6 na 10 pracowników z zagranicy chce zostać w Polsce. Fali wyjazdów jednak nie będzie?

Agnieszka Kamińska
Cudzoziemcy pracujący w Polsce częściej mówią, że są zadowoleni z zatrudnienia i warunków pracy (tak odpowiedziało 94 proc. uczestników badania).
Cudzoziemcy pracujący w Polsce częściej mówią, że są zadowoleni z zatrudnienia i warunków pracy (tak odpowiedziało 94 proc. uczestników badania). 123 rf
59 proc. obcokrajowców zatrudnionych w Polsce wiąże swoją przyszłość zawodową z naszym krajem - wynika z badania Randstad Polska i SW Research. To lepszy wynik niż w ubiegłym roku, gdy przeprowadzano podobne badanie.

Spis treści

Bez pracowników z zagranicy wiele firm w Polsce miałoby duże problemy z funkcjonowaniem. Na wagę złota są dziś specjaliści, ale też pracownicy szeregowi z innych krajów, którzy zasilają kadry w takich branżach jak budownictwo, produkcja, logistyka i wiele branż specjalistycznych. W gronie cudzoziemców ogromną grupę stanowią, co oczywiste, Ukraińcy. Polskie firmy wspierają też pracownicy z Dalekiego Wschodu czy Afryki.

Wśród pracodawców pojawiła się jednak obawa, że obcokrajowcy traktują Polskę jedynie jako przystanek w drodze do znalezienia pracy w innych państwach Europy.

Dla wielu polskich firm odpływ doświadczonego i wyszkolonego już personelu byłby dużym kłopotem, a przede wszystkim wiązałby się z kosztami znalezienia i wyszkolenia nowych osób do pracy.

Ponad połowa badanych cudzoziemców chce zostać w Polsce

Z raportu “Kierunek Polska”, przygotowanego przez Randstad we współpracy z SW Research, dowiadujemy się, że 59 proc. obcokrajowców zatrudnionych w Polsce wiąże swoją przyszłość zawodową z naszym krajem a kolejne 33 proc. nie podjęło jeszcze decyzji, co do dalszych planów.  Te dane są bardziej optymistyczne niż w ub. roku.

„Po fali wyjazdów obywateli Ukrainy z Polski dalej na zachód Europy, wśród pracodawców pojawiły się obawy o odpływ części kadr pozyskanych w ostatnich latach. Najnowsze badania przynoszą jednak uspokajające sygnały. Fakt, że w badaniu “Kierunek Polska” w porównaniu z poprzednim rokiem wzrósł odsetek respondentów, którzy chcą związać swoją zawodową przyszłość z Polską (z 55 proc. do 59 proc.), może sygnalizować zmniejszenie tych obaw. Częściej taką gotowość zgłaszają osoby z wykształceniem zawodowym oraz obcokrajowcy pracujący dziś w Polsce zgodnie ze swoimi kwalifikacjami. Co trzeci pracownik zagraniczny odpowiada, że jeszcze nie wie, czy chce zostać w naszym kraju na dłużej” – czytamy w raporcie.

Nie tylko płaca. Co jeszcze jest ważne dla obcokrajowców?

Co ciekawe, wyraźnie zmieniają się aspekty, które obcokrajowcy biorą pod uwagę, poszukując pracy. Dla 2/3 pracowników z zagranicy najważniejszym czynnikiem, który biorą pod uwagę przy wyborze oferty jest wynagrodzenie. W ubiegłorocznej edycji badania wynagrodzenie jako priorytet wskazało 91 proc. respondentów. Pozostałe najważniejsze dla pracowników kwestie to płatny urlop (53 proc. wskazań) i preferowany rodzaj umowy (48 proc.) – zajmują te same miejsca, co przed rokiem, ale odsetek wskazań się zmniejszył.

- Choć wynagrodzenie, płatny urlop i rodzaj podpisanej umowy to najważniejsze czynniki zatrudnienia wskazywane przez obcokrajowców pracujących w Polsce, to budując oferty pracy, które mają być atrakcyjne dla tej grupy zawodowej, warto pamiętać też o innych elementach. Według naszego badania są to m.in..: atmosfera w pracy (47 proc.), możliwości rozwoju zawodowego (35 proc.), możliwość pracy w nadgodzinach (31 proc.) i wynagrodzenie za czas choroby (29 proc.) – wskazuje Joanna Biederman, dyrektor zespołu Cross Border Staffing w Randstad Polska.

Cudzoziemcy pracujący w Polsce częściej mówią, że są zadowoleni z zatrudnienia i warunków pracy (tak odpowiedziało 94 proc. uczestników badania). Z raportu dowiadujemy się też, że pracodawcy częściej odpowiadają na oczekiwania pracodawców co do elastyczności zatrudnienia. To ważne np. dla kobiet opiekujących się dziećmi.

Analitycy z Randstad twierdzą też, że cały czas problemem jest rozdźwięk między kompetencjami i doświadczeniem pracownika a wykonywaną pracą.  Obcokrajowcy z wykształceniem wyższym to najliczniejsza grupa wśród uczestników badania (44 proc.). Niemal 30 proc. respondentów posiada wykształcenie zawodowe, a średnie – blisko co piąty badany. Okazuje się, że  48 proc. osób pracuje dziś w Polsce poniżej swoich kwalifikacji zawodowych. 18 proc. badanych znalazło pracę zgodną z ich z kwalifikacjami, a 6 proc. – powyżej ich kwalifikacji.

Niewystarczająca znajomość języka polskiego to główna przyczyna pracy poniżej kwalifikacji dla co drugiego zagranicznego pracownika. Inne przyczyny to niehonorowanie certyfikatów, dyplomów i uprawnień, uzyskanych w ojczyźnie oraz brak dostępnych ofert pracy zgodnych z kwalifikacjami.

Według danych ZUS z początku roku,  w Polsce pracuje ponad 755,8 tys. Ukraińców. Z kolei dane Eurostatu mówią o tym, że w marcu 2024 r. Polska obejmowała ochroną tymczasową 950 965 Ukraińców. We wrześniu 2022 r. nasz kraj udzielał ochrony blisko 1 368 000 osób z Ukrainy. Od listopada 2022 liczba ta utrzymuje się na poziomie ponad 900 000.

Źródło Randstad, ZUS

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Świat żegna Franciszka. Tłumy wiernych na Placu św. Piotra

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu