Spis treści
Wspólnota majątkowa, a zastrzeżenie numeru PESEL
– Od 1 czerwca 2024 r. instytucje finansowe, np. banki, mają obowiązek weryfikować, czy numer PESEL jest zastrzeżony przy zawieraniu np. umowy kredytu lub pożyczki – wyjaśnia Ministerstwo Cyfryzacji.
Usługa powstała po to, aby zmniejszyć w Polsce liczbę wyłudzeń finansowych, które wynikają z kradzieży tożsamości. Po wejściu w życie wspomnianych przepisów w połowie br., firmy i instytucje mają obowiązek sprawdzania statusu PESEL przed podpisaniem umowy np. o kredyt lub zakupu na raty.
Jak przekazało nam Ministerstwo Cyfryzacji, liczba zastrzeżony numerów PESEL wg. stanu na 08.08.2024 godz. 18.00: 4 471 500.
Co w przypadku, gdy małżeństwo ma wspólnotę majątkową, jeden małżonek ma zastrzeżony PESEL, drugi małżonek wziął kredyt? Jak przekazał nam resort cyfryzacji, do realizacji określonych czynności dotyczących majątku wspólnego, zgodnie z art. 37 ustawy z dnia 25 lutego 1964 r. - Kodeks rodzinny i opiekuńczy potrzebna jest zgoda drugiego małżonka.
– Natomiast zgodnie z art. 41 § 2 KRO: jeżeli małżonek zaciągnął zobowiązanie bez zgody drugiego małżonka, wierzyciel może żądać zaspokojenia z majątku osobistego dłużnika, z wynagrodzenia za pracę lub z dochodów uzyskanych przez dłużnika z innej działalności zarobkowej, jak również z korzyści uzyskanych z jego praw, o których mowa w art. 33 pkt 9, a jeżeli wierzytelność powstała w związku z prowadzeniem przedsiębiorstwa, także z przedmiotów majątkowych wchodzących w skład przedsiębiorstwa – przekazało Ministerstwo Cyfryzacji.
Jak tłumaczy nam Marta Liberda-Stembalska, Radca Prawny w banku Credit Agricole, kredyt musi spłacić przede wszystkim sam kredytobiorca.
– Zgodnie z przepisami Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego bank może żądać spłaty kredytu także z majątku wspólnego małżonków, jeśli drugi małżonek wyraził zgodę na to zobowiązanie, np. oświadczeniem na piśmie. Jednocześnie taki małżonek nie musi być stroną umowy, może mieć także zastrzeżony PESEL – wyjaśnia.
– Bank weryfikuje zastrzeżenie numeru PESEL tylko w stosunku do osoby, która ma być stroną umowy kredytu. Zastrzeżenie numeru PESEL przez współmałżonka nie ma więc wpływu na dochodzenie spłaty kredytu zaciągniętego przez drugiego małżonka z majątku wspólnego małżonków. Kluczowe jest tutaj wyrażenie zgody na samo zawarcie umowy – dodaje Liberda-Stembalska.
Z kolei Kamil Sztandera, ekspert serwisu ChronPESEL.pl, podkreśla w komentarzu dla strefy Biznesu, że wyłudzenie kredytu na cudzy PESEL jest przestępstwem i nie może być podstawą do dochodzenia należności ani od jego posiadacza, ani od współmałżonka, niezależnie od tego, czy ten zastrzegł PESEL, czy nie.
– Oczywiście w takim przypadku wierzyciel nie jest świadomy, że kredyt czy pożyczka została wyłudzona. Dlatego zawsze w takim przypadku, gdy bank, firma pożyczkowa czy jakikolwiek inny wierzyciel zgłasza się do takiej osoby z żądaniem zapłaty, należy go bezzwłocznie powiadomić, że mamy do czynienia z wyłudzeniem i jednocześnie zgłosić przestępstwo na policję. Zgłaszając nadużycie wierzycielowi, należy podać numer sprawy otrzymany z policji i wskazać, jaka jej jednostka się tym zajmuje – podpowiada ekspert serwisu ChronPESEL.pl.
Dlaczego jest to ważne? Ponieważ, jak wyjaśnia, zatrzyma to procedurę windykacyjną. Jednocześnie dodaje, że część osób wychodzi z założenia, że „jeśli nie zaciągali pożyczki czy kredytu, to nie muszą się z tego tłumaczyć i bagatelizują problem". Tutaj należy podkreślić, że wierzyciel nieświadomy, że ma do czynienia z wyłudzeniem kieruje sprawę do windykacji. – Jeśli sprawa trafi do sądu i ten rozpatrzy sprawę w trybie nakazowym (bez udziału stron, na podstawie dokumentów) i nakaże zwrot pieniędzy posiadaczowi PESEL-u, to po jego uprawomocnieniu i skierowaniu sprawy do komornika ten może dochodzić roszczenia także z majątku wspólnego obu małżonków – wyjaśnia Sztandera.
– Dlatego nie należy bagatelizować takich roszczeń, tylko je wyjaśniać niezwłocznie z wierzycielem, złożyć zawiadomienie o wyłudzeniu na policję, i włączyć monitorowanie swojego PESEL-u, co pozwoli na reagowanie na podobne sytuacje z wyprzedzeniem – podkreśla.
Gdzie i jak zastrzec PESEL?
Indywidualny numer PESEL można zastrzec na kilka sposobów:
- w aplikacji mobilnej mObywatel 2.0,
- w serwisie internetowym mObywatel,
- w dowolnym urzędzie gminy.
Jednocześnie, jak informuje resort cyfryzacji, za pośrednictwem aplikacji mObywatel oprócz zastrzeżenia numer PESEL, można:
- cofnąć zastrzeżenie numeru PESEL z automatyczną datą ponownego zastrzeżenia,
- cofnąć zastrzeżenie numeru PESEL bezterminowo,
- dowiedzieć się, jaka firma i instytucja sprawdzała Twój PESEL oraz z jakiego powodu,
- poznać historię swoich zastrzeżeń.
W aplikacji można dodatkowo otrzymywać na swój telefon powiadomienia związane z usługą Zastrzeż PESEL.
Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Strefę Biznesu codziennie. Obserwuj StrefaBiznesu.pl!
Strefa Biznesu: Polska istotnym graczem w sektorze offshore
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?