Rolnicy z Lubelszczyzny przeciwni liberalizacji handlu z Ukrainą

Barbara Wesoła
Opracowanie:
Krzysztof Hetman zapowiedział, że na przełomie kwietnia i maja zorganizuje w Parlamencie Europejskim wysłuchanie publiczne z udziałem przedstawicieli organizacji rolniczych z Polski i całej Europy.
Krzysztof Hetman zapowiedział, że na przełomie kwietnia i maja zorganizuje w Parlamencie Europejskim wysłuchanie publiczne z udziałem przedstawicieli organizacji rolniczych z Polski i całej Europy. Adam Jankowski
Rolnicy z województwa lubelskiego wyrażają zdecydowany sprzeciw wobec liberalizacji handlu produktami rolnymi z Ukrainą w ramach nowej umowy z Unią Europejską. Ich stanowisko, będące formą działania wyprzedzającego, ma trafić do Komisji Europejskiej oraz wszystkich europosłów. Rolnicy obawiają się, że otwarcie rynku unijnego na ukraińskie produkty rolne, które nie muszą spełniać unijnych norm, może zagrozić ich gospodarstwom.

Spis treści

Obawy rolników

Rolnicy z województwa lubelskiego wyrażają swoje zaniepokojenie w związku z planowaną umową handlową między Unią Europejską a Ukrainą, która ma wejść w życie 6 czerwca. Ich głównym zastrzeżeniem jest potencjalne otwarcie rynku unijnego na produkty rolne z Ukrainy, które nie muszą spełniać rygorystycznych norm produkcji obowiązujących w UE.

Nikt z nas nie ma wątpliwości, że Ukrainie trzeba pomagać i Ukrainy nie wolno zostawiać samej, ale nie może się to odbywać kosztem polskich i europejskich rolników, a zasady handlu tworzone w tej chwili przez Komisję Europejską muszą uwzględniać te interesy – powiedział na konferencji prasowej europoseł Krzysztof Hetman (PSL).

Rolnicy obawiają się, że napływ tańszych produktów z Ukrainy, które nie spełniają unijnych standardów, może doprowadzić do niekontrolowanego zalewu rynku, co z kolei zagrozi ich konkurencyjności i przetrwaniu gospodarstw.

Wspólne stanowisko rolników

Podczas spotkania przedstawicieli organizacji rolniczych z województwa lubelskiego, w którym uczestniczył europoseł Krzysztof Hetman, ustalono wspólne stanowisko sprzeciwiające się liberalizacji zasad handlu z Ukrainą. Stanowisko to ma być przekazane do Komisji Europejskiej oraz wszystkich posłów Parlamentu Europejskiego.

Prezes Zarządu Lubelskiego Stowarzyszenia Rolniczego Jarosław Miściur wyraził swoje obawy dotyczące nowej umowy handlowej z Ukrainą, podkreślając potrzebę uwzględnienia głosu rolników w negocjacjach.

To nie może się odbywać bez uzgodnienia, bez głosu strony rolniczej. Chcemy usiąść do rozmów, aby zabezpieczyć przyszłość naszych gospodarstw – powiedział.

Rolnicy domagają się transparentności w procesie negocjacji oraz uwzględnienia ich głosu, podkreślając, że bezpieczeństwo Unii Europejskiej powinno opierać się na bezpieczeństwie żywnościowym, którego gwarancją są rolnicy.

Kontekst geopolityczny i zagrożenia

Krzysztof Hetman podkreślił, że obecna sytuacja geopolityczna i obawa przed wprowadzeniem ceł oraz wojną handlową z USA zwiększają presję na akceptację umowy z krajami Mercosuru.

Domagamy się transparentności w procesie negocjacji i uwzględniania głosu rolników, którzy poniosą największe konsekwencje tej umowy. Bezpieczeństwo Unii Europejskiej powinno opierać się nie tylko na potencjale militarnym, ale przede wszystkim na bezpieczeństwie żywnościowym, którego gwarancją są rolnicy – napisano w stanowisku.

Polski rząd i minister rolnictwa starają się zbudować w UE tzw. „większość blokującą” dla umowy z Mercosur, jednak niepewność polityczna i gospodarcza sprawiają, że coraz więcej osób skłania się do jej akceptacji.

Przyszłość umowy handlowej

5 czerwca kończy się ważność rozporządzenia regulującego zasady handlu produktami rolnymi pomiędzy Ukrainą a UE. Rozporządzenie to, wprowadzone w 2022 roku, zliberalizowało zasady handlu, co wywołało liczne protesty rolnicze.

Hetman zapowiedział, że na przełomie kwietnia i maja zorganizuje w Parlamencie Europejskim wysłuchanie publiczne z udziałem przedstawicieli organizacji rolniczych z Polski i całej Europy. Celem jest wypracowanie wspólnego stanowiska, które uwzględni interesy rolników w negocjacjach nowej umowy handlowej z Ukrainą.

Rolnicy z Lubelszczyzny apelują o jawność negocjacji i uwzględnienie ich głosu, aby uniknąć sytuacji, w której ich interesy zostaną pominięte na rzecz liberalizacji handlu z Ukrainą. Ich działania mają na celu ochronę przyszłości polskiego rolnictwa i zapewnienie bezpieczeństwa żywnościowego w Unii Europejskiej.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Rolnictwo

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu