Spis treści
Rekordowe zwroty podatku PIT
Według informacji, które w czasie konferencji podał premier, zwroty podatku mają dotyczyć ok. 17-18 mln Polaków. Choć akcja nie została jeszcze finalnie podsumowana, to wiadomo już, że obejmie najmniej 15 mln podatników. Ponadto kwota zwrotów podatków w tym roku ma być rekordowa.
– Będzie to kwota co najmniej ok. 20 mld zł, będzie to kwota bezprecedensowa, nigdy w historii III RP w okresie rozliczeń nie wpływała taka kwota takich zwrotów podatkowych – powiedział premier Mateusz Morawiecki.
Z raportu OECD (Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju) wynika, że Polska ma najkorzystniejszy system podatkowy dla obywateli spośród 22 krajów Unii Europejskiej należących do OECD. Na dane te powołał się również szef rządu.
– Popatrzcie na dane międzynarodowe, umieścimy je na stronach KPRM, na stronach MF, niech się zmierzą z nimi ci, którzy mówią, że w Polsce są wysokie podatki – dodał.
Zmiany w systemie podatkowym
Morawiecki przypomniał także zmiany podatkowe wprowadzone w ciągu ostatnich lat.
– Warto pokazać pewną zasadniczą różnicę, jak kiedyś wyglądały wynagrodzenia Polaków, jakie były stawki podatkowe i jak to dzisiaj wygląda. Po pierwsze – obniżenie stawki podatkowej z 18 proc. na 12 proc., podniesienie kwoty wolnej od podatku do 30 tys. złotych – wymieniał premier. Jednocześnie dodał, że to podniesienie jest niemal dziesięciokrotne.
– Również podnieśliśmy próg podatkowy do 120 tys. złotych, a więc poprawiliśmy los całej szeroko rozumianej klasy średniej. Poprawiliśmy ich wynagrodzenie netto. Podnieśliśmy również po raz pierwszy od parunastu lat koszty uzyskania przychodów – wskazał.
Zwrócił również uwagę na działania skierowane do osób wchodzących na rynek pracy i wprowadzenie zerowego podatku PIT dla osób do 26. roku życia.
– Robimy wszystko, aby tutaj, w Polsce, opłacało się żyć, pracować, kształcić dzieci i to się dzieje na naszych oczach – podkreślił Morawiecki.
Organizacje pożytku publicznego wsparte większą kwotą
Minister finansów Magdalena Rzeczkowska, również obecna na konferencji, wskazała, że na zmianach podatkowych skorzystają m.in. organizacje pożytku publicznego.
– Nie zapominamy również o organizacjach pożytku publicznego, bo w tym roku podnieśliśmy ten procent podatku, który można odpisać na cele charytatywne. Polacy coraz chętniej wspierają organizacje pożytku publicznego, wspierają cele charytatywne – powiedziała.
Składając PIT za 2022 rok, 75 proc. podatników przekazało 1,5 proc. na cele charytatywne.
– W zeszłym roku, za 2021 rok ten odpis dla organizacji pożytku publicznego wyniósł nieco ponad miliard złotych. W tym roku, dzięki tej podwyżce o pół procenta, mimo obniżki podatków, te środki, które otrzymają organizacje pożytku publicznego będą jeszcze wyższe, o około – szacujemy to – 210 mln zł – dodała minister.
Najstarszy i najmłodszy podatnik w Polsce
Minister finansów zachęcała również do rozliczeń PIT-ów przez internet.
– Muszę się pochwalić danymi dotyczącymi najstarszego i najmłodszego podatnika, którzy z systemu elektronicznego skorzystali. Najstarszy podatnik to osoba, która ma 108 lat, czyli urodzony w 1915 roku, skorzystał z usługi Twój e-pit. A najmłodszy nasz podatnik do tej pory, to osoba, która w marcu 2023 r. ukończyła 18 lat. Cieszy nas bardzo, że tak szeroko pokoleniowo Polacy korzystają z usług elektronicznych Krajowej Administracji Skarbowej – zakończyła szefowa MF.
Na rozliczenie podatkowe za 2022 rok jest czas do 2 maja 2023 roku.
Źródło:
Strefa Biznesu: Polska w tym wyścigu wygrywa z Niemcami
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?