Złodzieje tożsamości i pieniędzy nie poszli na kwarantannę. Tylko pod koniec roku chcieli wyłudzić 91 mln kredytów

OPRAC.: MT
Udostępnij:
Liczba dokumentów zastrzeżonych w bankach po ich zgubieniu lub kradzieży maleje, ale prób wykorzystania naszej tożsamości do kradzieży nie. Związek Banków Polskich opublikował 48. raport o dokumentach infoDOK. Tylko w III kw. ub. roku na Pomorzu było ponad 130 prób wyłudzeń na łącznie 5 mln zł

W latach 2008-2021 do bazy Systemu Dokumenty Zastrzeżone trafiło 1,8 mln szt. dokumentów (rekordowy był IV kwartał 2019 r. gdy zastrzeżono 56 686 szt.) próbowano wyłudzić 100 tysięcy kredytów na łączną kwotę 5,3 miliarda zł, a rekordowa próba wyłudzenia opiewała na 25 milionów zł, aż 653 próby dotyczyły kwot równych lub większych niż 1 mln zł.

W IV kwartale 2021 r. do bazy Systemu DZ trafiło 32 tysiące dokumentów. Na koniec grudnia 2021 r. w bazie było łącznie aż 2 142 582 szt. dokumentów zastrzeżonych z powodu ich zagubienia lub kradzieży. Z drugiej strony przestępcy próbowali wyłudzić 2075 kredytów o łącznej wartości 91,3 mln złotych.

- Jak pokazują dane Policji – w ostatnich latach na szczęście maleje liczba stwierdzonych przestępstw związanych z posługiwaniem się dokumentami innej osoby i z pewnością wpływ na to ma prowadzenie przez nas Systemu Dokumenty Zastrzeżone. Jednak aktywność przestępców, a właściwie cyberprzestępców w opisywanej w raporcie części sektora finansowego wzrosła. Niezbędne jest więc regularne aktualizowanie swojej wiedzy o bezpieczeństwie w cyberprzestrzeni. Związek Banków Polskich od lat inicjuje i angażuje się w szereg programów edukacyjnych, choć nie tylko w tym zakresie. W styczniu ruszyła m.in. kolejna, wspólna sektorowa kampania dotycząca stóp procentowych i inflacji. Zapraszamy na stronę www.BankiwPolsce.pl - Krzysztof Pietraszkiewicz, prezes Związku Banków Polskich

Złodzieje tożsamości i pieniędzy nie poszli na kwarantannę. Tylko pod koniec roku chcieli wyłudzić 91 mln kredytów

W całym 2021 roku do bazy trafiło 148,9 tys. dokumentów, czyli aż 408 dziennie, równolegle zablokowano 8,1 tys. prób wyłudzeń kredytów o łącznej wartości 336,6 mln zł. Od 2008 roku powstrzymano dokładnie 99 999 prób kradzieży na łączną kwotę 5,3 miliarda złotych.

Złodzieje tożsamości i pieniędzy nie poszli na kwarantannę. Tylko pod koniec roku chcieli wyłudzić 91 mln kredytów

Co robić jak zgubisz dokument tożsamości?

Związek Banków Polskich – wspólnie z Policją i Ministerstwem Spraw Wewnętrznych i Administracji – rekomendują, aby zawsze w sytuacji utraty dokumentów tożsamości jak najszybciej zastrzec je w banku – także, gdy dokumenty utraci osoba, która nie korzysta i nigdy nie korzystała z usług bankowych.

Jak to zrobić?

Jest kilka możliwości:

  • - Zastrzeżenie w Systemie Dokumanty Zastrzeżone – w swoim banku lub w dowolnym banku przyjmującym zastrzeżenia także od osób niebędących jego klientami. Można to zrobić osobiście w oddziale bankowym. Część banków przyjmuje zastrzeżenia również telefonicznie, pod numerem +48 828 828 828 (tylko od własnych klientów, po zdalnej weryfikacji tożsamości). Można także skorzystać z konta na stronie www.bik.pl (tylko w sytuacji, gdy ktoś miał tam założone wcześniej konto na utracony dokument).
  • - Powiadomienie Policji – w przypadku, jeżeli dokumenty utracono w wyniku kradzieży.
  • - Zawiadomienie najbliższego organu gminy lub placówki konsularnej i wyrobienie nowego dokumentu – informacje dotyczące konieczności zawiadomienia organu gminy o utracie dokumentu, znajdują się na stronach Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji.
  • - Warto pamiętać, że trzeba zastrzegać nie tylko dokumenty tożsamości, ale także utracone karty bankowe. W Polce jest ich ponad 30 mln. Najłatwiej i najszybciej jest wykorzystać uniwersalny, międzybankowy System Zastrzegania Kart, dostępny pod numerem tel. (+48) 828 828 828: Wiele banków - Jeden uniwersalny numer. System działa na całym świecie, w systemie 24/7.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wizyta Janet Yellen w Polsce

Wideo

Materiał oryginalny: Złodzieje tożsamości i pieniędzy nie poszli na kwarantannę. Tylko pod koniec roku chcieli wyłudzić 91 mln kredytów - Dziennik Bałtycki

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie