Osoby urodzone po 1968 roku mają założone subkonto w ZUS. Jeśli jesteś osobą urodzoną prze 1968 r. masz subkonto tylko wtedy, gdy należysz do otwartego funduszu emerytalnego (OFE). Zakład Ubezpieczeń Społecznych podkreślił, że jeśli ktoś ma subkonto, to może wskazać osoby uprawnione do środków na nim zapisanych po swojej śmierci. W każdym czasie można też zmienić swoją dyspozycję.
Jak dzielone są środki na subkoncie?
Środki na subkoncie są dzielone w sytuacji:
- rozwodu,
- unieważnienia małżeństwa,
- ustania wspólności majątkowej w czasie trwania małżeństwa,
- umownego wyłączenia lub ograniczenia wspólności ustawowej,
- śmierci osoby, dla której prowadzimy subkonto.
Kto musi złożyć wniosek? Jakie warunki są wymagane?
W przypadku śmierci osoby, która nie była w OFE i dla której ZUS prowadził jedynie subkonto, na podstawie złożonego wskazania, ZUS informuje uprawnionych do otrzymania środków zgromadzonych na subkoncie osoby zmarłej, o możliwości złożenia wniosku o wypłatę. Dzieje się tak pomimo braku obowiązku powiadomienia przez ZUS.
Ile kosztuje organizacja pogrzebu?
Koszt pogrzebu może wynieść nawet do 20 000 zł. Wyniesie wraz z trumną, ceremonią, wykupieniem miejsca pochówku i grobu, oraz stypą to spory wydatek. Koszt organizacji ceremonii waha się średnio od 1000 do 1500 zł. Spory wydatek generuje również stypa, w zależności od miejsca i liczby gości kosztuje od tysiąca do kilku tysięcy.
Wypłata trzynastek przed Wielkanocą? To możliwe! Znamy termi...
Nowa opłata dla właścicieli domów i mieszkań w 2023 roku. Ot...