Zmiany dla firm. Dostaną obowiązek szerszego raportowania zrównoważonego rozwoju

Agata Wodzień-Nowak
Opracowanie:
Celem tych działań jest m.in. ochrona, zachowanie i poprawa zasobów naturalnych UE oraz ochrona zdrowia i dobrostanu obywateli UE przed zagrożeniami i negatywnymi skutkami związanymi ze środowiskiem.
Celem tych działań jest m.in. ochrona, zachowanie i poprawa zasobów naturalnych UE oraz ochrona zdrowia i dobrostanu obywateli UE przed zagrożeniami i negatywnymi skutkami związanymi ze środowiskiem. Piotr Hukało
We wtorek, Sejmowa Komisja Finansów Publicznych przyjęła, po wprowadzeniu poprawek, rządowy projekt nowelizacji ustawy mający na celu rozszerzenie grupy podmiotów zobligowanych do składania raportów dotyczących zrównoważonego rozwoju.

Komisja sejmowa zatwierdziła projekt ustawy dotyczący raportowania o zrównoważonym rozwoju

Podczas pierwszego czytania we wtorek, Sejmowa Komisja Finansów Publicznych zaakceptowała projekt nowelizacji ustawy o rachunkowości, ustawy o biegłych rewidentach, firmach audytorskich oraz nadzorze publicznym i innych powiązanych ustaw. Projekt został przyjęty z licznymi poprawkami, głównie o charakterze legislacyjnym i redakcyjnym.

Głównym celem nowelizacji jest wdrożenie przepisów unijnych, które nakładają na firmy obowiązek bardziej szczegółowego raportowania w zakresie zrównoważonego rozwoju. Projekt również podnosi minimalne progi przychodów, od których firmy są zobowiązane do prowadzenia ksiąg rachunkowych.

Ministerstwo Finansów, które jest inicjatorem projektu, podkreśla, że unijne regulacje stanowią kolejny etap w rozwoju sprawozdawczości przedsiębiorstw dotyczącej informacji niefinansowych, obecnie określanej jako sprawozdawczość zrównoważonego rozwoju.

Zgodnie z uzasadnieniem projektu, opublikowanym w lutym tego roku na stronach Rządowego Centrum Legislacji, nowelizacja rozszerza zakres podmiotów zobowiązanych do raportowania o zrównoważonym rozwoju. Obowiązek ten będzie dotyczył dużych firm, przedsiębiorstw będących jednostką dominującą w dużej grupie kapitałowej, małych i średnich przedsiębiorstw dopuszczonych do obrotu na rynku regulowanym (z wyjątkiem mikroprzedsiębiorstw), a także jednostek zależnych i oddziałów z siedzibą w UE, które spełniają określone kryteria wielkości i są związane z jednostką dominującą lub samodzielną podlegającą prawu państwa trzeciego.

Nowelizacja ustawy wprowadza jednolite w UE standardy sprawozdawczości zrównoważonego rozwoju. Raporty będą musiały zawierać informacje dotyczące kwestii środowiskowych, społecznych (w tym praw człowieka) oraz ładu korporacyjnego. Dokumenty te będą podlegać weryfikacji przez biegłych rewidentów i muszą być dostępne w formie cyfrowej, w formacie "czytelnym dla człowieka".

Dodatkowo, w uzasadnieniu projektu zaznaczono, że celem nowelizacji jest ochrona, zachowanie i poprawa zasobów naturalnych UE, a także ochrona zdrowia i dobrostanu obywateli UE przed negatywnymi skutkami środowiskowymi.

Ustawa ma zostać wprowadzona w życie 14 dni po jej ogłoszeniu, choć dla niektórych przepisów przewidziano późniejszą datę wejścia w życie, co zostało ustalone w jednej z poprawek przyjętych przez komisję w wtorek.

Źródło:

Polska Agencja Prasowa
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Biznes

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu