Zmiany w prawie przyjazne przedsiębiorcom zaprezentowali eksperci

Dorota Krupińska
Minister Przedsiębiorczości i Technologii Jadwiga Emilewicz  zapowiedziała podczas spotkania następne zmiany, ułatwiające prowadzenie działalności.
Minister Przedsiębiorczości i Technologii Jadwiga Emilewicz zapowiedziała podczas spotkania następne zmiany, ułatwiające prowadzenie działalności. Małgorzata Genca
Z jakich nowych ułatwień i ulg skorzystać przy zakładaniu firmy, co daje Mały ZUS, jak sprawdzić wiarygodność płatniczą kontrahenta - o tych i wielu innych wprowadzonych zmianach dla biznesu dyskutowano w trakcie konferencji „Prawo do przedsiębiorczości - małe firmy, wielkie zmiany”.

Eksperci z Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii i Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości w maju i czerwcu odwiedzają 20 miast. Ich celem jest przedstawienie przedsiębiorcom obowiązującej od ponad roku Konstytucji Biznesu oraz poinformowanie o kolejnych zmianach, które weszły w życie 11 stycznia lub będą wprowadzane w najbliższych miesiącach.

- O Konstytucji Biznesu, Pakiecie MŚP i innych zmianach należy mówić, docierać z tą informacją do szerokiego grona, żeby przedsiebiorcy z nich korzystali. Po to, by biznes w Polsce prowadzić lepiej, łatwiej i prościej - mówił w Lublinie Mikołaj Różycki, zastępca prezesa Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości, który otworzył konferencję.

Profesjonalne zachowania

Ideę wprowadzonych zmian dla biznesu szeroko omówił Artur Kokoszkiewicz, ekspert z MPiT. - Konstytucja Biznesu to pakiet 5 ustaw. Panuje przekonanie, że to najpoważniejsza reforma praw w gospodarce od wielu lat - podkreślał ekspert MPiT. Ekspert przestawił zebranym prawo przedsiębiorców i skupił się na takich aspektach, jak domniemanie uczciwości przedsiębiorcy czy rozstrzyganie wątpliwości faktycznych i prawnych na jego korzyść. Przywołał też ważny zapis: „co nie jest prawem zabronione, jest dozwolone”. Omówił także ustawę dotyczącą ulgi dla osób zakładających firmę i Mały ZUS.

Koniec zatorów płatniczych

Minister Przedsiębiorczości i Technologii Jadwiga Emilewicz zapowiedziała podczas spotkania następne zmiany, ułatwiające prowadzenie działalności. - Słyszę, że jednym z głównych problemów polskich firm są zatory płatnicze. 190 dni tyle wynosi termin płatności i jest to standard. To tworzy bariery inwestycyjne i bariery w zatrudnianiu nowych pracowników. Postanowiliśmy to zmienić - wyjaśniała. Emilewicz zapowiedziała skrócenie ustawowych terminów płatności do 30 dni dla administracji publicznej i do 60 - dla sektora prywatnego przy relacjach dużych przedsiębiorców z małymi. Ministerstwo pracuje także nad Pakietem Przyjazne Prawo, który zakłada m.in. prawo do błędu dla początkujących przedsiębiorców w przypadku np. naliczenia VAT-u. - Chcemy tratować przedsiębiorcę jak kogoś, kto tworzy PKB, a nie tego, kto łamie prawo - zaznaczyła minister.

Finansowanie z BGK

Obecni na konferencji eksperci Banku Gospodarstwa Krajowego wyjaśniali, jak efektywnie wykorzystywać rządowe i unijne programy wsparcia finansowego oraz informowali, co nowego oferują one w 2019 r. BGK - polski bank rozwoju - kompleksowo wspiera przedsiębiorców z woj. lubelskiego. BGK we współpracy z bankami komercyjnymi i spółdzielczymi tworzy ekosystem instytucji finansowych dla rozwoju przedsiębiorstw - i tych małych, i tych największych. Do zaoferowania ma między innymi gwarancje de minimis, jeden z najpopularniejszych programów w skali całego kraju. Z badania przeprowadzonego przez BGK wynika, że aż 54 proc. przedsiębiorstw miałoby ograniczony dostęp do finansowania, gdyby nie skorzystało z tego instrumentu.

Potrzeba czasu na zmiany

Uczestnicy spotkania zapoznali się także Pracowniczymi Planami Kapitałowymi. Przedstawił je Dawid Korczyński z Polskiego Funduszu Rozwoju. Z kolei Hubert Nowak, prezes Urzędu Zamówień Publicznych przybliżył nową planowaną ustawę, która ma zrewolucjonizować rynek zamówień.

W czasie konferencji był czas na zadawanie pytań. Informacji udzielali także dyżurujący eksperci ZUS, Banku Gospodarstwa Krajowego, Polskiego Funduszu Rozwoju, Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii i Ministerstwa Inwestycji i Rozwoju.

Z porad skorzystał Andrzej Kaszak, który zamierza założyć działalność gospodarczą. -Zorientowałem się jaka jest możliwość przyznania mi kredytu, na czym polega Mały ZUS. Uważam, że obecne przepisy są przyjaźniejsze dla przedsiębiorcy, niż te sprzed dekady - mówił.

Więcej informacji można znaleźć na: biznes.gov.pl oraz na stronie konferencji : prawodoprzedsiebiorczosci.parp.gov.pl

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Kiedy w Polsce czterodniowy tydzień pracy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu