Spis treści
Tylko na koniec pierwszego kwartału 2024 roku moc zainstalowana w Polsce w instalacjach PV wyniosła 17,73 GW, podczas gdy na koniec 2023 roku było to 17,08 GW.
Fotowoltaika jest wyraźnym liderem wśród wszystkich odnawialnych źródeł energii w Polsce z 60% udziałem mocy zainstalowanej w całym sektorze OZE, podaje Instytut Energii Odnawialnej. Wspomina także, że w 2023 roku zajęliśmy 4. miejsce pod względem przyrostu mocy PV w UE i awansowaliśmy na 6. miejsce pod względem skumulowanej mocy zainstalowanej. Co dalej? Jaki będzie 2025 roku w tym obszarze?
Czytaj też: Na wsi brakuje rąk do pracy. Ukraińcy rezygnują. Kto może uratować żniwa?
Rok 2025 nie będzie łatwy na rynku fotowoltaiki
- Rok 2025 dla polskiego sektora fotowoltaiki nie będzie łatwy - uważa Ewa Magiera, prezes Polskiego Stowarzyszenia Fotowoltaiki. Powód jest związany ze zmianami, które dotyczą rynku energii.
- Dla wielu firm będzie to czas zmiany funkcjonowania – model prostej sprzedaży energii do sieci jest powoli zastępowany umowami cPPA. Wynika to między innymi z problemów związanych z przyłączania nowych mocy do sieci. Niezbędne są inwestycje w infrastrukturę sieciową, aby móc przyłączać nowe moce i zapobiec problemom związanym z niestabilnością dostaw energii w okresach szczytowego nasłonecznienia.
Rozległe farmy na polach, dachach sklepów, hal produkcyjnych czy centrów dystrybucyjnych to widoczne zmiany, które zachodzą w polskim krajobrazie. I takich inwestycji będzie więcej.

- Coraz więcej będzie projektów, w których energia będzie produkowana tam, gdzie dokładnie jej potrzeba i zużywana lokalnie. Będzie integrowana z przemysłem, łączona w instalacje hybrydowe, np. z magazynami energii. Ponadto już teraz widzimy rosnące zainteresowanie budową własnej farmy słonecznej przez firmy, które chcą w ten sposób zapewnić sobie własne, niezależne i zielone źródło energii. Ma to związek z raportowaniem ESG, który stopniowo obejmuje coraz większą liczbę firm w Polsce i Unii Europejskiej - tłumaczy Ewa Magiera.
Do obowiązku raportowania ESG w nawiązaniu do fotowiltaiki jeszcze wrócimy. Tymczasem przyjrzyjmy się prognozom dla PV w połączeniu z rolnictwem.
Agrowoltaika: co to takiego? Instalacja fotowoltaiczna już nie wykluczy upraw
Firmy kuszą rolników atrakcyjnymi stawkami dzierżawy w zamian za udostępnienie pola pod fotowoltaikę. Zmienia to jednak sposób użytkowania gruntów, który przestaje pełnić funkcje produkcyjne w rolnictwie. To jednak ma się zmieniać.
- Rynek się zmienia, ale warto traktować to jako wyzwanie skutkujące rozwojem i odkrywaniem nowych możliwości. Tego typu innowacją, będącą odpowiedzią na wyzwania polityki klimatycznej i jednocześnie ograniczenia systemowe, jest agrowoltaika – instalacja fotowoltaiczna funkcjonująca równolegle z działalnością rolniczą - przekonuje prezes Polskiego Stowarzyszenia Fotowoltaiki.

Ewa Magiera przywołuje analizy think tanku Ember, według którego potencjał agrowoltaiki w Polsce może osiągnąć nawet 119 GW, co mogłoby odegrać znaczącą rolę w procesie transformacji energetycznej kraju.
- Dzięki jednoczesnemu wykorzystaniu gruntów rolnych do produkcji żywności i energii elektrycznej, możliwe jest efektywne zagospodarowanie przestrzeni bez konieczności rezygnacji z upraw.
Dalej wymienia, że jak pokazują badania oraz doświadczenia z istniejących już systemów, instalacje fotowoltaiczne zainstalowane nad polami uprawnymi zapewniają ochronę przed:
nadmiernym nasłonecznieniem,
silnym wiatrem,
opadami gradu.
Zmniejszają ryzyko erozji gleby i poprawiają gospodarkę wodną. - Wszystko to pozytywnie wpływa na jakość plonów, co nabiera szczególnego znaczenia w obliczu postępującego kryzysu klimatycznego i coraz częstszych okresów suszy - dodaje ekspertka.
Truskawki i marchewka mogą rosnąć pod panelami fotowoltaicznymi
Można sobie wyobrazić, które uprawy znajdą miejsce pod wyżej zainstalowanymi panelami PV. Trudny, by był to rzepak czy kukurydza, które rosną wysokie, ale już uprawy takie jak marchew, pietruszka, buraki czy niskie uprawy owocowe, z powodzeniem mogą znaleźć się między rzędami paneli.
„Agrowoltaika jest rozwiązaniem, które nie zmniejsza potencjału produkcyjnego gleby – tam, gdzie jest produkcja ogrodnicza lub sadownicza – daje też korzyści wynikające z ochrony przed słońcem i klęskami żywiołowymi, a dodatkowo zapewnia dostęp do zielonej energii” – mówił w listopadzie 2024 r. Adam Nowak, Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Był wówczas uczestnikiem konferencji „Agrowoltaika – nowoczesne rolnictwo napędzane energią słońca”.
Podczas tego samego wydarzenia Łukasz Oborski, Prezes Zarządu Polskiego Stowarzyszenia Agrowoltaiki wskazywał, że wyczerpują się przewagi konkurencyjne polskiego rolnictwa, które wynikają z jego niższych kosztów produkcji.
„Jedne z najwyższych cen energii w Europie powodują, że krajowy sektor produkcji żywności może czekać stagnacją. Potrzebujemy uwolnić potencjał wynikający z synergii produkcji rolnej i energetyki słonecznej. Bez tego Polska – z jednego z liderów produkcji rolnej w UE – zmieni się w kraj z drogim i niekonkurencyjnym sektorem rolno-spożywczym”, tłuamczył Łukasz Oborski.
Agrowoltaika jest stosowana w krajach takich jak Niemcy, Francja, Czechy, Chorwacja i Włochy.
ESG przekonuje firmy do fotowoltaiki
Wracamy do OZE w przedsiębiorstwach. Raporty ESG wymagają wykazania działań na rzecz zmniejszenia wpływu na środowisko, w tym redukcji śladu węglowego.
- Inwestycje w odnawialne źródła energii pozwalają firmom na zmniejszenie emisji poprzez produkcję czystej energii, co jest istotnym elementem strategii zrównoważonego rozwoju. A ze względu na stosunkowo szybki proces inwestycyjny szczególnie popularna jest fotowoltaika - tłumaczy Ewa Magiera.
Dodaje, że firmy, które aktywnie działają na rzecz ochrony środowiska i uwzględniają ESG w swojej strategii, mają większe szanse na uzyskanie preferencyjnych warunków finansowania, takich jak zielone kredyty lub obligacje. - Inwestycje w fotowoltaikę są często postrzegane jako łatwy do udokumentowania projekt wspierający cele środowiskowe.
Przyznaje, że obowiązek raportowania ESG zdecydowanie wpływa na rosnące zainteresowanie firm w Polsce inwestycjami w fotowoltaikę.
- Połączenie korzyści środowiskowych, finansowych i wizerunkowych czyni systemy PV atrakcyjnym rozwiązaniem zarówno dla dużych korporacji, jak i mniejszych przedsiębiorstw. W miarę jak regulacje dotyczące ESG będą się zaostrzać, można oczekiwać dalszego wzrostu zainteresowania odnawialnymi źródłami energii, w tym fotowoltaiką, jako kluczowym elementem strategii zrównoważonego rozwoju - sądzi prezes Zarządu Polskiego Stowarzyszenia Fotowoltaiki.
Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Portal Strefa Agro codziennie. Obserwuj Strefę Agro!
