Spis treści
Sejm zamiast ministra finansów
Podczas wtorkowego posiedzenia Senackiej Komisji Budżetu i Finansów Publicznych zaproponowano, aby członków Rady Fiskalnej (RF) wybierał Sejm za zgodą Senatu, a nie – jak zakładała wcześniejsza wersja ustawy – minister finansów. Kandydaci mieliby być przesłuchiwani przez sejmowe komisje, a uprawnione instytucje mogłyby zgłaszać kilku kandydatów.
– Rada musi zostać ukonstytuowana do maja 2026 r., inaczej trzeba będzie zmienić ustawę, bo proces budżetowy nie będzie mógł funkcjonować – wyjaśniał wiceminister finansów Jurand Drop.
RDS z opinią na temat planu budżetowo-strukturalnego
Jednym z głównych tematów obrad była rola Rady Dialogu Społecznego (RDS). Przedstawiciele OPZZ i Solidarności apelowali o przywrócenie zasady, zgodnie z którą strona społeczna otrzymywałaby założenia do projektu budżetu. W odpowiedzi wiceminister Jurand Drop tłumaczył, że rząd rezygnuje z tego dokumentu na rzecz opracowywanego raz na cztery lata.
W odpowiedzi senatorowie zaproponowali poprawkę, która zobowiązuje rząd do przekazywania RDS planu budżetowo-strukturalnego lub jego nowelizacji. Rada Dialogu Społecznego będzie zobligowana do wydania opinii na temat tego dokumentu.
Krótsza karencja i szerszy zasięg ograniczeń
Komisja zaproponowała skrócenie okresu karencji dla członków Rady Fiskalnej z 5 do 4 lat. Jednocześnie senatorowie chcą poszerzyć grono osób objętych tym ograniczeniem. Poza członkami partii politycznych, posłami i senatorami, okres karencji miałby dotyczyć także radnych, burmistrzów, prezydentów miast oraz członków zarządów powiatowych i wojewódzkich.
Wynagrodzenia członków Rady Fiskalnej w widełkach
Ważnym punktem dyskusji były wynagrodzenia członków Rady Fiskalnej. Obecne zapisy przewidują, że ich wysokość będzie ustalana przez Radę Ministrów w drodze rozporządzenia, w ramach określonych widełek.
– Założenie jest takie, że mamy widełki, a Rada Ministrów określi wysokość wynagrodzenia w drodze rozporządzenia. Jeśli okaże się, że wynagrodzenie ustalone rozporządzeniem jest zbyt niskie w stosunku do tego, co oferuje rynek, będzie je można podwyższyć rozporządzeniem (...) Po przeliczeniu daje to kwotę 20,6 tys. przy dolnej granicy i 31,54 przy górnej – tłumaczy Jurand Drop.
Komisja odrzuciła natomiast poprawkę, która miała zrównywać wynagrodzenia członków RF z wynagrodzeniem podsekretarza stanu.
Zadania i skład Rady Fiskalnej
Zgodnie z ustawą, Rada Fiskalna będzie liczyć siedem osób, w tym przewodniczącego i jego zastępcę. Członków wskazywać będą:
Prezydent RP,
Kolegium Najwyższej Izby Kontroli,
właściwa sejmowa komisja budżetowa,
Minister finansów,
przedstawiciele organizacji związkowych, pracodawców oraz jednostek samorządu terytorialnego.
Celem Rady Fiskalnej będzie m.in. ocena prognoz makroekonomicznych, opiniowanie zgodności ustawy budżetowej z krajowymi i unijnymi regułami fiskalnymi oraz analizowanie spójności średniookresowych planów budżetowo-strukturalnych.
Klauzula wyjścia z reguły wydatkowej
Nowe przepisy przewidują również mechanizm klauzuli wyjścia i powrotu do stabilizującej reguły wydatkowej (SRW). W sytuacjach nadzwyczajnych, które powodują znaczące skutki gospodarcze lub społeczne, Minister Finansów będzie mógł wystąpić do Rady Fiskalnej z wnioskiem o wydanie opinii w sprawie zawieszenia reguły wydatkowej lub przekroczenia limitu wydatków.
Ustawa trafi teraz pod obrady plenarne Senatu.
źródło: PAP
