Zastrzeżenie numeru PESEL. Co ze wspólnotą majątkową? Ministerstwo Cyfryzacji wyjaśnia

Maciej Badowski
Zgodnie z przepisami Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego bank może żądać spłaty kredytu także z majątku wspólnego małżonków, jeśli drugi małżonek wyraził zgodę na to zobowiązanie. Jednocześnie taki małżonek nie musi być stroną umowy, może mieć także zastrzeżony PESEL.
Zgodnie z przepisami Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego bank może żądać spłaty kredytu także z majątku wspólnego małżonków, jeśli drugi małżonek wyraził zgodę na to zobowiązanie. Jednocześnie taki małżonek nie musi być stroną umowy, może mieć także zastrzeżony PESEL. Krzysztof Kapica/ Polska Press
Rządowy rejestr zastrzeżeń numerów PESEL działa od listopada 2023 r., ale funkcjonować w pełni zaczął 1 czerwca 2024. Od tego momentu instytucje finansowe, np. banki mają obowiązek weryfikować, czy numer PESEL jest zastrzeżony przy zawieraniu np. umowy kredytu lub pożyczki. Co w przypadku wspólnoty majątkowej? Jak tłumaczy nam Marta Liberda-Stembalska, Radca Prawny w banku Credit Agricole, bank weryfikuje zastrzeżenie numeru PESEL tylko w stosunku do osoby, która ma być stroną umowy kredytu. Liczba zastrzeżony numerów PESEL wg. stanu na 8 sierpnia, na godz. 18.00 wyniosła ponad 4,4 mln.

Spis treści

Wspólnota majątkowa, a zastrzeżenie numeru PESEL

– Od 1 czerwca 2024 r. instytucje finansowe, np. banki, mają obowiązek weryfikować, czy numer PESEL jest zastrzeżony przy zawieraniu np. umowy kredytu lub pożyczki – wyjaśnia Ministerstwo Cyfryzacji.

Usługa powstała po to, aby zmniejszyć w Polsce liczbę wyłudzeń finansowych, które wynikają z kradzieży tożsamości. Po wejściu w życie wspomnianych przepisów w połowie br., firmy i instytucje mają obowiązek sprawdzania statusu PESEL przed podpisaniem umowy np. o kredyt lub zakupu na raty.

Jak przekazało nam Ministerstwo Cyfryzacji, liczba zastrzeżony numerów PESEL wg. stanu na 08.08.2024 godz. 18.00: 4 471 500.

Co w przypadku, gdy małżeństwo ma wspólnotę majątkową, jeden małżonek ma zastrzeżony PESEL, drugi małżonek wziął kredyt? Jak przekazał nam resort cyfryzacji, do realizacji określonych czynności dotyczących majątku wspólnego, zgodnie z art. 37 ustawy z dnia 25 lutego 1964 r. - Kodeks rodzinny i opiekuńczy potrzebna jest zgoda drugiego małżonka.

– Natomiast zgodnie z art. 41 § 2 KRO: jeżeli małżonek zaciągnął zobowiązanie bez zgody drugiego małżonka, wierzyciel może żądać zaspokojenia z majątku osobistego dłużnika, z wynagrodzenia za pracę lub z dochodów uzyskanych przez dłużnika z innej działalności zarobkowej, jak również z korzyści uzyskanych z jego praw, o których mowa w art. 33 pkt 9, a jeżeli wierzytelność powstała w związku z prowadzeniem przedsiębiorstwa, także z przedmiotów majątkowych wchodzących w skład przedsiębiorstwa – przekazało Ministerstwo Cyfryzacji.

Jak tłumaczy nam Marta Liberda-Stembalska, Radca Prawny w banku Credit Agricole, kredyt musi spłacić przede wszystkim sam kredytobiorca.

Zgodnie z przepisami Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego bank może żądać spłaty kredytu także z majątku wspólnego małżonków, jeśli drugi małżonek wyraził zgodę na to zobowiązanie, np. oświadczeniem na piśmie. Jednocześnie taki małżonek nie musi być stroną umowy, może mieć także zastrzeżony PESEL – wyjaśnia.

Bank weryfikuje zastrzeżenie numeru PESEL tylko w stosunku do osoby, która ma być stroną umowy kredytu. Zastrzeżenie numeru PESEL przez współmałżonka nie ma więc wpływu na dochodzenie spłaty kredytu zaciągniętego przez drugiego małżonka z majątku wspólnego małżonków. Kluczowe jest tutaj wyrażenie zgody na samo zawarcie umowy – dodaje Liberda-Stembalska.

Z kolei Kamil Sztandera, ekspert serwisu ChronPESEL.pl, podkreśla w komentarzu dla strefy Biznesu, że wyłudzenie kredytu na cudzy PESEL jest przestępstwem i nie może być podstawą do dochodzenia należności ani od jego posiadacza, ani od współmałżonka, niezależnie od tego, czy ten zastrzegł PESEL, czy nie.

– Oczywiście w takim przypadku wierzyciel nie jest świadomy, że kredyt czy pożyczka została wyłudzona. Dlatego zawsze w takim przypadku, gdy bank, firma pożyczkowa czy jakikolwiek inny wierzyciel zgłasza się do takiej osoby z żądaniem zapłaty, należy go bezzwłocznie powiadomić, że mamy do czynienia z wyłudzeniem i jednocześnie zgłosić przestępstwo na policję. Zgłaszając nadużycie wierzycielowi, należy podać numer sprawy otrzymany z policji i wskazać, jaka jej jednostka się tym zajmuje – podpowiada ekspert serwisu ChronPESEL.pl.

Dlaczego jest to ważne? Ponieważ, jak wyjaśnia, zatrzyma to procedurę windykacyjną. Jednocześnie dodaje, że część osób wychodzi z założenia, że „jeśli nie zaciągali pożyczki czy kredytu, to nie muszą się z tego tłumaczyć i bagatelizują problem". Tutaj należy podkreślić, że wierzyciel nieświadomy, że ma do czynienia z wyłudzeniem kieruje sprawę do windykacji. – Jeśli sprawa trafi do sądu i ten rozpatrzy sprawę w trybie nakazowym (bez udziału stron, na podstawie dokumentów) i nakaże zwrot pieniędzy posiadaczowi PESEL-u, to po jego uprawomocnieniu i skierowaniu sprawy do komornika ten może dochodzić roszczenia także z majątku wspólnego obu małżonków – wyjaśnia Sztandera.

– Dlatego nie należy bagatelizować takich roszczeń, tylko je wyjaśniać niezwłocznie z wierzycielem, złożyć zawiadomienie o wyłudzeniu na policję, i włączyć monitorowanie swojego PESEL-u, co pozwoli na reagowanie na podobne sytuacje z wyprzedzeniem – podkreśla.

Gdzie i jak zastrzec PESEL?

Indywidualny numer PESEL można zastrzec na kilka sposobów:

  • w aplikacji mobilnej mObywatel 2.0,
  • w serwisie internetowym mObywatel,
  • w dowolnym urzędzie gminy.

Jednocześnie, jak informuje resort cyfryzacji, za pośrednictwem aplikacji mObywatel oprócz zastrzeżenia numer PESEL, można:

  • cofnąć zastrzeżenie numeru PESEL z automatyczną datą ponownego zastrzeżenia,
  • cofnąć zastrzeżenie numeru PESEL bezterminowo,
  • dowiedzieć się, jaka firma i instytucja sprawdzała Twój PESEL oraz z jakiego powodu,
  • poznać historię swoich zastrzeżeń.

W aplikacji można dodatkowo otrzymywać na swój telefon powiadomienia związane z usługą Zastrzeż PESEL.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Strefę Biznesu codziennie. Obserwuj StrefaBiznesu.pl!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Polska istotnym graczem w sektorze offshore

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu