Zawieszenie działalności gospodarczej - jak to zrobić? Praktyczny poradnik dla przedsiębiorcy [6.04.2020]

Anna Bartosiewicz
Anna Bartosiewicz
Pxhere.com
Zawieszanie działalności gospodarczej jest bardzo proste. Przedsiębiorcy, którzy nie zatrudniają żadnych pracowników, mogą dopełnić wszelkich formalności online, bez wychodzenia z domu. Zobacz, jak to zrobić.

Coraz więcej osób prowadzących własną działalność gospodarczą rozważa jej zawieszenie. Z takiej opcji można skorzystać bezpłatnie. Zawieszenie działalności firmy niesie ze sobą liczne korzyści dla przedsiębiorców, którzy mają problemy z płynnością finansową. Przede wszystkim zwalnia ono z konieczności opłacania składek ZUS. W trakcie zawieszenia działalności gospodarczej nie trzeba także opłacać zaliczek na podatek dochodowy, ani należności wynikających z deklaracji VAT. Można natomiast dokończyć transakcje rozpoczęte przed zawieszeniem firmy.

Z ostatniej chwili:

Niestety, zawieszenie działalności gospodarczej ma również swoje minusy. Osoba, która zawiesi firmę, nie może osiągać żadnych przychodów z tytułu prowadzonej działalności. Jeżeli działalność nie zostanie wznowiona po 30 dniach, przedsiębiorca straci także prawo do bezpłatnej opieki zdrowotnej.

Ponadto składka zdrowotna jest niepodzielna dla osób korzystających z tzw. ulgi na star. Przykładowo, przedsiębiorca, który zawiesi działalność na początku kwietni i korzysta z ulgi na start, będzie musiał odprowadzić składkę za pełen miesiąc. Pozostałe osoby odprowadzą składki proporcjonalnie do liczby pozostałych do opłacenia dni.

Jak zawiesić działalność gospodarczą?

Każdy przedsiębiorca, który nie zatrudnia innych pracowników, może zawiesić działalność gospodarczą w dowolnym momencie. (W przypadku spółki cywilnej formalności muszą dopełnić wszyscy wspólnicy.) Żeby zawieszenie działalności doszło do skutku, powinniśmy czasowo zrezygnować z prowadzenia firmy na okres nie krótszy niż 30 dni (lub na pełen miesiąc w przypadku lutego).

Epidemia koronawirusa to świetna okazja do pozyskania nowych klientów. Z uwagi na to, że wiele osób pracuje zdalnie, część organizatorów wydarzeń i sprzedawców usług przeniosła swoje wydarzenia do sieci. Oto najlepsze sposoby na promocję w internecie.

Jak promować biznes online podczas epidemii koronawirusa?

Działalność gospodarczą można zawiesić online, za pośrednictwem serwisu ceidg.gov.pl, przy użyciu darmowego Profilu Zaufanego lub kwalifikowanego podpisu elektronicznego. Osoba, która nie ma Profilu Zaufanego, może wyrobić go online, np. za pośrednictwem banku).

Osoby, które założyły firmę online, mają stały dostęp do swojego konta w CEIDiG, czyli Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej. Jest to ogólnopolski rejestr wszystkich przedsiębiorstw prowadzących działalność gospodarczą jako osoby fizyczne. Zasady funkcjonowania CEIDiG reguluje Ustawa z dnia 6 marca 2018 r. o Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej i Punkcie Informacji dla Przedsiębiorcy (Dz.U. z 2018 r. poz.647). Korzystając z oficjalnej strony CEIDiG, nie tylko można zawiesić firmę, ale także - zaktualizować dane zawarte w rejestrze, np. adres.

Przedsiębiorca, który nie założył firmy online, również może zawiesić działalność w internecie. Wcześniej jednak powinien założyć konto na CEIDiG przy użyciu Profilu Zaufanego oraz aktywować je, klikając w link wysłany na adres email podany podczas rejestracji.

Zasiłek opiekuńczy krok po kroku - ile wynosi, komu przysługuje?

Osoba prowadząca działalność gospodarczą ma także możliwość zawieszenia firmy listownie lub podczas wizyty w urzędzie, ale ze względu na epidemię koronawirusa godziny pracy urzędów mogą być zmienione. Takie rozwiązanie jest odradzane ze względu na wzmożone ryzyko choroby na COVID-19.

Zawieszenie działalności gospodarczej na CEIDiG krok po kroku

W celu zawieszenia działalności gospodarczej należy wypełnić wniosek o wpis informacji o zawieszeniu wykonywania działalności gospodarczej. Formularz można uzupełnić online na stronie CEIDiG. Jak już wspomniano, w okresie zawieszenia działalności firmy nie wolno zatrudniać żadnych pracowników, ani osiągać przychodów z prowadzenia firmy.

Jak wypełnić wniosek o zawieszenie działalności gospodarczej na stronie CEIDiG?

 1. Załóż Profil Zaufany, jeżeli jeszcze go nie masz.
 2. Załóż konto w CEIDG, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.
 3. Aktywuj konto w CEIDG, jeżeli nie zostało jeszcze aktywowane.
 4. Zaloguj się na swoim koncie w CEIDG.
 5. Wypełnij wniosek.
 6. Podpisz się i wyślij wniosek.

Na jak długo można zawiesić działalność gospodarczą?
Osoba prowadząca jednoosobową działalność gospodarczą może zawiesić firmę bezterminowo. Pozostali przedsiębiorcy będący osobami fizycznymi powinni podać we wniosku termin wznowienia działalności.

Coraz więcej firm daje pracownikom szansę na sprawdzenie, na czym polega praca w innych działach. Takie przedsiębiorstwa proponują osobom zatrudnionym job swapping, czyli zamianę stanowiskami. Zobacz, jak znani pracodawcy, np. Volvo i Deloitte, urozmaicają pracę swoim pracownikom.

Job swapping – wejdź w skórę innego pracownika i przejmij je...

We wniosku o zawieszenie działalności gospodarczej powinniśmy wskazać dzień, od którego prowadzenie firmy zostanie zawieszone. Aby wznowić działalność, wystarczy w złożyć wniosek z informacją o wznowieniu (chyba że został on wskazany w momencie zawieszania działalności). Okres zawieszania działalności gospodarczej liczy się od dnia wskazanego przez przedsiębiorcę do dnia zgłoszenia przez niego informacji o wznowieniu lub do innego, wskazanego przez niego dnia.

Zawieszenie działalności gospodarczej a składki ZUS

Jeżeli okres upływający między dniem zawieszenia i wznowienia działalności gospodarczej trwałby krócej niż 30 dni (28 lub 29 dni w przypadku lutego), przedsiębiorca musiałby opłacić za ten czas składki ZUS, a zawieszenie działalności nie miałoby sensu. Jeżeli jednak zawiesimy prowadzenie firmy na minimum 30 dni, zostaniemy na ten czas zwolnieni z konieczności odprowadzania składek do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Zawieszenie jednoosobowej działalności gospodarczej

Jednoosobową działalność gospodarczą można zawiesić z dowolnego powodu. Przed podjęciem ostatecznej decyzji o zawieszeniu firmy warto przemyśleć kilka kwestii.

 1. Od kiedy chcemy zawiesić firmę?
 2. Na jak długo zamierzamy zawiesić działalność?
 3. Czy chcemy zawiesić działalność z automatycznym odwieszeniem, czy też wznowimy działalność ręcznie?
 4. Co jest bardziej opłacalne: zawieszenie działalności gospodarczej czy skorzystanie z tarczy antykryzysowej?

Zawieszenie działalności gospodarczej a tarcza antykryzysowa

Pakiet pomocy dla przedsiębiorców przygotowany przez rząd w ramach tzw. tarczy antykryzysowej przewiduje opłacanie przez państwo składek ZUS dla osób samozatrudnionych i mikroprzedsiębiorców przez 3 miesiące. Pomoc została przygotowana dla firm, które były obecne na rynku przed 1 lutego 2020 roku. Dodatkowo małe firmy będą mogły starać się o umorzenie składek ZUS. W ramach projektu tarczy antykryzysowej przygotowano także opcję miesięcznej zapomogi dla wybranych przedsiębiorstw na pensje dla pracowników.

Jak zawiesić działalność gospodarczą w przypadku spółki cywilnej?

Jeżeli firma ma postać spółki cywilnej, zawieszenia jej działalności powinni dokonać wszyscy wspólnicy. Spółkę zarejestrowaną w KRS można zawiesić na maksymalnie 24 miesiące. Jeżeli w tym okresie przedsiębiorcy nie wznowią działalności, zostanie wszczęte postępowanie w trybie, który określa art. 24 Ustawy o krajowym rejestrze sądowym (postępowanie prowadzi Sąd Rejestrowy). Wspólnicy otrzymają wezwanie do wznowienia działalności w okresie nie dłuższym niż 7 dni. Jeżeli mimo to przedsiębiorcy nie wznowią działalności, sąd może nałożyć na nich grzywnę, a w skrajnych przypadkach, – wykreślić spółkę z Rejestru.

Zawieszenie działalności gospodarczej a opieka nad dzieckiem

Osoba, która chce zawiesić działalność ze względu na opiekę nad dzieckiem i prowadziła firmę przez co najmniej 6 miesięcy w okresie bezpośrednio poprzedzającym zawieszenie, może skorzystać z finansowania ubezpieczeń przez budżet państwa. Prawo do zawieszenia działalności i objęcia ubezpieczeniami emerytalnym i rentowymi przysługuje jednorazowo lub maksymalnie w pięciu częściach:

 • do 3 lat (maksymalnie do końca roku kalendarzowego, w którym dziecko kończy 6 lat)
 • do 6 lat w przypadku opieki nad dzieckiem z orzeczeniem o niepełnosprawności lub stopniu niepełnosprawności i wymagającym opieki (maksymalnie do końca roku kalendarzowego, w którym dziecko kończy 18 lat).

Osoby zawieszające działalność gospodarczą z powodu opieki nad dzieckiem obowiązują specjalne procedury. W celu uśpienia firmy trzeba zawiesić działalność w CEIDG i zgłosić się do ZUS. Ze strony CEIDiG wynika, że Zakład Ubezpieczeń Społecznych powinien otrzymać oświadczenie o zamiarze podlegania ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym (oświadczenie UE–1).

Jeśli chcesz zawiesić działalność z powodu opieki nad dzieckiem, nie musisz zgłaszać tego – jak do tej pory – na formularzu CEIDG (zaznaczając odpowiednie okienko). W CEIDG zgłaszasz „normalne" zawieszenie, a w ZUS załatwiasz pozostałe formalności dotyczące świadczeń przysługujących przedsiębiorcy opiekującemu się dzieckiem – można przeczytać na stronie CEIDiG.”

Od 30 kwietnia osoby, których miesięczne przychody nie przekraczają 50% kwoty minimalnego wynagrodzenia, nie muszą rejestrować działalności gospodarczej. Obejmują je przepisy o tzw. działalności nierejestrowanej. Przykładowo, nierejestrowaną działalność gospodarczą mogą prowadzić: blogerzy, freelancerzy przyjmujący drobne zlecenia, osoby sprzedające miód i domowej roboty i konfitury czy osoby prowadzące okazjonalną sprzedaż coś przez internet.

Z ostatniej chwili:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Jaką decyzję podejmie w grudniu RPP?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze 2

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

K
Kacper

Co jest bardziej opłacalne: zawieszenie działalności gospodarczej czy skorzystanie z tarczy antykryzysowej? Czy możliwe jest skorzystanie z tarczy antykryzysowej po zawieszeniu (od 01 kwietnia) działalności gospodarczej ?

G
Gość

A jak utworzyć profil zaufany jak nie ma dostępnego mojego banku i jestem na kwarantannie niemam podpisu elektronicznego o tym nikt nie pomyślał konta mam w B Spółdzielczy i Credit Agricole dlaczego nie są dostępne wszystkie banki tylko wybrane ?

Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu