Spis treści
Spadek liczby nowych inwestycji
W lutym deweloperzy rozpoczęli budowę 10 925 nowych mieszkań, a w ciągu pierwszych dwóch miesięcy 2025 roku liczba ta wyniosła 23,5 tys. lokali, co oznacza spadek o 10,2 proc. w porównaniu do analogicznego okresu ubiegłego roku.
– Z powodu dysproporcji między popytem a podażą oraz rekordowej liczby mieszkań dostępnych na rynku, deweloperzy mogą jeszcze bardziej ograniczyć swoją aktywność. Utrzymanie tempa wprowadzania nowych inwestycji, jakie obserwowaliśmy w 2024 roku, będzie niemożliwe – powiedział Patryk Kozierkiewicz, radca prawny w PZFD.
Mimo spadków, PZFD przewiduje, że rok 2025 będzie czasem stabilizacji dla branży.
– Branża przeszła przez wstrząsy związane z osłabieniem gospodarczym i wojną w Ukrainie, które zostały zastąpione okresem euforii dzięki programowi Bezpieczny kredyt 2 – dodał Kozierkiewicz.
Nawet jeśli liczba nowych inwestycji spadnie o 15-20 proc. w porównaniu do poprzedniego roku, wyniki będą lepsze niż w latach 2022-2023. Taki poziom pozwoli branży na dalszy rozwój.
Spadek liczby pozwoleń na budowę
Podobnie jak w przypadku rozpoczęć budów, spadek aktywności widać także w liczbie wydanych pozwoleń na budowę. W lutym wydano zgody na budowę 13 391 mieszkań, a w pierwszych dwóch miesiącach 2025 roku łącznie 26 519 mieszkań, co stanowi spadek o 12,4 proc. rok do roku.
– Wysokie koszty obsługi długu i spadek popytu sprzyjają dużym podmiotom z silną pozycją rynkową. To właśnie oni mogą odpowiadać za dużą część uzyskiwanych pozwoleń – zauważa Kozierkiewicz.
W styczniu i lutym 2025 roku oddano do użytkowania 18,3 tys. nowych mieszkań, co jest wynikiem zbliżonym do analogicznego okresu 2024 roku.
– Tendencja ta powinna się utrzymać, co skutkować będzie najmniejszym rocznym odchyleniem wśród omawianych statystyk. Wynika to z cyklu budowy inwestycji deweloperskiej, który średnio trwa niecałe dwa lata – podsumowano w informacji.
Źródło: PAP
