Abonament RTV powinni opłacać wszyscy, którzy posiadają zarejestrowany radioodbiornik lub telewizor. Nawet w przypadku korzystania z sieci kablowej lub satelitarnej
Abonament RTV 2023. Będą zmiany w prawie?
Według prof. Marcina Wiącka potrzebne są zmiany w prawie. Rzecznik Praw Obywatelskich interweniuje w sprawie obowiązku opłaty abonamentowej. Ustawa budzi wiele kontrowersji i poczucie niesprawiedliwości. Ustawa o opłatach abonamentowych opiera się głównie na domniemaniu obowiązku zapłaty abonamentu rtv. Opłatę powinny wnosić wszystkie osoby, które posiadają odbiornik telewizyjny lub radiowy. Wiele osób jednak, nie posiada odbiornika, natomiast korzysta z telewizji lub radia.
- Chodzi o zmiany ustawodawcze, tę ustawę trzeba uszczelnić, żeby nie budziła poczucia niesprawiedliwości i żeby system egzekwowania abonamentu był skuteczny. Powinna być gwarancja, że płaci go każdy zobowiązany, w sposób powszechny i sprawiedliwy - powiedział prof. Marcina Wiącka.
Ile wynosi abonament radiowo-telewizyjny w 2023 roku?
W 2022 roku za odbiornik radiowy trzeba było zapłacić 7,50 zł miesięcznie, a za radiowo telewizyjny 24,50 zł. Od 2023 roku stawki uległy zmianie.
Od stycznia 2023 roku stawki za abonament RTV wyglądają następująco:
- opłata za odbiornik radiowy - 8,70 zł
- opłata za odbiornik telewizyjny lub radiowo-telewizyjny - 27,30 zł
Kto może dostać wezwanie do opłacenia abonamenty RTV 2023?
Każda osoba, która posiada odbiornik według prawa powinna wnosić opłatę abonamentową. Poczta Polska czuwa nad wpływem opłat i przeprowadza kontrole rtv. Wiele osób nie reguluje należności. Poczta Polska weryfikuje, czy Polacy wywiązują się z obowiązku opłacania abonamentu radiowo-telewizyjnego. W sytuacji, kiedy poczta nie odnotuje wpływów za abonament RTV, w pierwszej kolejności wysyła upomnienie listowne. Następnie sprawa trafia do organu egzekucyjnego.
Takie emerytury otrzymają emeryci w maju 2023. Wiemy ile pie...
