60 Sekund Biznesu: Ukraińcy przestaną przyjeżdżać do pracy w Polsce. Powodem zbyt niskie zarobki [20.01.2020]

Maciej Badowski
Maciej Badowski
31.01.2019 krakow budowa most kolejowy na wisle  ulica podgorskakolej  pkp robotnicy kask fot. anna kaczmarz / dziennik polski / polska press
31.01.2019 krakow budowa most kolejowy na wisle ulica podgorskakolej pkp robotnicy kask fot. anna kaczmarz / dziennik polski / polska press Anna Kaczmarz / Dziennik Polski / Polska Press
Polska przestaje być atrakcyjna dla pracowników z Ukrainy. Przez wysokość zarobków i długotrwałe procedury związane z otrzymaniem pozwolenia na zatrudnienie i pobyt.

Jak podaje Polsko-Ukraińska Izba Gospodarcza dla zdecydowanej większości Ukraińców, którzy wyjechali za granicę, głównym powodem podjęcia takiej decyzji było poszukiwanie wyższego niż w swojej ojczyźnie wynagrodzenia.

- 2020 rok to będzie czas dalszej wzmożonej rywalizacji o kadry i to nie tylko na polu krajowym ale również międzynarodowym oraz pod kątem przyciągania cudzoziemców. Polska zyska tutaj nowych rywali w postaci Czech czy Niemiec ponieważ są to kraje które zmieniają swoje polityki migracyjne. Natomiast nie są to takie zmiany które powinny zrewolucjonizować to z czym mieliśmy do czynienia do tej pory- mówi AIP Andrzej Kubisiak, ekspert rynku Pracy, Polski Instytut Ekonomiczny.

- Nowe przepisy niemieckie mają dosyć mocne nastawienie na wykwalifikowane kadry i pracowników którzy biegle mówią w języku niemieckim. Po stronie czeskiej zwiększają się kwoty zatrudnieniowe z 20 do 40 tys osób które mogą napływać do Czech z Ukrainy co przy skali prawie 1,5 mln cudzoziemców w Polsce i mniej więcej 1,2 mln Ukraińców którzy średniorocznie są w Polsce jest nieporównywalną skalą- dodaje Kubisiak.

Jeśli wysoka dynamika wzrostu ukraińskiego PKB i wynagrodzenia obserwowane od połowy 2019 r. utrzyma się w kolejnych kwartałach w roku 2020, liczba migrantów zarobkowych, po raz pierwszy od 6 lat, zacznie spadać - prognozuje PUIG.

- Na ogólną sytuację migracyjną wpływa z pewnością poprawa społeczno-gospodarczej sytuacji Ukrainy. A im lepiej będzie się rozwijała gospodarka w kraju, tym mniej osób będzie decydować się na emigrację zarobkową- ocenia Paweł Kułaga, ekspert Polsko-Ukraińskiej Izby Gospodarczej, prezes Foreign Personnel Service.

Według Ministerstwa Polityki Społecznej Ukrainy obecnie za granicą przebywa około 3,2 miliona Ukraińców, co stanowi prawie 18 proc. aktywnej zawodowo ludności kraju w wieku 15-70 lat. Większość z nich pracuje w Polsce oraz Rosji.

Z badania ukraińskiego portalu OLX Praca wynika, że 20 proc. pracowników, którzy dotychczas wyjeżdżali do pracy za granicę, nie ma zamiaru kontynuować tego w przyszłości. Ci, którzy będą wyjeżdżać do pracy za granicę chętniej wybiorą pracę w Niemczech, Czechach i krajach bałtyckich. Na atrakcyjności będą traciły Polska i Białoruś - uważają eksperci PUIG.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Jakich benefitów oczekują polscy pracownicy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu