Przewlekłość procedur administracyjnych blokuje farmy fotowoltaiczne

Maciej Badowski
Opracowanie:
Przewlekłość procedur to największa bariera dla rozwoju nowych farm PV.
Przewlekłość procedur to największa bariera dla rozwoju nowych farm PV. Mark Stebnicki/ pexels
Przewlekłość procedur administracyjnych oraz problemy z przyłączeniem do sieci to główne przeszkody w rozwoju farm fotowoltaicznych w Polsce. Takie wnioski płyną z raportu Polskiego Stowarzyszenia Fotowoltaiki i kancelarii Brysiewicz Bokina i Wspólnicy.

Przewlekłość procedur administracyjnych

Raport rzuca światło na liczne bariery administracyjno-prawne, które hamują rozwój fotowoltaiki w Polsce. Jak zauważyła prezeska Polskiego Stowarzyszenia Fotowoltaiki, Ewa Magiera, proces inwestycyjny dla farmy fotowoltaicznej trwa obecnie od 3 do 6 lat.

– Dziś w praktyce cały proces inwestycyjny dla farmy fotowoltaicznej trwa od 3 do 6 lat i to przy wysokiej niepewności co do tego, czy przedsięwzięcie w ogóle się uda – wskazała.

Magdalena Porzeżyńska z kancelarii Brysiewicz Bokina i Wspólnicy podkreśliła, że wszyscy inwestorzy wskazali na problem nadmiernej długości postępowań administracyjnych na każdym etapie. Brak możliwości równoległego prowadzenia procedur środowiskowej i planistycznej dodatkowo komplikuje sytuację.

– Brak jest np. możliwości równoległego prowadzenia procedur środowiskowej i planistycznej. Wynika to z łańcuchowego, sekwencyjnego modelu procedowania, w którym uzyskanie jednej decyzji jest warunkiem rozpoczęcia starania się o kolejną, a każde opóźnienie wydłuża i generuje dodatkowe koszty po stronie inwestorów – tłumaczyła.

Problematyczne procedury przyłączeniowe

Kolejną istotną barierą dla rozwoju fotowoltaiki są procedury przyłączeniowe. Ponad 80 proc. ankietowanych inwestorów wskazało ten etap jako najbardziej problematyczny. Raport sugeruje, że problemy te mają charakter systemowy.

„Do momentu wydania warunków przyłączenia inwestor prowadzi projekt całkowicie na własne ryzyko, a to wysokie ryzyko regulacyjne przekłada się potem na wyższą cenę energii."

Niewystarczająca informacja na temat wolnych mocy przyłączeniowych skłania inwestorów do składania wniosków o przyłączenie jedynie w celu sprawdzenia możliwości. Problemem pozostaje również blokowanie mocy przez tzw. projekty spekulacyjne.

Propozycje rozwiązań

Raport zawiera również konkretne propozycje rozwiązań, które mogłyby przyspieszyć procesy administracyjne i przyłączeniowe. Wprowadzenie mechanizmu zryczałtowanego odszkodowania za opóźnienia w wydawaniu warunków przyłączenia to jedna z rekomendacji.

„Autorzy postulują więc wprowadzenie mechanizmu zryczałtowanego odszkodowania na rzecz podmiotu ubiegającego się o wydanie warunków przyłączenia w wysokości 500 zł za każdy dzień opóźnienia."

Inne propozycje obejmują wprowadzenie jednolitego wzoru wniosku o przyłączenie dla wszystkich operatorów oraz cyfryzację procedury wnioskowania. W ramach usprawnienia procedur środowiskowych, raport proponuje wprowadzenie maksymalnych terminów na wydanie decyzji środowiskowej.

Perspektywy rozwoju fotowoltaiki w Polsce

Na koniec stycznia 2025 roku moc zainstalowana fotowoltaiki w Polsce wynosiła 21,5 GW. Zgodnie z projektem Krajowego Planu na rzecz Energii i Klimatu, do 2030 roku moc instalacji PV powinna osiągnąć 29 GW, a do 2040 roku przekroczyć 45 GW. Aby osiągnąć te cele, konieczne jest jednak usunięcie istniejących barier administracyjnych i przyłączeniowych.

Raport Polskiego Stowarzyszenia Fotowoltaiki i kancelarii Brysiewicz Bokina i Wspólnicy stanowi ważny krok w kierunku identyfikacji i rozwiązania problemów, które hamują rozwój fotowoltaiki w Polsce. Implementacja proponowanych zmian mogłaby znacząco przyspieszyć rozwój sektora PV, przyczyniając się do zwiększenia udziału odnawialnych źródeł energii w krajowym miksie energetycznym.

Źródło: PAP

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Biznes

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu