12 mld euro wsparcia z UE nie „zazieleniło” rolnictwa. Istotny rozwój produkcji

Katarzyna Zawada
Opracowanie:
Rolnictwo ekologiczne zacznie się intensywnie rozwijać?
Rolnictwo ekologiczne zacznie się intensywnie rozwijać? pixabay.com/stevepb
Rolnictwo ekologiczne rozwija się? Niekoniecznie, Polska jest jednym z krajów o najmniejszym obszarze upraw ekologicznych. Wsparcie unijne w wysokości 12 mld euro nie zapewniło dynamicznego rozwoju rolnictwa ekologicznego, wynika z raportu audytorów.

Wsparcie w ramach Wspólnej Polityki Rolnej (WPR) w wysokości 12 mld euro na lata 2014-2022 miało rekompensować rolnikom dodatkowe koszty i dochody utracone w związku z przejściem z rolnictwa konwencjonalnego na ekologiczne. Pomoc nie wymagała produkcji towarów ekologicznych, w rezultacie wciąż stanowi ona niewielki rynek i odpowiada jedynie za 4 proc. całkowitego rynku żywności w UE.

Czytaj też: Polscy rolnicy będą bardziej eko? Resort chce zmian w gospodarowaniu gruntami

Europejski Trybunał Obrachunkowy (ETO), czyli organ kontrolny z Brukseli, ustalił, że chociaż do 2027 r. na rolnictwo ekologiczne ma być przeznaczone dodatkowe 15 mld euro, aktualna strategia dla sektora ma wiele braków i niespójności, wciąż też zbyt mało uwagi poświęca się kwestii wymogów i potrzeb. W praktyce oznacza to, że rolnicy mogą dostawać pieniądze z UE, nawet jeśli nie stosują się do podstawowych zasad rolnictwa ekologicznego i np. nie przestrzegają standardów w zakresie dobrostanu zwierząt. Zdarza się też, że rolnicy ubiegają się o pozwolenie na stosowanie nasion nieekologicznych w uprawach ekologicznych.

Dobre informacje są takie, że powierzchnia upraw ekologicznych w UE powiększyła się, ale wciąż państwa członkowskie są na różnym etapie rozwoju. Polska takich obszarów nie ma wiele, zajmują niecałe 5 proc. użytków rolnych. Rozbieżności sprawiają, że produkty ekologiczne nadal stanowią niszę rynkową. Jeśli sytuacja się nie zmieni, ostrzegają audytorzy, Unia prawdopodobnie nie osiągnie wytyczonego celu wprowadzenia do 2030 r. upraw ekologicznych na 25 proc. gruntów rolnych.

Jak pomóc branży eko? Nie wystarczy koncentrować się na powiększaniu powierzchni upraw, ale trzeba też rozwijać rynek dla tego typu produktów i zwiększać produkcję.

W przeciwnym razie może się okazać, że stworzymy niestabilny i całkowicie zależny od funduszy unijnych system, a nie dobrze prosperujący sektor gospodarki napędzany świadomymi wyborami konsumentów, skomentowała Keit Pentus-Rosimannus z ETO, prezentując raport.

Źródło: PAP

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Portal Strefa Agro codziennie. Obserwuj Strefę Agro!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Rolnictwo

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu