ZUS nie będzie mógł pytać sąsiadów o to, co robimy na tzw. L4
– Chciałbym uspokoić ubezpieczonych i zdementować kilka nieprecyzyjnych informacji, jakie pojawiły się w przestrzeni medialnej. Przedstawiciele Zakładu Ubezpieczeń Społecznych nie będą odwiedzali sąsiadów naszych klientów i prosili ich o informacje na ich temat. ZUS nie będzie też mógł wystąpić do operatora sieci komórkowej ani banku o informacje na temat ich klientów. Nowe przepisy nie dają takich uprawnień ZUS” – napisał rzecznik ZUS Paweł Żebrowski.
Od 1 stycznia 2022 r. ZUS będzie uprawniony do pozyskiwania od pracowników i pracodawców danych i informacji w zakresie – jak wskazano w przepisach – „niezbędnym do ustalenia prawa do zasiłków, ich wysokości, podstawy wymiaru”. Rzecznik tłumaczy, że pracownicy lub pracodawcy niekiedy, powołując się na brak podstawy prawnej, odmawiali przekazywania informacji lub dokumentów. Nowe przepisy precyzują te kwestie.
ZUS sprawdzi, czy na tzw. L4 pracowaliśmy u innego pracodawcy
Zmiany mają usprawnić kontrolę zwolnień lekarskich. ZUS będzie np. mógł pozyskać informacje, czy ubezpieczony, wykorzystując zwolnienie lekarskie w jednej firmie, nie pracował w tym samym czasie u drugiego pracodawcy.
Przypomnijmy, że kontrola prawidłowości wykorzystywania zwolnienia lekarskiego od pracy z powodu choroby polega na ustaleniu, czy w okresie zwolnienia lekarskiego pracownik nie wykonuje pracy zarobkowej, lub czy nie wykorzystuje zwolnienia lekarskiego w sposób niezgodny z jego celem.
Nieprawidłowe wykorzystanie tzw. L4 powoduje utratę prawa do zasiłku chorobowego za cały okres zwolnienia. ZUS podał, że w drugim kwartale tego roku przeprowadził 85 tys. kontroli osób na tzw. L4. Inspektorzy wydali 3,9 tys. decyzji wstrzymujących wypłatę zasiłków chorobowych.
Będą nowe zmiany w 500 Plus. Świadczenia będzie przyznawał Z...
POLECAMY NA STREFIE BIZNESU:
