajcie laureatów....
Po to robimy ten ranking, żeby promować nowoczesne rozwiązania, ale też promować mniej stereotypowy odbiór regionu. Chcemy pokazywać i pokazujemy nowe trendy na naszym rynku oraz umysłowości, dzięki którym mieszkając tutaj możemy mieć nadzieję na spełnianie naszych zawodowych i życiowych ambicji w coraz nowocześniejszych firmach. Za godną płacę.
Jeszcze nie wiemy, na którym miejscu w tym roku uplasuje się województwo w publikowanym od 2016 roku raporcie na temat innowacyjności regionów Polski. Raport taki publikowany jest zazwyczaj w maju. W maju też będzie miała miejsce gala finałowa naszego rankingu Innowacje 2018.
Na razie jednak zapraszamy do udziału w naszym przedsięwzięciu.
Przypomnijmy zatem zasady:
•ranking podzielony jest na dwa podstawowe segmenty: dla firm i dla instytucji otoczenia biznesu, szkół, uczelni, organizacji społecznych i instytucji publicznych (w tej drugiej kategorii nagrody przyznawane są pod hasłem Innowacje społeczne);
•w rankingu Innowacje mogą brać udział wyłącznie firmy zarejestrowane w woj. podlaskim;
•udział w rankingu jest bezpłatny;
•zarówno w rankingu dla firm, jak i w kategorii Innowacje społeczne brane są pod uwagę tylko rozwiązania wdrożone w 2018 roku;
•nagrody dla firm przyznajemy w trzech kategoriach: usługi, produkcja, rozwiązania cyfrowe (każda firma może zgłosić rozwiązania w kilku kategoriach, jeśli ma tak szeroki profil działania) w podziale na firmy mikro, małe, średnie i duże;
•ankieta – która jest podstawą zgłoszenia – pozwala na zgłoszenia innowacji w firmie w kilku sferach: technologicznej, produktowej, organizacyjnej lub marketingowej;
•Innowacje społeczne – to nagroda dla podmiotów, które realizowanymi projektami, konkursami, akcjami promują generowanie innowacyjnych rozwiązań, współpracę biznesu z nauką, otwierają umysły uczniów, studentów, przedsiębiorców, naukowców – po prostu mieszkańców regionu na konieczność myślenia i działania w świecie, w którym innowacyjność wpływa na konkurencyjność gospodarki; a docelowo – na podwyższanie standardu życia ludzi;
•Innowacje dla firm i Innowacja społeczna mają dedykowane sobie odrębne ankiety możliwe do wypełnienia online;
•Dodatkowe kategorie nagród (przyznawane także na podstawie danych zawartych w ankietach) to: Młodzi dynamiczni (dla firmy działającej krócej niż trzy lata; wiek przedsiębiorców nie ma znaczenia) i Wynalazca Roku;
•Kapituła zastrzega sobie możliwość wizyty w przedsiębiorstwie czy instytucji w celu lepszego poznania jej działalności.
Partnerami merytorycznymi tegorocznego rankingu, którego głównym organizatorem jest od początku Kurier Poranny, jest Rada Federacji Stowarzyszeń Naukowo-Technicznych NOT Białystok, Białostocki Park Naukowo-Technologiczny, Park Naukowo-Technologiczny Polska Wschód w Suwałkach, Park Przemysłowy w Łomży i Instytut Innowacji i Technologii Politechniki Białostockiej. Przedstawiciele tych organizacji wchodzą w skład kapituły rankingu.
Czytaj też: Podlaskie. Innowacje 2017 – podczas gali nagrodziliśmy wizjonerów z regionu
Na zgłoszenia czekamy do 10 kwietnia br. Zgłoszenie polega na wypełnieniu i przesłaniu (przycisk na końcu ankiety) stosownej ankiety:
TUTAJ jest dostęp do ankiety dla firm w rankingu Innowacje 2018
TUTAJ jest dostęp do ankiety w kategorii Innowacja społeczna w rankingu Innowacje 2018
W razie potrzeby zapraszamy do kontaktu:
Maryla Pawlak-Żalikowska
[email protected]
85 7489 552

