Rynek pracy w 2022 – coraz częściej kandydaci dyktują warunki
Rok temu większość kandydatów obawiała się utraty pracy – dziś to oni dyktują warunki na rynku. Priorytety pracowników przesunęły się też w kierunku dobrego samopoczucia, elastycznej organizacji pracy i ogólnej równowagi między życiem zawodowym a prywatnym.
– Ostatnie dwa lata zmodyfikowały nie tylko podejście i zasady funkcjonowania firm, ale również kandydaci stali się bardziej selektywni przy wyborze nowego pracodawcy – mówi Anna Mastalerz, Division Manager ML & Business Services, Cpl Poland.
Co jest dziś ważne dla kandydatów? Według Cpl priorytetem dla poszukujących pracy stało się poczucie stabilności. Oprócz tego:
- Świadczenia płacowe i pozapłacowe,
- umowa na czas nieokreślony,
- jasna ścieżka kariery,
- możliwość pracy zdalnie lub w trybie hybrydowym.
Niedobory w sektorze IT – w firmach brakuje specjalistów
Rok 2022 będzie kolejnym, w którym rynek będzie się zmagać z niedoborem specjalistów IT nie tylko w Polsce, ale także w regionie CEE. Region CEE wciąż jest atrakcyjny dla biznesu pomimo deficytu talentów i sytuacji geopolitycznej.
– Mylił się każdy, kto spodziewał się, że pandemia spowolni rynek pracy w Europie Środkowo-Wschodniej. Dziś wiemy, że obecnie 80% firm IT doświadcza luki w talentach lub spodziewa się, że zmierzy się z nią w najbliższej przyszłości – mówi Katarzyna Piotrowska, Country Manager w Cpl Poland. - Programiści w regionie CEE nie tylko przodują w światowych rankingach, ale są doceniani za wybitne umiejętności techniczne, wszechstronność i nieszablonowe podejście. Firmy z zachodnich krajów Unii czy USA coraz chętniej proponują pracę zdalną, pogłębiając jednocześnie przepaść w Europie Środkowo-Wschodniej – dodaje.
Według ekspertów Cpl, aby obsadzić wszystkie wolne stanowiska i pozyskać lojalnych pracowników, cała branża powinna otworzyć się na absolwentów, kandydatów bez doświadczenia oraz tych ze słabą znajomością języków obcych, a nawet j.polskiego, których należy przeszkolić w okresie zatrudnienia.
Firmy muszą też być gotowe do zatrudniania kandydatów z innych miast, a nawet krajów. Należy brać pod uwagę, że podwyżki wynagrodzeń w regionie wydają się nieuniknione na wszystkich stanowiskach i sektorach.
Firmy, które chcą przyciągnąć kandydatów, powinny być gotowe do zaoferowania kandydatom o 20 proc. więcej, niż wynoszą obecne pensje – komentuje Kristýna Matasová, Country Manager, Cpl Czechy
W tych branżach będzie praca w Polsce i w Europie Środkowo-Wschodniej
Omawiany raport „CEE Salary Guide 2022”, przygotowany przez Cpl Poland, wyróżnia kilka sektorów, w których można liczyć na duże rekrutacje:
- IT i Technologie – od stażysty po seniora
- SSC/BPO (outsourcing i sektor usług wspólnych) – tu ważne są języki obce
- Bankowość i Finanse – menadżerowie i księgowi
- Marketing i sprzedaż – otwartość na rozwój, stosowanie nowych narzędzi, komunikatywność jest kluczem
Zarobki w 2022 roku w deficytowych w regionie CEE sektorach
Jak zauważa Pavol Nagy, dyrektor finansowy Cpl, galopująca od kilku miesięcy inflacja, szczególnie zauważalna w regionie CEE powoduje, że konsumenci za taką samą ilość pieniędzy, mogą kupić mniej z niż wcześniej. To idzie w parze z silnie rosnącym zapotrzebowaniem na różne towary i usługi. I ma też ogromny wpływ na rynek pracy, gdzie pracownicy będą oczekiwać podwyżek wynagrodzenia i lepszych warunków pracy.
Prognozowane w tym roku zarobki w sektorze usług wspólnych i outsourcingu w Polsce w zależności od kompetencji mieszczą się w widełkach od 4 tys. do 8 tys. PLN. W przypadku sektora IT będą to wyższe wartości: od 8 tys. do nawet 35 tys. złotych.
Ile zarabiają specjaliści w innych zawodach w Polsce oraz w Czechach, Słowacji lub na Węgrzech? Zobacz w galerii:
