Zmiany w prawie przyjazne przedsiębiorcom zaprezentowali eksperci

Dorota Krupińska
Minister Przedsiębiorczości i Technologii Jadwiga Emilewicz  zapowiedziała podczas spotkania następne zmiany, ułatwiające prowadzenie działalności.
Minister Przedsiębiorczości i Technologii Jadwiga Emilewicz zapowiedziała podczas spotkania następne zmiany, ułatwiające prowadzenie działalności. Małgorzata Genca
Udostępnij:
Z jakich nowych ułatwień i ulg skorzystać przy zakładaniu firmy, co daje Mały ZUS, jak sprawdzić wiarygodność płatniczą kontrahenta - o tych i wielu innych wprowadzonych zmianach dla biznesu dyskutowano w trakcie konferencji „Prawo do przedsiębiorczości - małe firmy, wielkie zmiany”.

Eksperci z Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii i Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości w maju i czerwcu odwiedzają 20 miast. Ich celem jest przedstawienie przedsiębiorcom obowiązującej od ponad roku Konstytucji Biznesu oraz poinformowanie o kolejnych zmianach, które weszły w życie 11 stycznia lub będą wprowadzane w najbliższych miesiącach.

- O Konstytucji Biznesu, Pakiecie MŚP i innych zmianach należy mówić, docierać z tą informacją do szerokiego grona, żeby przedsiebiorcy z nich korzystali. Po to, by biznes w Polsce prowadzić lepiej, łatwiej i prościej - mówił w Lublinie Mikołaj Różycki, zastępca prezesa Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości, który otworzył konferencję.

Profesjonalne zachowania

Ideę wprowadzonych zmian dla biznesu szeroko omówił Artur Kokoszkiewicz, ekspert z MPiT. - Konstytucja Biznesu to pakiet 5 ustaw. Panuje przekonanie, że to najpoważniejsza reforma praw w gospodarce od wielu lat - podkreślał ekspert MPiT. Ekspert przestawił zebranym prawo przedsiębiorców i skupił się na takich aspektach, jak domniemanie uczciwości przedsiębiorcy czy rozstrzyganie wątpliwości faktycznych i prawnych na jego korzyść. Przywołał też ważny zapis: „co nie jest prawem zabronione, jest dozwolone”. Omówił także ustawę dotyczącą ulgi dla osób zakładających firmę i Mały ZUS.

Koniec zatorów płatniczych

Minister Przedsiębiorczości i Technologii Jadwiga Emilewicz zapowiedziała podczas spotkania następne zmiany, ułatwiające prowadzenie działalności. - Słyszę, że jednym z głównych problemów polskich firm są zatory płatnicze. 190 dni tyle wynosi termin płatności i jest to standard. To tworzy bariery inwestycyjne i bariery w zatrudnianiu nowych pracowników. Postanowiliśmy to zmienić - wyjaśniała. Emilewicz zapowiedziała skrócenie ustawowych terminów płatności do 30 dni dla administracji publicznej i do 60 - dla sektora prywatnego przy relacjach dużych przedsiębiorców z małymi. Ministerstwo pracuje także nad Pakietem Przyjazne Prawo, który zakłada m.in. prawo do błędu dla początkujących przedsiębiorców w przypadku np. naliczenia VAT-u. - Chcemy tratować przedsiębiorcę jak kogoś, kto tworzy PKB, a nie tego, kto łamie prawo - zaznaczyła minister.

Finansowanie z BGK

Obecni na konferencji eksperci Banku Gospodarstwa Krajowego wyjaśniali, jak efektywnie wykorzystywać rządowe i unijne programy wsparcia finansowego oraz informowali, co nowego oferują one w 2019 r. BGK - polski bank rozwoju - kompleksowo wspiera przedsiębiorców z woj. lubelskiego. BGK we współpracy z bankami komercyjnymi i spółdzielczymi tworzy ekosystem instytucji finansowych dla rozwoju przedsiębiorstw - i tych małych, i tych największych. Do zaoferowania ma między innymi gwarancje de minimis, jeden z najpopularniejszych programów w skali całego kraju. Z badania przeprowadzonego przez BGK wynika, że aż 54 proc. przedsiębiorstw miałoby ograniczony dostęp do finansowania, gdyby nie skorzystało z tego instrumentu.

Potrzeba czasu na zmiany

Uczestnicy spotkania zapoznali się także Pracowniczymi Planami Kapitałowymi. Przedstawił je Dawid Korczyński z Polskiego Funduszu Rozwoju. Z kolei Hubert Nowak, prezes Urzędu Zamówień Publicznych przybliżył nową planowaną ustawę, która ma zrewolucjonizować rynek zamówień.

W czasie konferencji był czas na zadawanie pytań. Informacji udzielali także dyżurujący eksperci ZUS, Banku Gospodarstwa Krajowego, Polskiego Funduszu Rozwoju, Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii i Ministerstwa Inwestycji i Rozwoju.

Z porad skorzystał Andrzej Kaszak, który zamierza założyć działalność gospodarczą. -Zorientowałem się jaka jest możliwość przyznania mi kredytu, na czym polega Mały ZUS. Uważam, że obecne przepisy są przyjaźniejsze dla przedsiębiorcy, niż te sprzed dekady - mówił.

Więcej informacji można znaleźć na: biznes.gov.pl oraz na stronie konferencji : prawodoprzedsiebiorczosci.parp.gov.pl

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polacy posiadają coraz droższe smartfony

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Strefa Biznesu
Dodaj ogłoszenie