Spis treści
Czym jest biogaz?
Biogaz to paliwo wytwarzane w procesie fermentacji metanowej, składające się głównie z metanu i dwutlenku węgla. Może być przekształcony w biometan, który jest ekologicznym odpowiednikiem gazu ziemnego. Produkcja biogazu wykorzystuje różnorodne substraty, głównie:
- bioodpady (np. pozostałości z produkcji ziemniaków czy buraków cukrowych);
- odpady zwierzęce, w tym trudne do utylizacji pozostałości z hodowli.
Dalsza część tekstu pod materiałem wideo:

Korzyści z biogazu
Biogazownie przynoszą liczne korzyści w skali lokalnej i ogólnokrajowej. Mogą rozwiązywać problemy związane z odpadami organicznymi oraz wprowadzać efektywne sposoby ich wykorzystania. Z kolei biometan stanowi kluczowy element dekarbonizacji, między innymi transportu ciężkiego. Umożliwia przy tym zastąpienie gazu ziemnego paliwem odnawialnym.
– Biogazownia może przynieść szereg korzyści gminie i jej mieszkańcom. To nie tylko utylizacja odpadów i produkcja energii elektrycznej i cieplnej. To także nowe miejsca pracy oraz podatki odprowadzone do samorządu – mówi Jakub Sobański.

Dlaczego biogazownie nie są jeszcze powszechne?
W Polsce rozwój biogazowni napotykał na szereg barier. Jak wskazuje Sobański, jednym z problemów była niechęć społeczna wynikająca ze złych doświadczeń. Nowoczesne instalacje, dzięki lepszym regulacjom i technologiom, eliminują wcześniejsze wady. Jak podkreśla ekspert, lokalizowanie instalacji w pobliżu dużych hodowli czy upraw pozwala także na usprawnienie logistyki, a biogazownia każdorazowo dostosowana jest do lokalnych potrzeb i możliwości.
Biogazownie jako wzorzec gospodarki obiegu zamkniętego
Biogazownie idealnie wpisują się w koncepcję gospodarki obiegu zamkniętego. Przetwarzają odpady organiczne, generując energię elektryczną, ciepło oraz ekologiczne nawozy. Przykładem sukcesu jest instalacja w Sokołowie Podlaskim, gdzie lokalna społeczność korzysta z energii i ciepła pochodzącego z biogazu.
Biometan jest paliwem przyszłości
Biometan, dzięki swojej czystości i właściwościom, może być wykorzystywany nie tylko w transporcie, ale także w sieciach gazowych jako odnawialny substytut gazu ziemnego. W Polsce potencjał produkcji biometanu szacowany jest przez NCBiR na 3,2-4 miliardy metrów sześciennych rocznie, co stanowić będzie znaczący wkład w krajowe bezpieczeństwo energetyczne.
Plany ORLENU
ORLEN planuje dynamiczny rozwój sektora biogazu i biometanu. Biogazownie i biometanownie są przyszłością polskiej energetyki, także w kontekście dekarbonizacji. Ich rozwój może przynieść korzyści ekologiczne, ekonomiczne i społeczne, jednocześnie wspierając transformację w kierunku gospodarki niskoemisyjnej. Dzięki inwestycjom i nowoczesnym technologiom Polska ma szansę stać się liderem w tej dziedzinie.
– Biometan to ekologiczne paliwo, które może zastąpić gaz ziemny. Ma ogromne znaczenie dla dekarbonizacji transportu ciężkiego, który jest jednym z najtrudniejszych sektorów do transformacji. Dzięki niemu możemy osiągnąć znaczną redukcję emisji gazów cieplarnianych – podkreśla Jakub Sobański.