ZUS wzmógł kontrole lewych zwolnień lekarskich. 30 proc. więcej osób straciło prawo do zasiłku

Leszek Rudziński
Leszek Rudziński
Przemysław Świderski
O blisko 200 proc. zwiększyła się liczba osób poddanych kontroli wykorzystania zwolnień lekarskich. Wzrost ten nastąpił w pierwszych dziewięciu miesiącach br. w porównaniu z analogicznym okresem 2021 roku. Gdzie Zakład Ubezpieczeń Społecznych może przeprowadzić kontrolę i czy sama nieobecność wystarczy, aby stracić prawo do zasiłku chorobowego?

Spis treści

W trzech pierwszych kwartałach br. liczba osób poddanych kontroli wykorzystania zwolnień lekarskich wyniosła 41 932 - informuje Monday News, powołując się na dane ZUS.

To o 195,8 proc. więcej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku, kiedy takich przypadków było 14 175.

Jak wskazuje Monday News wzrost ten może być spowodowany powrotem do normalnego trybu pracy jednostek ZUS, w tym kontrolerów, po czasowym ich zawieszeniu w okresie pandemii.

Najwięcej kontroli w Małopolsce, najmniej na Podlasiu

Z danych ZUS wynika, że od stycznia do września br. najwięcej osób zostało poddanych kontroli w województwie małopolskim – 5 449 (w analogicznym okresie ub.r. – 685).

Na drugim miejscu jest woj. mazowieckie – 4 797 (w trzech kwartałach ub.r. – 1634), a na trzecim dolnośląskie – 4 507 (1434).
Wśród regionów, w których odbyło się ponad 4 000 kontroli, znalazły się także województwa: śląskie – 4 135 ( w ub.r. 1631), wielkopolskie – 4 128 (w ub.r. 1711), a także łódzkie – 4 075 (w ub.r. 1 341).

Z kolei końcu zestawienia (poniżej 1000 kontroli) znalazły się województwa: podlaskie – 769 (poprzednio 197), lubuskie – 867 (212), jak również świętokrzyskie – 954 (587).

Więcej osób pozbawionych prawa do zasiłku

W pierwszych trzech kwartałach 2022 r. liczba osób pozbawionych prawa do zasiłku wyniosła 5 352. To o 28,6 proc. więcej niż w analogicznym okresie 2021 roku, kiedy takich przypadków odnotowano 4 161.

Najwięcej osób pozbawionych prawa do zasiłku było w województwie łódzkim – 804 (rok wcześniej – 380).

Za nim uplasowało się woj. śląskie – 794 (640), mazowieckie – 602 (586), wielkopolskie – 598 (499), dolnośląskie – 594 (354), a także małopolskie – 544 (266).

Zestawienie zamykają województwo podlaskie – 45 (24), lubuskie – 80 (47), jak również warmińsko-mazurskie – 92 (133). To jedyne województwa, które w tym roku odnotowały wyniki poniżej 100.

Z danych za pierwsze trzy kwartały 2022 r. wynika, że kwota zasiłków cofniętych w wyniku kontroli wyniosła ponad 8,973 mln zł. To o 39,8 proc. więcej niż w analogicznym okresie 2021 roku – 6,417 mln zł.

Gdzie ZUS może przeprowadzić kontrolę?

Zwyczajowo ZUS dokonuje kontroli prawidłowości wykorzystania L4 w miejscu pobytu wskazanym przez pracownika podczas wystawiania zwolnienia lekarskiego e-ZLA. Kontroli może dokonać również w innych miejscach.

Z informacji podanych przez Zakład wynika, że kontrolę prawidłowości wykorzystywania zwolnień lekarskich od pracy przeprowadza się w:

  • miejscu zamieszkania,
  • miejscu czasowego pobytu (widniejący na zaświadczeniu lekarskim e-ZLA)
  • miejscu pracy lub w miejscu prowadzenia działalności pozarolniczej (w przypadku pracownika, co do którego płatnik składek ma informacje, że jest również zatrudniony u innego pracodawcy, wykonuje pracę na podstawie umowy zlecenia na rzecz innego podmiotu albo równocześnie prowadzi działalność pozarolniczą),
  • innym miejscu, jeżeli z posiadanych informacji wynika, że jest to celowe.

Jedna kontrola to za mało? ZUS „łagodzi” przepisy

W dotychczasowej praktyce Zakład, w momencie niezastania chorego pracownika, wymagał podania uzasadnienia przyczyn nieobecności. Jeśli go zabrakło, ZUS stwierdzał, że zwolnienie lekarskie zostało niewłaściwie wykorzystane i automatycznie obniżał lub pozbawiał ubezpieczonego prawa do zasiłku chorobowego.

Wiele wskazuje jednak na to, że pomimo wzmożonych kontroli Zakład koryguje nieco swoją dotychczasową politykę. W tym roku ZUS opublikował poradnik zatytułowany „Kontrola prawidłowości wykorzystania zwolnień lekarskich z pracy”. Czytamy w nim, że sama nieobecność w miejscu zamieszkania nie będzie powodowała automatycznego pozbawienia prawa do zasiłku, a samą kontrolę należy „w miarę możliwości” ponowić.

„Dodatkowo trzeba zwrócić się do pracownika, by wyjaśnił przyczyny tej nieobecności. Nieobecność w miejscu zamieszkania lub pobytu w czasie przeprowadzania kontroli nie musi bowiem oznaczać niewłaściwego wykorzystywania zwolnienia lekarskiego od pracy. Jeżeli pracownik poda uzasadniony powód swojej nieobecności, np. wizyta u lekarza, odbywanie rehabilitacji itp., nie można uznać, że zwolnienie lekarskie było wykorzystywane nieprawidłowo” – czytamy w dokumencie.

Cała treść dokumentu dostępna jest TUTAJ

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zmiana czasu nie ma sensu. Kiedy z tym skończymy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu