Przedsiębiorcy narzekają na Tarczę Antykryzysową. "Wsparcie nie dociera do zainteresowanych tak szybko, jak to zapowiadano"

Maciej Badowski
Maciej Badowski
Przedsiębiorcy narzekają na niejasną interpretację przepisów.
Przedsiębiorcy narzekają na niejasną interpretację przepisów. Adam Jankowski/ Polska Press
Przedsiębiorcy najczęściej narzekają na niejasną interpretację przepisów oraz brak możliwości uzyskania szczegółowych informacji dotyczących uzyskania pomocy w ramach Tarczy Antykryzysowej. Ponad połowa firm postuluje umożliwienie przedsiębiorcom swobodnego dysponowania środkami zgromadzonymi na kontach VAT.

- Z naszego badania widać, że przedsiębiorstwa z utęsknieniem czekały na wsparcie w walce z gospodarczymi skutkami koronawirusa. Świadczy o tym zainteresowanie różnymi formami pomocy i na ogół pozytywne oceny samego procesu ubiegania się o nią. Niestety, z sygnałów jakie otrzymujemy od firm, wynika, że obiecane wsparcie przynajmniej na razie nie dociera do zainteresowanych tak szybko, jak to zapowiadano. A od tego zależy, czy uda nam się ochronić wiele firm przed upadkiem, a pracowników przed utratą zatrudnienia. Od szybkości wypłaty pierwszych środków, np. w ramach tarczy finansowej, zależy wyhamowanie tempa wzrostu bezrobocia. W walce z wirusem gospodarczym musimy wykorzystać wszystkie niezbędne środki, a bezpośrednie pieniądze dla firm są tym wsparciem, które daje nadzieję, że gospodarka nie będzie się szybko nakręcała w spirali recesyjnej. W tarczy antykryzysowej nadal brakuje wielu rozwiązań, których oczekiwali przedsiębiorcy. Lewiatan od wielu tygodni apeluje, np. o umożliwienie przedsiębiorcom swobodnego dysponowania środkami zgromadzonymi na kontach VAT (split paymanet), czy zwolnienie ze składek ZUS na 3 miesiące dla średnich i dużych firm, które odnotowały znaczny spadek przychodów. Mamy nadzieję, że rząd wkrótce uzupełni tarczę antykryzysową i o te elementy – komentuje Maciej Witucki, prezydent Konfederacji Lewiatan, cytowany w komunikacie prasowym.

Firmy korzystają z różnych form wparcia oferowanych przez rząd. 43 proc. wskazało na zwolnienie ze składek ZUS, 27 proc. na pożyczkę z urzędu pracy. Wśród popularnych form pomocy pojawiło się odroczenie płatności podatków, dofinansowanie przestojowego oraz ochrony miejsc pracy (FGŚP)- wynika z badania Konfederacji lewiatan.

Przedsiębiorców zapytano także o to „jakich rozwiązań brakuje w tarczy antykryzysowej, a są dzisiaj konieczne z punktu widzenia firmy?” Ponad połowa postulowała umożliwienie im swobodnego dysponowania środkami zgromadzonymi na kontach VAT (split paymanet). 42 proc. zwolnienie ze składek ZUS na 3 miesiące dla średnich i dużych firm, które odnotowały znaczny spadek przychodów. 35 przesunięcie wejścia w życie rozszerzonego JPK VAT do 1 stycznia 2021 r. , tyle samo wskazań uzyskało przyspieszenie zwrotu VAT. Natomiast 30 proc. domagało się zniesienia ograniczeń w stosowaniu faktur elektronicznych i wprowadzenia możliwości szerokiego stosowania dokumentów w formie elektronicznej.

Na pytanie, „czego dotyczą trudności w uzyskaniu pomocy w ramach Tarczy Antykryzysowej”, najwięcej wskazań uzyskała niejasna interpretację przepisów (37 proc.), brak możliwości uzyskania szczegółowych informacji od urzędników (35 proc.) oraz oczekiwanie na uruchomienie pomocy (30 proc.) i zbyt długi czas oczekiwania na rozpatrzenie wniosku (28 proc. ).

Za szczególnie istotne formy wsparcia w kolejnych miesiącach 64 proc. firm uznało zawieszenie składek na ZUS, 46 proc. dopłaty do wynagrodzeń, 44 proc. wsparcie finansowe (PFR) oraz 34 proc. odroczenie płatności podatków.

Obejrzyj wideo:

Dobra passa deweloperów musiała się kiedyś skończyć. Sprzedaż dużej liczby mieszkań zaowocuje zapewne dużą liczbą ich zwrotów

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Kiedy w Polsce czterodniowy tydzień pracy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu