Zdalna weryfikacja: jak przebiega, kto może dokonywać. Jak nie paść ofiarą cyberoszustów podszywających się np. pod bank

OPRAC.:
Zbigniew Biskupski
Zbigniew Biskupski
Oczywiście trzeba przy tym zachować rozsądek, ostrożność i mieć dostateczną wiedzę - w tym o podmiotach chcących zdalnie ustalać naszą tożsamość - by nie dać się oszukać osobom podszywającym się pod te podmioty z zamiarem np. kradzieży danych osobowych.
Oczywiście trzeba przy tym zachować rozsądek, ostrożność i mieć dostateczną wiedzę - w tym o podmiotach chcących zdalnie ustalać naszą tożsamość - by nie dać się oszukać osobom podszywającym się pod te podmioty z zamiarem np. kradzieży danych osobowych. Wojciech Matusik / Polska Press
Weryfikacja zdalna to procedura cyfrowa, która dostosowuje koncepcję standardowej weryfikacji tożsamości do współczesnego świata cyfrowego. Dzięki nowym technologiom spotykamy się z nią na co dzień, ale nie zawsze zdajemy sobie z tego sprawę lub nie potrafimy ocenić złożoności całego procesu. A bez tego można dać się oszukać równie łatwo, jak udostępniając lekkomyślnie dowód osobisty czy paszport.

Jesteśmy świadkami postępującej digitalizacji — niemalże każda grupa wiekowa korzysta obecnie z Internetu. Na intensyfikację tego procesu ma również wpływ pandemia. Coraz chętniej korzystamy z różnego rodzaju aplikacji do pracy zdalnej czy zakupów, ponadto do sieci przeniosły się usługi bankowe i telekomunikacyjne. Jednak by uzyskać dostęp do większości z nich, musimy przejść przez proces weryfikacji tożsamości.

Zdalna weryfikacja tożsamości: na czym polega i czemu służy?

Weryfikacja tożsamości to nic innego jak potwierdzenie, że dana osoba jest tym, za kogo się podaje. W świecie fizycznym analizuje się dokument tożsamości, by porównać, czy rzeczywiście jest to ta sama osoba. Ponadto sprawdzane są zabezpieczenia dokumentu oraz potwierdzane są informacje, jak data urodzenia, nazwisko.

Dlaczego zdalna weryfikacja tożsamości zasługuje na naszą uwagę?

Każdego dnia większość spraw załatwiamy online - wypożyczamy samochód, rezerwujemy pobyt w hotelu czy dokonujemy płatności. Niemniej nadal są sytuacje, w których konieczna jest nasza obecność w punkcie stacjonarnym, kiedy na przykład ubiegamy się o kredyt, zakładamy konto w banku czy wynajmujemy mieszkanie. Zanim zaczniemy korzystać z wymienionych usług, musimy potwierdzić naszą tożsamość, dlatego jesteśmy proszeni o okazanie dokumentu tożsamości.

Celem weryfikacji, zarówno bezpośredniej - twarzą w twarz, jak i zdalnej jest zapobieganie oszustwom. Identyfikowanie fałszywych dokumentów, w przypadku rozwiązań do weryfikacji na odległość, jest możliwe, dzięki sztucznej inteligencji
i uczeniu maszynowemu.

To pozwala zapewnić bezpieczeństwo oraz wysoki poziom wykrywalności oszustw, jednocześnie gwarantując użytkownikowi duży komfort, a tym samym pozytywne doświadczenie. Wszystko dzieje się online, bez konieczności spotkania – sprawnie i szybko.

Zdalna weryfikacja na co dzień

Każdy z nas przechodził przez proces automatycznej zdalnej weryfikacji, nie zawsze zdając sobie sprawę, jak istotny jest ten krok. Wdrażają ją banki, firmy telekomunikacyjne czy te oferujące usługi współdzielone, np. wypożyczenie samochodu na minuty. W Polsce i za granicą podmioty muszą bezpiecznie weryfikować klientów i chronić ich.

Zdalna weryfikacja przy pożyczce przez Internet

Cyfrowa automatyczna weryfikacja tożsamości ułatwia i przyspiesza proces ubiegania się o pożyczkę lub kredyt w banku. Nie wychodząc z domu, możemy zweryfikować tożsamość za pomocą dedykowanego narzędzia, jak np. IDCheck.io firmy ARIADNEXT by IDnow, które w bezpieczny sposób przeanalizuje dokument pod kątem autentyczności oraz umożliwi pełną kontrolę tożsamości z wykonaniem selfie przez użytkownika czy sesją liveness.

Nowy telefon? Złap okazję!

Materiały promocyjne partnera

Cały taki proces trwa mniej niż 60 sekund. Zaproponowane rozwiązanie upraszcza formalności, zarówno po stronie klientów, jak i firm. Dzięki systemowi banki otrzymały znacznie mniejszą liczbę dokumentów tożsamości, które do siebie nie pasowały bądź były trudne do odczytania.

Procedura należytej staranności KYC (Know Your Customer) jest obowiązkowa dla instytucji, firm z sektora finansowego i bankowego w Internecie oraz offline. Ma na celu identyfikację klientów, beneficjentów rzeczywistych, a także zebranie niezbędnych, wymaganych informacji. Stosuje się ją w celu zapobiegania oszustwom, zwalczania prania pieniędzy i finansowania terroryzmu, ponieważ branże te są obarczone wysokim ryzykiem występowania powyższych zjawisk. Dlatego w tym przypadku ze zdalną weryfikacją spotykamy się znacznie częściej niż w innych branżach.

Weryfikacja tożsamości online: usługi typu zakup nowej karty eSIM

Analogicznie ze zdalnej weryfikacji tożsamości możemy skorzystać przy zakupie usług telefonicznych. Przykładowo, gdy chcemy kupić nową kartę eSIM – cyfrową kartę SIM umożliwiającą korzystanie z sieci komórkowej operatora bez konieczności używania fizycznej karty, możemy to zrobić za pomocą kilku kliknięć bez wychodzenia z domu i kontaktu ze sprzedawcą.

- Zdalna weryfikacja tożsamości sprawdza się w wielu branżach. W dużym stopniu upraszcza nam załatwienie spraw, które wcześniej wymagały od nas pójścia do specjalnego punktu czy instytucji. Obecnie coraz więcej podróżujemy, pracujemy zdalnie z przeróżnych miejsc na świecie, a opracowane rozwiązania ułatwiają nam korzystanie z wielu usług – mówi Anna Worwa, dyrektor sprzedaży na rynek Europy Środkowo-Wschodniej w firmie ARIADNEXT by IDnow.

Weryfikacja przez Internet: usługi e-commerce typu wypożyczenie samochodu

W ostatnim czasie coraz większą popularnością cieszą się firmy oferujące wynajem aut na minuty. Jak w tej sytuacji działa zdalna weryfikacja? Po pierwsze, firmy dostarczające tego typu usługi potrzebują potwierdzenia, że dana osoba posiada aktualne prawo jazdy. Wspomniane wcześniej narzędzie IDCheck.io jest w stanie zweryfikować zarówno nasz dowód osobisty, a także inne dokumenty, jak prawo jazdy właśnie.

To nie tylko bezpieczny, ale i szybki proces. Nie musimy przechodzić przez czasochłonną procedurę skanowania, przesyłania dokumentów mailem. Automatyzacja procesu weryfikacji pozwala zaoszczędzić czas i ułatwia zarządzanie dokumentacją dotyczącą wynajmu, ponieważ firma nie musi już przeprowadzać weryfikacji ręcznie: otrzymuje analizę dokumentu bezpośrednio z rozwiązania, a następnie monitoruje subskrypcję.

Internetowy meldunek w hotelu - zamiast tradycyjnego

Pewnie niejednokrotnie proszono o przekazanie dokumentów tożsamości podczas rejestracji w recepcji hotelowej w trakcie pobytu w Polsce czy na wakacjach zagranicznych. Wdrożenie zdalnej weryfikacji pozwala na uniknięcie błędów związanych z analizą dokumentów przez osoby, które mogą nie być do tego celu odpowiednio przeszkolone.

Dodatkowo łatwy i szybki proces weryfikacji tożsamości oznacza lepsze doświadczenie użytkownika – nie musi on oczekiwać w kolejce, mieć bezpośredniego kontaktu z obsługą recepcji, co jest szczególnie istotne w dobie pandemii oraz czuje się bezpieczniej. Nie od dziś wiadomo, że zadowolony klient chętniej ponownie skorzysta z usług tego samego hotelu, dlatego też firmy powinny wykorzystywać nowe technologie. A my jako klienci powinniśmy przykładać większą wagę do ochrony i udostępniania naszych danych.

Zdalna identyfikacja przy rejestracji konta na portalu bukmacherskim

W celu założenia konta na stronie internetowej bukmachera jesteśmy proszeni o wykonanie następujących kroków: potwierdzenie pełnoletności, przekazanie skanu dokumentu tożsamości, numeru rachunku bankowego. Aby przyspieszyć ten proces, bukmacherzy mogą wykorzystać narzędzia do zdalnej weryfikacji. Automatyczne rozwiązanie nie tylko będzie bezpieczniejsze, ale pozwoli na sprawdzenie, czy z serwisu nie korzystają osoby, które nie są do tego uprawnione ze względu na wiek.

Rentowność inwestycji w mieszkanie wzrosła, ale wciąż jest za niskaJak uważają autorzy raportu raportu Expandera i Rentier.io o rynku najmu w drugim kwartale 2022 r., dzięki wzrostowi stawek najmu opłacalność inwestycji w mieszkanie wzrosła z 4% netto w styczniu do 4,69% netto. Taka rentowność to odpowiednik stawki 5,79% na lokacie bankowej czy obligacji, które są opodatkowane stawką 19%. Dla porównania na rocznej obligacji skarbowej oprocentowanie od sierpnia będzie wynosiło 6,5%. Dopóki spadki cen mieszkań i wzrosty kosztów najmu nie wywindują rentowności zdecydowanie powyżej tego poziomu, to nie ma co liczyć na wzrost oferty mieszkań na wynajem.Rentowność netto wyliczyliśmy przy założeniu, że mieszkanie ma 50 m2 i jest wynajmowane przez pełne 12 miesięcy w roku. Wyliczenie uwzględnia wszystkie koszty, czyli prowizję pośrednika (3%), PCC (2%) przy założeniu, że kupujemy z rynku wtórnego, taksę notarialną i wypisy, odświeżenie po zakupie, meble, cykliczne nakłady na odświeżenie i drobne naprawy, ubezpieczenie nieruchomości, podatek ryczałtowy (8,5%) oraz zarządzanie najmem (10% od przychodu).

Nadchodzą trudne czasy dla wynajmujących mieszkania. Przez k...

Wspomniane sytuacje pomagają zrozumieć, jak zdalna automatyczna weryfikacja tożsamości może ułatwić nam codzienne życie. A co najważniejsze – jak jej wykorzystanie wpływa na bezpieczeństwo naszych danych osobowych. Dlatego też nie powinniśmy się bać innowacyjnych rozwiązań opartych na sztucznej inteligencji, a wręcz przeciwnie – wykorzystywać je coraz częściej.
Oczywiście trzeba przy tym zachować rozsądek, ostrożność i mieć dostateczną wiedzę - w tym o podmiotach chcących zdalnie ustalać naszą tożsamość - by nie dać się oszukać osobom podszywającym się pod te podmioty z zamiarem np. kradzieży danych osobowych.

Trwa głosowanie...

Czy podczas zakupów na targowiskach odczuwasz podwyżki cen?

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: „Wojna cenowa” sklepów. Ile sklepy na tym zarabiają?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu