Spis treści
PGE GiEK, będące właścicielem Kopalni Węgla Brunatnego Turów w Bogatyni, odniosło się do wyroku z 1 lutego 2022 roku. Wojewódzki Sąd Administracyjny uchylił wtedy decyzję Generalnego Dyrektora Ochrony Środowiska, która nadawała rygor natychmiastowej wykonalności decyzji środowiskowej wydanej przez Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska 21 stycznia 2020 roku.
Sąd wskazał na błędne oparcie wyroku WSA na stanie prawnym i faktycznym
Przypomnijmy, PGE GiEK zaskarżyło wyrok WSA, a Naczelny Sąd Administracyjny uchylił go 18 marca, przekazując sprawę do ponownego rozpatrzenia. W komunikacie spółki podkreślono, że NSA zgodził się z argumentacją PGE GiEK. Sąd wskazał na błędne oparcie wyroku WSA na stanie prawnym i faktycznym, który był późniejszy niż data wydania ostatecznego postanowienia Generalnego Dyrektora Ochrony Środowiska. Odniesiono się do postanowienia wiceprezesa Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej, które dotyczyło wstrzymania wydobycia w kopalni Turów, a które ostatecznie utraciło moc po wycofaniu skargi przez stronę czeską.
NSA przywraca rygor natychmiastowej wykonalności dla decyzji środowiskowej
Decyzja NSA przywraca rygor natychmiastowej wykonalności dla decyzji środowiskowej. Jak podkreślono w komunikacie, taki rygor jest nadawany decyzjom administracyjnym w sytuacjach, gdy konieczne jest zabezpieczenie ochrony zdrowia i życia, interesu społecznego oraz ważnego interesu strony. W tym przypadku chodzi o zapewnienie bezpieczeństwa energetycznego kraju oraz dostarczanie ciepła mieszkańcom okolicznych terenów. PGE GiEK zaznacza, że decyzja NSA ma kluczowe znaczenie dla dalszego funkcjonowania kopalni Turów oraz stabilności energetycznej regionu.
"Wszystkie zapisy decyzji środowiskowej kopalnia Turów wypełnia właściwie i terminowo. Wydobycie realizowane jest z poszanowaniem środowiska naturalnego. Wykonanych zostało wiele inwestycji minimalizujących każde, nawet najmniejsze oddziaływanie na środowisko. Między innymi zbudowano podziemny ekran przeciwfiltracyjny, który zabezpiecza sąsiadujące z kopalnią tereny przed potencjalnym odpływem wód gruntowych, zainstalowano automatyczny system zamgławiania na ciągach transportowych oraz stacjonarny system zraszania dróg, który ogranicza emisję pyłów. Zamontowany został także ekran akustyczny w rejonie bogatyńskich osiedli, a na przenośnikach taśmowych krążniki cichobieżne. Kopalnia Turów ma bardzo dobrze rozwinięty monitoring środowiskowy - i dalej rozwija się w tym zakresie wykorzystując najnowsze technologie" - informuje PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna w komunikacie.
źródło: PAP
