Spis treści
Wizyta Sejourne’a w Kijowie
Wizyta Sejourne’a w Kijowie miała miejsce w poniedziałek i była związana z obchodami trzeciej rocznicy pełnowymiarowej rosyjskiej inwazji. Francuski polityk towarzyszył przewodniczącej Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen. Podczas tej wizyty Sejourne zaproponował ukraińskim władzom nową umowę dotyczącą minerałów.
Ukraińskie portale, cytując agencję AFP, podkreślają, że bogactwo ukraińskich minerałów, takich jak mangan, tytan, grafit i lit, stało się przedmiotem intensywnych negocjacji między Kijowem a Waszyngtonem. Prezydent USA Donald Trump zaznaczył, że Stany Zjednoczone zasługują na "otrzymanie swoich pieniędzy" za pomoc w obronie Ukrainy przed rosyjską agresją.
Propozycja nowej umowy
Podczas wizyty w Kijowie, Sejourne zaproponował ukraińskim urzędnikom kolejną potencjalną umowę.
21 z 30 krytycznie ważnych materiałów, których potrzebuje Europa, może być dostarczonych przez Ukrainę w ramach wzajemnie korzystnego partnerstwa - powiedział Sejourne.
Dodał również, że "wartością dodaną oferowaną przez Europę jest to, że nigdy nie będziemy domagać się umowy, która nie jest korzystna dla obu stron". Te słowa miały na celu zapewnienie Ukrainy o uczciwości i wzajemnych korzyściach płynących z proponowanej współpracy.
Negocjacje z USA na końcowym etapie
W poniedziałek ukraińska wicepremier ds. integracji europejskiej i euroatlantyckiej, Olha Stefaniszyna, ogłosiła, że negocjacje Ukrainy z USA w sprawie umowy o surowcach mineralnych są na końcowym etapie. Steve Witkoff, wysłannik prezydenta Trumpa na Bliski Wschód, poinformował w niedzielę, że spodziewa się podpisania umowy przez USA w najbliższym tygodniu.
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski początkowo odrzucił pierwotną propozycję USA, ale teraz, jak dodał doradca, już się nie waha. Wcześniej Zełenski wyjaśnił, że odmówił podpisania dokumentu, ponieważ nie zawierał on żadnych gwarancji bezpieczeństwa USA dla Ukrainy.
Źródło: PAP
