Zarobki w Europie Środkowo-Wschodniej, w tym w Polsce oraz zapotrzebowanie na pracowników. W tych branżach są duże możliwości

OPRAC.:
Barbara Wesoła
Barbara Wesoła
Szukasz lepszej pracy? Poznaj zarobki specjalistów w 2022 roku w Polsce, Czechach i na Węgrzech
Szukasz lepszej pracy? Poznaj zarobki specjalistów w 2022 roku w Polsce, Czechach i na Węgrzech 123rf.com
Rynek pracy w Polsce oraz w wybranych krajach regionu CEE kwitnie! Jak wynika z raportu CEE Salary Guide 2022, opracowanego przez Cpl Poland, firmę doradztwa personalnego i rekrutacji, region Europy Środkowo-Wschodniej sprawdził się jako atrakcyjne miejsce do kontynuacji biznesu oraz nowych inwestycji. Raport CEE obejmuje sytuację rynkową i zarobkową w Polsce, Czechach oraz na Węgrzech. Podajemy wynagrodzenia na wybranych stanowiskach. Co o rynku CEE mówią eksperci oraz na jakie zawody jest zapotrzebowanie?

Rynek pracy w 2022 – coraz częściej kandydaci dyktują warunki

Rok temu większość kandydatów obawiała się utraty pracy – dziś to oni dyktują warunki na rynku. Priorytety pracowników przesunęły się też w kierunku dobrego samopoczucia, elastycznej organizacji pracy i ogólnej równowagi między życiem zawodowym a prywatnym.

– Ostatnie dwa lata zmodyfikowały nie tylko podejście i zasady funkcjonowania firm, ale również kandydaci stali się bardziej selektywni przy wyborze nowego pracodawcy – mówi Anna Mastalerz, Division Manager ML & Business Services, Cpl Poland.

Co jest dziś ważne dla kandydatów? Według Cpl priorytetem dla poszukujących pracy stało się poczucie stabilności. Oprócz tego:

  • Świadczenia płacowe i pozapłacowe,
  • umowa na czas nieokreślony,
  • jasna ścieżka kariery,
  • możliwość pracy zdalnie lub w trybie hybrydowym.

Niedobory w sektorze IT – w firmach brakuje specjalistów

Rok 2022 będzie kolejnym, w którym rynek będzie się zmagać z niedoborem specjalistów IT nie tylko w Polsce, ale także w regionie CEE. Region CEE wciąż jest atrakcyjny dla biznesu pomimo deficytu talentów i sytuacji geopolitycznej.

– Mylił się każdy, kto spodziewał się, że pandemia spowolni rynek pracy w Europie Środkowo-Wschodniej. Dziś wiemy, że obecnie 80% firm IT doświadcza luki w talentach lub spodziewa się, że zmierzy się z nią w najbliższej przyszłości – mówi Katarzyna Piotrowska, Country Manager w Cpl Poland. - Programiści w regionie CEE nie tylko przodują w światowych rankingach, ale są doceniani za wybitne umiejętności techniczne, wszechstronność i nieszablonowe podejście. Firmy z zachodnich krajów Unii czy USA coraz chętniej proponują pracę zdalną, pogłębiając jednocześnie przepaść w Europie Środkowo-Wschodniej – dodaje.

Według ekspertów Cpl, aby obsadzić wszystkie wolne stanowiska i pozyskać lojalnych pracowników, cała branża powinna otworzyć się na absolwentów, kandydatów bez doświadczenia oraz tych ze słabą znajomością języków obcych, a nawet j.polskiego, których należy przeszkolić w okresie zatrudnienia.

Firmy muszą też być gotowe do zatrudniania kandydatów z innych miast, a nawet krajów. Należy brać pod uwagę, że podwyżki wynagrodzeń w regionie wydają się nieuniknione na wszystkich stanowiskach i sektorach.

Firmy, które chcą przyciągnąć kandydatów, powinny być gotowe do zaoferowania kandydatom o 20 proc. więcej, niż wynoszą obecne pensje – komentuje Kristýna Matasová, Country Manager, Cpl Czechy

W tych branżach będzie praca w Polsce i w Europie Środkowo-Wschodniej

Omawiany raport „CEE Salary Guide 2022”, przygotowany przez Cpl Poland, wyróżnia kilka sektorów, w których można liczyć na duże rekrutacje:

  • IT i Technologie – od stażysty po seniora
  • SSC/BPO (outsourcing i sektor usług wspólnych) – tu ważne są języki obce
  • Bankowość i Finanse – menadżerowie i księgowi
  • Marketing i sprzedaż – otwartość na rozwój, stosowanie nowych narzędzi, komunikatywność jest kluczem

Zarobki w 2022 roku w deficytowych w regionie CEE sektorach

Jak zauważa Pavol Nagy, dyrektor finansowy Cpl, galopująca od kilku miesięcy inflacja, szczególnie zauważalna w regionie CEE powoduje, że konsumenci za taką samą ilość pieniędzy, mogą kupić mniej z niż wcześniej. To idzie w parze z silnie rosnącym zapotrzebowaniem na różne towary i usługi. I ma też ogromny wpływ na rynek pracy, gdzie pracownicy będą oczekiwać podwyżek wynagrodzenia i lepszych warunków pracy.

Prognozowane w tym roku zarobki w sektorze usług wspólnych i outsourcingu w Polsce w zależności od kompetencji mieszczą się w widełkach od 4 tys. do 8 tys. PLN. W przypadku sektora IT będą to wyższe wartości: od 8 tys. do nawet 35 tys. złotych.

Ile zarabiają specjaliści w innych zawodach w Polsce oraz w Czechach, Słowacji lub na Węgrzech? Zobacz w galerii:

Niezawodny sprzęt w najlepszych cenach

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: „Wojna cenowa” sklepów. Ile sklepy na tym zarabiają?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu