Złoto sprzedaje się wszędzie i na różne sposoby: od banków centralnych po drobnych inwestorów. Jak długo jeszcze? [5.08.2021]

OPRAC.:
Zbigniew Biskupski
Zbigniew Biskupski
26.02.2013 wroclaw mennica wroclawska ulica wita stwosza srebro Klienci najchętniej wybierają złote sztabki 100-gramowe lub 1-uncjowe. Dużym zainteresowaniem cieszą się również tzw. combibary – przypominające tabliczkę czekolady sztabki złożone z mniejszych kawałków złota, które w prosty sposób można odłamać w celu sprzedaży bądź obdarowania bliskiej osoby.
26.02.2013 wroclaw mennica wroclawska ulica wita stwosza srebro Klienci najchętniej wybierają złote sztabki 100-gramowe lub 1-uncjowe. Dużym zainteresowaniem cieszą się również tzw. combibary – przypominające tabliczkę czekolady sztabki złożone z mniejszych kawałków złota, które w prosty sposób można odłamać w celu sprzedaży bądź obdarowania bliskiej osoby. Tomasz Hołod / Polska Press
Silne ożywienie popytu zaobserwować można w dwóch bardzo istotnych segmentach: fizycznego złota inwestycyjnego oraz złota gromadzonego przez banki centralne. W II kwartale 2021 roku zainteresowanie złotem pod postacią sztabek i monet wzrosło o 56 proc. z 146,7 do 243,8 ton. Przesunięcie zainteresowania inwestorów z ETF-ów na fizyczny metal świadczyć może o tym, że złoto gromadzone jest w celach ochronnych, co w otoczeniu inflacji i niskich stóp procentowych wydaje się racjonalnym wytłumaczeniem, uważa Michał Tekliński, dyrektor ds. rynków międzynarodowych w Grupie Goldenmark,

W pierwszym półroczu 2021 banki centralne kupiły 333 tony złota, z czego aż 200 ton w drugim kwartale. W ostatnich latach największymi nabywcami królewskiego kruszcu w naszym regionie są Polska i Węgry - wyjaśnia analityk.
Światowa Rada Złota zaprezentowała najnowsze dane na temat popytu na królewski kruszec w drugim kwartale oraz w pierwszej połowie 2021. W II kwartale zapotrzebowanie na złoto kształtowało się na podobnym poziomie jak rok temu, zaś w całym półroczu spadło o 10 proc.

Warto przy tym zaznaczyć, że pierwsza połowa ubiegłego roku była bardzo mocna pod tym względem z uwagi na rozpędzającą się pandemię COVID-19. Istotne są także poszczególne składowe popytu. Nie odrodził się jeszcze pełen popyt na złotą biżuterię oraz popyt ze strony przemysłu i technologii.
Złote ETF-y zakończyły pierwsze półrocze z bilansem ujemnym. Silniejsze napływy pojawiły się dopiero w drugim kwartale, jednak nie zdołały one zrównoważyć odpływów z pierwszego kwartału.

Banki centralne kupują coraz więcej złota

W ubiegłym roku z uwagi na pandemię banki centralne wieku krajów zwolniły nieco z akumulacją twardych rezerw na rzecz skupowania papierów dłużnych w ramach QE (luzowania ilościowego). W 2021 roku obserwujemy odrodzenie popytu ze strony banków centralnych. W całym pierwszym półroczu zakupiły one 333 tony złota (o 39 proc. więcej niż wynosi pięcioletnia średnia I półrocza), z czego aż 199,9 ton w II kwartale (63,7 ton rok wcześniej) - podkreśla Michał Tekliński. I dodaje:
- Największych zakupów w pierwszym półroczu dokonała Tajlandia – 90,19 ton, Węgry – 62,09 ton i Brazylia – 53,74 ton. Najmniejszych Kambodża – 4,97 ton, Polska – 3,1 tony czy Mongolia – 1,75 ton. Nieznacznie swoje rezerwy zmniejszył Kazachstan – o 1,91 tony, Niemcy – o 3,32 tony czy Rosja – o 6,22 tony. Największej sprzedaży dokonały Filipiny – 27,16 ton kruszcu.
Tendencja jest rosnąca, aczkolwiek tradycyjnie dotyczy ona w głównej mierze Azji, gospodarek rozwijających się oraz – w ostatnich latach – Polski i Węgier, które są największymi nabywcami złota w regionie.

Coraz większa sieć sprzedaży

Niesłabnący popyt na fizyczne złoto inwestycyjne wpływa na rozbudowę sieci sprzedaży. Mennica Skarbowa, największy w Polsce dealer złota inwestycyjnego i innych metali szlachetnych, otwiera oddział w Kaliszu. To już 15. punkt sprzedaży spółki na terenie Polski, w tym drugi w województwie wielkopolskim.
Poszerzanie stacjonarnej sieci sprzedaży to jeden ze strategicznych celów Mennicy, która w ten sposób planuje jeszcze bardziej umocnić pozycję na rynku sprzedaży złota. W opinii Zarządu otwarcie nowego oddziału może jednocześnie pozytywnie wpłynąć na osiągane przez spółkę przychody ze sprzedaży.
Mimo postępującej digitalizacji życia codziennego, klienci decydując się na kupno złota inwestycyjnego cały czas wybierają wizytę w oddziale, gdzie mogą nie tylko obejrzeć i dotknąć towar, lecz także porozmawiać z doradcą. Ten trend oraz dane zebrane w wyniku prowadzonej od kilku kwartałów analizy, sprawiły, że Mennica Skarbowa zdecydowała o otwarciu drugiego punktu sprzedaży w województwie wielkopolskim.
Zlokalizowany w Kaliszu przy al. Wolności 12, lok. 1 sklep funkcjonować będzie na takich samych zasadach, jak działający od 2015 roku punkt w Poznaniu. Będzie w nim można kupić od ręki złoto inwestycyjne – sztabki i monety – oraz inne produkty z oferty Mennicy, a także odebrać zamówienia złożone w sklepie internetowym.

Choć w ofercie Mennicy Skarbowej znaleźć można klasyczne sztabki złota o wadze od 1 do nawet 1000 gramów, klienci najchętniej wybierają te 100-gramowe lub 1-uncjowe. Dużym zainteresowaniem cieszą się również tzw. combibary – przypominające tabliczkę czekolady sztabki złożone z mniejszych kawałków złota, które w prosty sposób można odłamać w celu sprzedaży bądź obdarowania bliskiej osoby. Nieustająco popularne wśród klientów są także monety bulionowe – klasyczne, jak Krugerrand, Liść Klonowy, czy Australijski Kangur oraz te okolicznościowe, jak wprowadzone niedawno do oferty monety z serii Legendy Muzyki.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: „Wojna cenowa” sklepów. Ile sklepy na tym zarabiają?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu