Zmiana nazwy i rozszerzenie ochrony
Projekt nowelizacji ustawy zakłada, że Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców zostanie przemianowany na Rzecznika Praw Przedsiębiorców. Ta zmiana ma na celu objęcie ochroną wszystkich przedsiębiorców, a nie tylko mikroprzedsiębiorców oraz małych i średnich przedsiębiorców.
– Projekt przewiduje objęcie ochroną Rzecznika wszystkich przedsiębiorców, a nie tylko mikroprzedsiębiorców oraz małych i średnich przedsiębiorców. Zmiana ta powinna pozwolić Rzecznikowi na podejmowanie działań na rzecz ogółu przedsiębiorców oraz wyeliminowanie zachodzących w praktyce wątpliwości, np. co do zasad rozpatrywania wniosków zgłoszonych przez organizacje zrzeszające zarówno przedsiębiorców z sektora MŚP, jak i dużych przedsiębiorców – poinformowano w założeniach do projektu nowelizacji ustawy o Rzeczniku Małych i Średnich Przedsiębiorców oraz niektórych innych ustaw.
Zmiana nazwy instytucji nie oznacza osłabienia funkcji ochronnej wobec mikroprzedsiębiorców oraz małych i średnich przedsiębiorców. Wręcz przeciwnie, ma to na celu wzmocnienie pozycji Rzecznika jako organu stojącego na straży praw wszystkich przedsiębiorców.
Nowe Instrumenty Wsparcia i Rozszerzenie Kompetencji
Projekt przewiduje wprowadzenie nowych instrumentów wsparcia, takich jak możliwość powoływania pełnomocników przez Rzecznika oraz rozszerzenie współpracy z instytucjami unijnymi. Wzmocniona zostanie także rola Rzecznika w mediacjach administracyjnych.
– Wzmocnienie roli Rzecznika jako organu stojącego na straży praw przedsiębiorców bezpośrednio wpłynie na poprawę otoczenia prawnego dla prowadzenia działalności gospodarczej na terenie RP, stwarzając przedsiębiorcom lepsze warunki do funkcjonowania i rozwoju – oceniono w założeniach do projektu.
Rozszerzone zostaną również kompetencje Rzecznika w zakresie opiniowania i inicjowania przyjęcia aktów prawnych dotyczących praw przedsiębiorców. Nowela ma zapewnić Rzecznikowi dostęp do dokumentów dotyczących spraw niezakończonych prowadzonych przez organy, organizacje lub instytucje publiczne.
Ochrona dla nowych podmiotów
Projekt nowelizacji przewiduje objęcie ochroną Rzecznika także podmiotów, które wykonują działalność zbliżoną do gospodarczej, ale nie posiadają statusu przedsiębiorcy w rozumieniu ustawy - Prawo przedsiębiorców.
– Chodzi tutaj o rolników i osoby wykonujące wolne zawody, jak również wspólnika jednoosobowej spółki z ograniczoną odpowiedzialnością oraz wspólników spółki jawnej, komandytowej lub partnerskiej, akcjonariusza prostej spółki akcyjnej wnoszącego do spółki wkład, którego przedmiotem jest świadczenie pracy lub usług i komplementariusza w spółce komandytowo-akcyjnej – napisano w założeniach projektu.
Rozszerzenie ochrony na te grupy ma na celu zapewnienie im wsparcia w sytuacjach, które mogą wpływać na ich działalność, a które dotychczas nie były objęte kompetencjami Rzecznika.
Zmiany w postępowaniach sądowych i cywilnych
Nowelizacja ustawy przewiduje również rozszerzenie katalogu spraw cywilnych, w których Rzecznik może występować na rzecz przedsiębiorców. Doprecyzowane zostaną zasady udziału Rzecznika w postępowaniach sądowych, w tym regulacje dotyczące ponoszenia kosztów w postępowaniach cywilnych i sądowo-administracyjnych.
Wprowadzenie tych zmian ma na celu zwiększenie skuteczności interwencji Rzecznika w sprawach sądowych, co jest niezbędne do prawidłowej realizacji funkcji samodzielnego organu ochrony praw przedsiębiorców.
Planowane terminy i oczekiwane efekty
Planowany termin przyjęcia projektu przez Radę Ministrów to drugi kwartał 2025 roku. Wprowadzenie nowelizacji ma na celu stworzenie lepszych warunków do funkcjonowania i rozwoju przedsiębiorstw w Polsce.
Wskazano też, że wyposażenie Rzecznika w skuteczne narzędzia interwencji generalnej, jak i indywidualnej procesowej konieczne jest do prawidłowej realizacji funkcji samodzielnego organu ochrony praw przedsiębiorców. Dodano, że dotychczas nieprecyzyjne regulacje utrudniały Rzecznikowi podejmowanie interwencji na rzecz niektórych podmiotów oraz ograniczały jego możliwość działania w procesach stricte legislacyjnych i sądowych.
Zmiany te mają na celu nie tylko poprawę otoczenia prawnego dla przedsiębiorców, ale również zwiększenie efektywności działania Rzecznika jako organu ochrony praw przedsiębiorców.
Źródło: PAP
