Afera wizowa. Sejm rozpoczął obrady nad raportem komisji śledczej

Oliwia Marciszewska
Sejm podjął obrady nad raportem komisji śledczej ds. afery wizowej.
Sejm podjął obrady nad raportem komisji śledczej ds. afery wizowej. Adam Jankowski
Dziś ok. godz. 10.00 Sejm rozpoczął posiedzenie. Potrwa ono trzy dni i będzie ostatnim w tym roku. Głównym punktem obrad jest rozpatrzenie raportu końcowego komisji śledczej ds. afery wizowej. Posłowie zajmą się także projektami ustaw związanych z przestępstwami popełnianymi z nienawiści oraz przedłużeniem mechanizmu odwrotnego obciążenia VAT.

Spis treści

Raport komisji śledczej ds. afery wizowej

Sejm rozpoczął obrady od omówienia raportu komisji śledczej dotyczącego tzw. afery wizowej. Raport ten został przedstawiony na początku grudnia i zawiera szereg istotnych ustaleń. W dokumencie stwierdzono, że Polska była wykorzystywana w procederze "visa shopping", co oznacza wyszukiwanie najłatwiejszych sposobów na uzyskanie wiz do państw strefy Schengen. Sprawozdanie krytykuje brak strategii migracyjnej oraz działania wysokich urzędników MSZ, które ograniczały rolę konsulów i wspierały konkretne firmy oraz osoby ubiegające się o wizy. Proceder ten miał być wspierany przez ówczesnego wiceministra Piotra Wawrzyka. Komisja postanowiła zgłosić do prokuratury podejrzenie popełnienia przestępstwa przez 11 osób, w tym byłego szefa MSZ Zbigniewa Raua.

Prace nad projektami ustaw

Podczas posiedzenia Sejmu posłowie będą również pracować nad rządowym projektem ustawy, który ma dostosować polskie prawo do unijnej dyrektywy dotyczącej podmiotów obsługujących kredyty oraz ich nabywców. Nowe przepisy mają na celu ustanowienie ram prawnych dla działalności powyższych podmiotów, w tym zasad udzielania zezwoleń na jej prowadzenie, także w obszarze transgranicznym.

W porządku obrad znalazły się ponadto dwa projekty zmian dotyczących ordynacji podatkowej oraz podatków i opłat lokalnych. W czwartek Sejm rozpocznie prace nad nowelizacją Kodeksu karnego mającej dotyczyć przestępstw związanych z przemocą, groźbami oraz nawoływaniem do nienawiści. Projekt przewiduje dodanie nowych przesłanek przestępstw z nienawiści, takich jak niepełnosprawność, wiek, płeć oraz orientacja seksualna.

Kolejne projekty i głosowania

Sejm zajmie się również propozycją reformy Kodeksu postępowania karnego mającej na celu zmiany w instytucji tymczasowego aresztowania. Posłowie będą debatować ponadto nad wprowadzeniem kwoty wolnej od podatku w wysokości 100 tys. zł w zakresie oskładkowania zysków kapitałowych.

W czwartek wieczorem Sejm rozpatrzy rządowy projekt zmian w ustawie o podatku od towarów i usług oraz tej o podatku akcyzowym. Projekt ten zakłada przedłużenie stosowania mechanizmu odwrotnego obciążenia VAT, co oznacza, że to nabywca, a nie sprzedawca, jest odpowiedzialny za rozliczenie ww. podatku.

Na piątek zaplanowano głosowania nad stanowiskami i poprawkami Senatu do kilku ustaw, w tym do ustawy o Radzie Fiskalnej, nowelizacji ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych, nowelizacji ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy o grach hazardowych.

Źródło: PAP

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Uroczystości w Gnieźnie. Hołd dla pierwszych królów Polski

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu