Senat chce zmian w wyborze członków Rady Fiskalnej i większego udziału RDS

Małgorzata Czuba-Skarzyńska
Opracowanie:
Senacka Komisja Budżetu i Finansów Publicznych zaproponowała, aby wyboru członków Rady Fiskalnej dokonywał Sejm za zgodą Senatu, a nie minister finansów. Senatorowie chcą także, aby Rada Dialogu Społecznego opiniowała plan budżetowo-strukturalny.
Senacka Komisja Budżetu i Finansów Publicznych zaproponowała, aby wyboru członków Rady Fiskalnej dokonywał Sejm za zgodą Senatu, a nie minister finansów. Senatorowie chcą także, aby Rada Dialogu Społecznego opiniowała plan budżetowo-strukturalny. Adam Jankowski
Senacka komisja Budżetu i Finansów Publicznych proponuje nowe zasady powoływania członków Rady Fiskalnej oraz rozszerzenie roli Rady Dialogu Społecznego w opiniowaniu planów budżetowych. Ustawa trafi teraz pod obrady plenarne Senatu (zdjęcie ilustracyjne).

Spis treści

Sejm zamiast ministra finansów

Podczas wtorkowego posiedzenia Senackiej Komisji Budżetu i Finansów Publicznych zaproponowano, aby członków Rady Fiskalnej (RF) wybierał Sejm za zgodą Senatu, a nie – jak zakładała wcześniejsza wersja ustawy – minister finansów. Kandydaci mieliby być przesłuchiwani przez sejmowe komisje, a uprawnione instytucje mogłyby zgłaszać kilku kandydatów.

– Rada musi zostać ukonstytuowana do maja 2026 r., inaczej trzeba będzie zmienić ustawę, bo proces budżetowy nie będzie mógł funkcjonować – wyjaśniał wiceminister finansów Jurand Drop.

RDS z opinią na temat planu budżetowo-strukturalnego

Jednym z głównych tematów obrad była rola Rady Dialogu Społecznego (RDS). Przedstawiciele OPZZ i Solidarności apelowali o przywrócenie zasady, zgodnie z którą strona społeczna otrzymywałaby założenia do projektu budżetu. W odpowiedzi wiceminister Jurand Drop tłumaczył, że rząd rezygnuje z tego dokumentu na rzecz opracowywanego raz na cztery lata.

W odpowiedzi senatorowie zaproponowali poprawkę, która zobowiązuje rząd do przekazywania RDS planu budżetowo-strukturalnego lub jego nowelizacji. Rada Dialogu Społecznego będzie zobligowana do wydania opinii na temat tego dokumentu.

Krótsza karencja i szerszy zasięg ograniczeń

Komisja zaproponowała skrócenie okresu karencji dla członków Rady Fiskalnej z 5 do 4 lat. Jednocześnie senatorowie chcą poszerzyć grono osób objętych tym ograniczeniem. Poza członkami partii politycznych, posłami i senatorami, okres karencji miałby dotyczyć także radnych, burmistrzów, prezydentów miast oraz członków zarządów powiatowych i wojewódzkich.

Wynagrodzenia członków Rady Fiskalnej w widełkach

Ważnym punktem dyskusji były wynagrodzenia członków Rady Fiskalnej. Obecne zapisy przewidują, że ich wysokość będzie ustalana przez Radę Ministrów w drodze rozporządzenia, w ramach określonych widełek.

– Założenie jest takie, że mamy widełki, a Rada Ministrów określi wysokość wynagrodzenia w drodze rozporządzenia. Jeśli okaże się, że wynagrodzenie ustalone rozporządzeniem jest zbyt niskie w stosunku do tego, co oferuje rynek, będzie je można podwyższyć rozporządzeniem (...) Po przeliczeniu daje to kwotę 20,6 tys. przy dolnej granicy i 31,54 przy górnej – tłumaczy Jurand Drop.

Komisja odrzuciła natomiast poprawkę, która miała zrównywać wynagrodzenia członków RF z wynagrodzeniem podsekretarza stanu.

Zadania i skład Rady Fiskalnej

Zgodnie z ustawą, Rada Fiskalna będzie liczyć siedem osób, w tym przewodniczącego i jego zastępcę. Członków wskazywać będą:

  • Prezydent RP,

  • Kolegium Najwyższej Izby Kontroli,

  • właściwa sejmowa komisja budżetowa,

  • Minister finansów,

  • przedstawiciele organizacji związkowych, pracodawców oraz jednostek samorządu terytorialnego.

Celem Rady Fiskalnej będzie m.in. ocena prognoz makroekonomicznych, opiniowanie zgodności ustawy budżetowej z krajowymi i unijnymi regułami fiskalnymi oraz analizowanie spójności średniookresowych planów budżetowo-strukturalnych.

Klauzula wyjścia z reguły wydatkowej

Nowe przepisy przewidują również mechanizm klauzuli wyjścia i powrotu do stabilizującej reguły wydatkowej (SRW). W sytuacjach nadzwyczajnych, które powodują znaczące skutki gospodarcze lub społeczne, Minister Finansów będzie mógł wystąpić do Rady Fiskalnej z wnioskiem o wydanie opinii w sprawie zawieszenia reguły wydatkowej lub przekroczenia limitu wydatków.

Ustawa trafi teraz pod obrady plenarne Senatu.

źródło: PAP

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Biznes

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu