Spis treści
Zbyt niska emerytura z ZUS? Jak się odwołać i podwyższyć świadczenie?
Według danych resortu rodziny w latach 2016-2022 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych wydał łącznie kilkanaście tysięcy błędnych decyzji co do wysokości emerytury.
– W ZUS, zgodnie z informacjami przekazanymi przez prezes ZUS, w latach 2016-2022 ujawniono 17 145 błędnie wydanych decyzji – poinformował Stanisław Szwed, wiceminister rodziny w odpowiedzi na interpelację posłanek Koalicji Obywatelskiej.
Jak się okazało, było aż 28 tys. przypadków, w których stwierdzono zaniżone świadczenia. Wyrównania wyniosły łącznie 34 mln 9 tys. zł.
W 2022 r., podobnie jak w roku ubiegłym, utrzymywało się zjawisko opóźnień w wypłacie oraz zaniżania przyznawanych świadczeń – poinformowała Najwyższa Izba Kontroli w sprawozdaniu z wykonania budżetu za miniony rok.
Jak złożyć odwołanie od decyzji do ZUS-u?
Do ZUS-u należy złożyć odpowiednie odwołanie. Składa się je w oddziale, który wydał decyzję. Możemy przygotować je samodzielnie na piśmie lub złożyć ustnie. W tym drugim przypadku pracownik ZUS-u spisze protokół.
Trzeba będzie podać numer decyzji, od której się odwołujemy oraz odpowiednio uzasadnić, dlaczego się z nią nie zgadzamy.
Konieczne będzie podpisanie się własnoręcznie, chyba że udzielimy pełnomocnictwa innej osobie. Może to równieżzrobić nasz przedstawiciel ustawowy.
Postępowanie odwoławcze w I instancji jest wolne od opłat.
Ile czasu ma ZUS na rozpatrzenie wniosku?
ZUS pod wpływem odwołania może uchylić swoją poprzednią decyzję lub ją zmienić. Czas na rozpatrzenie wniosku wynosi w tym przypadku 30 dni.
ZUS może również uznać, że odwołanie nie jest zasadne. Wówczas w ciągu 30 dni przekaże je do sądu, który wyda odpowiedni wyrok. Decyzja sądu może przybrać formę przychylenia się do stanowiska seniora, czyli zmiany decyzji. Sąd może również oddalić odwołanie.
Jak wygląda postępowanie sądowe ws. wysokości świadczenia?
Jeżeli mimo negatywnej decyzji sądu nadal chcemy walczyć – można złożyć apelację w sądzie, który wydał wyrok. Wtedy rozpatrzy ją sąd II instancji, a gdyby i to nie pomogło – sprawiedliwości można szukać w Sądzie Najwyższym.
Sąd będzie informować strony postępowania o terminach rozpraw, wydanych postanowieniach i innych czynnościach, które będą podejmowane. Na złożenie wniosku o uzasadnienie decyzji sądu mamy tydzień od dnia wydania wyroku.
Warto pamiętać, że ewentualne wyrównanie zostanie wypłacone jedynie za 3 lata do tyłu. Wynika to z terminów przedawnień. Możemy również wystąpić o ponowne ustalenie wysokości świadczenia na podstawie art. 114 ustawy o emeryturach i rentach.
Podstawą prawną postępowania odwoławczego w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych są dwie ustawy. Jest to ustawa z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych oraz Kodeks postępowania cywilnego z 17 listopada 1964 r.
Strefa Biznesu: Polska istotnym graczem w sektorze offshore
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?