Zmiany w podatkach 2019. Teraz stosowanie split payment w płatnościach VAT jest obowiązkowe. Kogo dotyczy? [12.12.2019 r.]

AIP
Do tej pory podatnik mógł wybrać, czy opłacając fakturę zastosuje mechanizm podzielonej płatności. Od 1 listopada split payment będzie obowiązkowy w branżach, które obecnie są objęte reżimem odwrotnego obciążenia w VAT i zakresem solidarnej odpowiedzialności podatkowej.
Do tej pory podatnik mógł wybrać, czy opłacając fakturę zastosuje mechanizm podzielonej płatności. Od 1 listopada split payment będzie obowiązkowy w branżach, które obecnie są objęte reżimem odwrotnego obciążenia w VAT i zakresem solidarnej odpowiedzialności podatkowej. Sławomir Kowalski / Polska Press
Od 1 listopada skończyła się dobrowolność w stosowaniu split payment, czyli mechanizmu podzielonej płatności VAT, który stał się obowiązkowy w wybranych branżach. Do tej pory podatnik mógł wybrać, czy opłacając fakturę zastosuje mechanizm podzielonej płatności. Od listopada split payment będzie obowiązkowy w branżach, które obecnie są objęte reżimem odwrotnego obciążenia w VAT i zakresem solidarnej odpowiedzialności podatkowej.

Od 1 listopada split payment jest obowiązkowy w branżach, które obecnie są objęte reżimem odwrotnego obciążenia w VAT i zakresem solidarnej odpowiedzialności podatkowej.

Tymczasem zdaniem przedsiębiorców ankietowanych przez firmę inFakt jest to jedna z najbardziej uciążliwych zmian w prawie, jakie weszły w życie w ostatnim czasie.

Zmiany w stosowaniu split payment

Do tej pory podatnik mógł wybrać, czy opłacając fakturę zastosuje mechanizm podzielonej płatności. Od listopada split payment będzie obowiązkowy w branżach, które obecnie są objęte reżimem odwrotnego obciążenia w VAT i zakresem solidarnej odpowiedzialności podatkowej.

  • Dotyczy to 150 grup towarów i usług, wśród których wymienić można:
  • - odpady, złom, surowce wtórne;
  • - wyroby ze stali, metale szlachetne, metale kolorowe;
  • - elektronika m.in.: procesory, smartfony, telefony, tablety, notebooki, laptopy, konsole do gier, tonery, tusze, dyski twarde;
  • - paliwa samochodowe, oleje smarowe i opałowe;
  • - prawa do emisji gazów cieplarnianych;
  • - roboty budowlane i okołobudowlane;
  • - węgiel i produkty węglowe;
  • - handel częściami do samochodów i motocykli.

Stosowanie mechanizmu podzielonej płatności będzie obowiązkowe w przypadku dokonywania płatności spełniających równocześnie dwa warunki:
1. jednorazowa wartość transakcji dokonywanych pomiędzy podatnikami (B2B), bez względu na liczbę wynikających z niej płatności, przekracza 15 000 zł lub równowartość tej kwoty oraz
2. transakcja dotyczy nabycia towarów lub usług wymienionych w załączniku nr 15 do ustawy o VAT.

Ostateczny kształt obowiązkowego split payment

Podczas prac nad znowelizowaną ustawą wprowadzającą obowiązkowy split payment pojawiało się wiele niejasności oraz idących za nimi poprawek. – Ostatecznie dopuszczono możliwość dokonywania płatności zaliczkowych przy jednoczesnym obowiązku stosowania mechanizmu split payment. W tej sytuacji zamiast numeru faktury należy wpisać „zaliczka” – wyjaśnia Ewelina Włodarczyk, doradca podatkowy w firmie inFakt. – Umożliwiono również stosowanie kompensat, potwierdzając, że takie rozwiązanie nie będzie traktowane jako naruszenie przepisów nakładających obowiązek uregulowania danej faktury w mechanizmie podzielonej płatności.

Wraz z wprowadzeniem reżimu podzielonej płatności umożliwiono zbiorcze przelewy w systemie split payment, które do tej pory nie były możliwe. Zbiorczy komunikat przelewu może obejmować wszystkie faktury otrzymane przez podatnika od jednego dostawcy lub usługodawcy w okresie nie krótszym niż jeden dzień i nie dłuższym niż jeden miesiąc oraz zawierać kwotę odpowiadającą sumie kwot podatku wykazanych na tych fakturach. Z kolei w miejsce informacji o numerze faktury podatnicy będą wpisywać okres, za który dokonywana jest płatność.

Ministerstwo Finansów doprecyzowało również kwestię rozliczeń transgranicznych.

Podmioty zagraniczne rozliczające za pomocą przelewów bankowych transakcje podlegające opodatkowaniu VAT w Polsce zobowiązane zostaną do otwarcia rachunku bankowego w Polsce.

Kary za brak split payment

W przypadku stwierdzenia, że podatnik wystawił fakturę z naruszeniem przepisów, naczelnik urzędu skarbowego lub naczelnik urzędu celno-skarbowego może ustalić dodatkowe zobowiązanie podatkowe w wysokości odpowiadającej 30% kwoty podatku wykazanego na tej fakturze. Sankcja ta wynika więc przede wszystkim z braku umieszczenia na wystawianej fakturze specjalnego oznaczenia „mechanizm podzielonej płatności”.

Kary w tej samej wysokości przewidziano również dla nabywcy, który mimo ciążącego na nim obowiązku uregulowania kwoty podatku VAT wykazanej na fakturze w mechanizmie podzielonej płatności ureguluje ją w inny sposób. Ministerstwo Finansów argumentowało wprowadzenie tak dotkliwych sankcji tym, że niewłaściwe oznaczenie na fakturze może prowadzić do nieprawidłowości w obrocie towarami lub usługami. Miałyby one polegać np. na pomijaniu stosowania split payment i nieść ryzyko „znikania” podatników wraz z zapłaconym im przez nabywców podatkiem VAT. Może ono polegać na tym, że kontrahent wystawia fakturę VAT, a następnie nie odprowadza wykazanego na tej fakturze podatku do Urzędu Skarbowego. W podobny sposób działają np. firmy-krzaki i inni oszuści podatkowi.

Obawy i wątpliwości

Część wątpliwości pozostało bez odpowiedzi. – Nie wiadomo, czy płatnik faktury będzie mógł odmówić zapłaty należności z faktury, jeśli rachunek bankowy wskazany do przelewu nie będzie miał otwartego rachunku VAT, co ma miejsce w przypadku używania rachunku osobistego do celów działalności – mówi Ewelina Włodarczyk. – Ponadto nadal nie będzie możliwości przelewania środków między rachunkami VAT w różnych bankach lub dokonania płatności w mechanizmie podzielonej płatności w innych walutach. Ministerstwo Finansów usprawiedliwia to obawami o szczelność systemu – dodaje ekspert inFakt.

Natomiast w odpowiedzi na zgłaszane przez podatników obawy o płynność finansową rząd ma umożliwić opłacanie z rachunku VAT nie tylko podatku VAT – jak to ma miejsce obecnie – ale również innych należności, czyli podatków dochodowych, akcyzy, cła oraz składek ZUS.

O Split Payment

Możliwość stosowania dobrowolnej podzielonej płatności istnieje w Polsce od lipca 2018 roku i z założenia to nabywca miał decydować, czy chce skorzystać z podzielonej płatności. W przypadku zastosowania split payment VAT trafia na wydzielone subkonto bankowe, a podatnik może korzystać ze środków tam zgromadzonych w ograniczonym zakresie, np. do płatności VAT do urzędu skarbowego czy regulowania kwoty podatku wykazanego na fakturze zakupu.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Jaką decyzję podejmie w grudniu RPP?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze 9

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość
18 listopada, 19:39, Mariusz:

Niestety artykuł w żaden sposób nie wyczerpuje tematu podzielonej płatności. Jak ktoś już napisał jest to niejasny bełkot, z którego nic nie wynika. Ja byłem na szkoleniu ze split payment w mddp i temat jest o wiele bardziej skomplikowany i więcej można z niego wycisnąć. Publikowanie tak merytorycznie bezwartościowych treści mija się w moim mniemaniu z celem i wprowadza wśród osób szukających informacji na temat mpp bezsensowny chaos.

Spadaj na księżyc

G
Gość
29 listopada, 14:14, User5458:

Do nowych obowiązków musza dostosować się nie tylko przedsiębiorcy, ale także producenci oprogramowania. Przetestuj za darmo jak Firmao CRM (https://firmao.pl/oferty) już dostosował się do split payment.

Znowu szacher macher na koszt podatników

G
Gość
27 listopada, 14:17, Gość:

Co w sytuacji gdy na otrzymanej fakturze nie widnieje zapis mechanizmu podzielnej płatności? Faktura opłacona normalne a miała być w split peyment. Kwota faktury zaliczkowej ok 13 tys ale faktura końcowa na 30 tyś. Co teraz? da sie to naprawić? W ustawie nie ma takiej informacji. Panie w urzedach nie potrafia pomóc ba nawet na Krajowej Infolinii Skarbowej nie można liczyć na jakieś rozwiązanie.

Jeśli kontrahent rozliczył się z FV zaliczkowej, nie wystapią żadne konsekwencje (wyłączenie z KUP przewidziane dopiero od 1 stycznia 2020r.) natomiast FV końcową należy zapłacić podzielna płatnością nawet jeśli nie będzie na niej adnotacji.

W artykule jest błąd, bo podzielna płatność odnosi się do kwoty z FAKTURY a nie wartości transakcji! (chyba, że chodzi o fakture zaliczkowa).

G
Gość

Co w sytuacji gdy na otrzymanej fakturze nie widnieje zapis mechanizmu podzielnej płatności? Faktura opłacona normalne a miała być w split peyment. Kwota faktury zaliczkowej ok 13 tys ale faktura końcowa na 30 tyś. Co teraz? da sie to naprawić? W ustawie nie ma takiej informacji. Panie w urzedach nie potrafia pomóc ba nawet na Krajowej Infolinii Skarbowej nie można liczyć na jakieś rozwiązanie.

M
Mariusz

Niestety artykuł w żaden sposób nie wyczerpuje tematu podzielonej płatności. Jak ktoś już napisał jest to niejasny bełkot, z którego nic nie wynika. Ja byłem na szkoleniu ze split payment w mddp i temat jest o wiele bardziej skomplikowany i więcej można z niego wycisnąć. Publikowanie tak merytorycznie bezwartościowych treści mija się w moim mniemaniu z celem i wprowadza wśród osób szukających informacji na temat mpp bezsensowny chaos.

w
w koło Macieju

Tego się nie da czytać. Jak się domyślam autor ma płacone za ilość znaków, w związku z tym cztery razy pod rząd musimy przeczytać to samo, bez wyjaśnienia o co chodzi -"Od listopada split payment będzie obowiązkowy w branżach, które obecnie są objęte reżimem odwrotnego obciążenia w VAT i zakresem solidarnej odpowiedzialności podatkowej" - koszmarny bełkot.

S
Słabo będzie

To jest właśnie Morawieckiego grabarza historyka Polskiej dbałości o przedsiębiorców upraszczanie liberalizowanie polityki fiskalnej i znoszenie barier dla przedsiębiorstw w Polsce -Fala kryzysu i bankructwa zaleje Polska Wszystkie Obostrzenia daniny na chybcika zmienione przepisy podnoszenie płacy bez wzrostu wydajności to wszystko rujnuje Polską gospodarkę przedsiebiorczy

B
Błędy
6 listopada, 19:02, Fala:

A co w sytuacji jeżeli nabywca faktury za towar nie objęty obowiązkiem split payment dokona przelewu (za podatek) z konta VAT? Nabywca z premedytacją będzie wykorzystywał zblokowane na swoim koncie VAT pieniądze i jednocześnie będzie blokował pieniądze na koncie dostawcy produktu.

mają swoją cenę. Za błędy się płaci. głupota kosztuje. .... i kilka innych mądrych - np. Polak mądry po szkodzie

F
Fala

A co w sytuacji jeżeli nabywca faktury za towar nie objęty obowiązkiem split payment dokona przelewu (za podatek) z konta VAT? Nabywca z premedytacją będzie wykorzystywał zblokowane na swoim koncie VAT pieniądze i jednocześnie będzie blokował pieniądze na koncie dostawcy produktu.

Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu