Stan nadzwyczajny na Islandii
Eksperci uważają, że ryzyko erupcji wulkanu na Islandii rośnie z dnia na dzień, co stanowi zagrożenie dla miasta Grindavík w południowo-zachodniej części kraju. Z tego powodu rozpoczęto ewakuację. Dodatkowo władze ogłosiły stan wyjątkowy po serii trzęsień ziemi.
Islandzkie Biuro Meteorologiczne (IMO) stwierdziło, że istnieje znaczne ryzyko erupcji, a prawdopodobieństwo znacząco wzrosło od rana. Z oświadczenia wynika, że erupcja może rozpocząć się w dowolnym momencie w ciągu najbliższych kilku dni.
Jeden z profesorów wulkanologii na Uniwersytecie Islandzkim, Thor Thordason, przekazał, że 15-kilometrowa rzeka magmy przepływająca pod półwyspem pozostaje aktywna.
"Dlatego niestety mówimy o nieuchronnej erupcji. Najbardziej prawdopodobna strona erupcji wydaje się znajdować w granicach miasta Grinadvik" - przekazał w rozmowie z BBC.
Trwa ewakuacja miasta
W piątek agencja stwierdziła, że ludzie muszą opuścić miasto, ale podkreśliła również, że nie jest to "ewakuacja awaryjna" i wezwała obywateli, aby "zachowali spokój, ponieważ mają sporo czasu na reakcję".
"Nie ma bezpośredniego zagrożenia, ewakuacja ma przede wszystkim charakter zapobiegawczy, a głównym celem jest bezpieczeństwo wszystkich mieszkańców Grindavíku" - informowano.
Wszystkie drogi prowadzące do miasta, w którym mieszka około 4000 mieszkańców, są zamknięte z wyjątkiem sytuacji awaryjnych, aby zapewnić możliwość wjazdu i wyjazdu ruchu.
Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Portal i.pl codziennie. Obserwuj i.pl!
Tysiące wstrząsów w regionie
Tylko w ostatnich tygodniach wokół pobliskiego wulkanu Fagradalsfjall zarejestrowano ponad 20 tysięcy wstrząsów. Skupiły się one na półwyspie Reykjanes, który do 2021 roku pozostawał uśpiony przez 800 lat.
W sobotnim oświadczeniu agencja podała, że głębokość tunelu wypełnionego magmą, czyli stopioną skałą, rozciągającego się na północny wschód przez Grindavik i około 10 km w głąb lądu, wynosi mniej niż 800 metrów w porównaniu z 1500 metrów wcześniej tego dnia.
Islandia to jeden z najbardziej aktywnych geologicznie regionów świata, z około 30 aktywnymi miejscami wulkanicznymi.
Erupcje wulkanów mają miejsce, gdy magma, która jest lżejsza od otaczającej ją litej skały, wypływa na powierzchnię ziemi z głębin.
źródło: BBC