3,35 mld zł dla mikroprzedsiębiorców. Łącznie to 670,9 tys. udzielonych pożyczek

Maciej Badowski
Maciej Badowski
Jak podaje Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, od momentu uruchomienia tarczy do 18 maja udzielono już ponad 670,8 tys. pożyczek na łączną kwotę ponad 3,3 mld złotych.
Jak podaje Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, od momentu uruchomienia tarczy do 18 maja udzielono już ponad 670,8 tys. pożyczek na łączną kwotę ponad 3,3 mld złotych. 123RF
Przedsiębiorcy, także samozatrudnieni jako osoby prowadzące działalność, mogą dostać mikropożyczkę - do 5 tys. zł na pokrycie bieżących wydatków biznesowych. Od momentu uruchomienia tarczy udzielono już ponad 670,8 tys. pożyczek na łączną kwotę ponad 3,3 mld złotych. Najsłabiej radzi sobie Warszawa.

Ze wszystkich instrumentów wsparcia, jakie oferuje tarcza antykryzysowa, przedsiębiorcy otrzymali łącznie już blisko 10,5 mld zł. Jednym z nich są pożyczki dla mikroprzedsiębiorców. Dzięki tym środkom firmy mogą pokryć bieżące koszty prowadzenia działalności gospodarczej np. podatków czy kosztów wynajmu lokalu.

Pożyczka jest niskooprocentowana a jej maksymalna wysokość wynosi 5 tys. zł. Dodatkowo na wniosek mikroprzedsiębiorcy pożyczka może zostać umorzona, pod warunkiem, że wnioskodawca będzie prowadził działalność gospodarczą przez okres 3 miesięcy od dnia jej udzielenia. 

Co ważne, o ile składanie wniosku o pieniądze wiąże się z pewną biurokracją, o tyle samo umorzenie jest proste. Wystarczy oświadczenie, że pieniądze zostały w całości wydatkowane na cel, na jaki pożyczka została udzielona. Co prawda starosta ma prawo do kontroli czy oświadczenie jest prawdziwe - dlatego trzeba mieć faktury i rachunki - ale nie zmienia to faktu, iż rozliczenie mikropożyczki jest uproszczone do minimum.

Jak podaje Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, od momentu uruchomienia tarczy do 18 maja udzielono już ponad 670,8 tys. pożyczek na łączną kwotę ponad 3,3 mld złotych. Dla porównania jeszcze 6 dni temu temu lista firm, które otrzymały wsparcie wynosiła 477 tys.

Jak wynika z danych udostępnionych przez przez Ministerstwo Rodziny Pracy i Polityki Społecznej, wnioski składane przez firmy najszybciej weryfikują oraz przelewają pieniądze urzędy z Gorzowa Wielkopolskiego oraz Poznania. Oba miasta rozpatrzyły już odpowiednio 92 proc. oraz 84 proc. wszystkich wniosków.

Z drugiej strony w rankingu znalazła się Łódź, gdzie do tej pory udało się zweryfikować połowę wniosków. Jednak jeszcze gorzej sytuacja wygląda w Warszawie. Z danych wynika, że do15 maja urzędy rozpatrzyły tylko 6 proc. wszystkich wniosków złożonych przez stołecznych przedsiębiorców.

Obejrzyj wideo:

Oblężenie zakładów fryzjerskich. Na wizytę czeka się nawet kilka tygodni

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: „Wojna cenowa” sklepów. Ile sklepy na tym zarabiają?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu