Agencja pracy. Jakie są korzyści ze współpracy z agencją pracy tymczasowej. Czy warto korzystać z agencji pracy za granicą?

Katarzyna Piojda
Katarzyna Piojda
Pracownicy tymczasowi idealnie sprawdzają się w sytuacji, kiedy firma dostaje większe zamówienie i musi je zrealizować w krótkim czasie.
Pracownicy tymczasowi idealnie sprawdzają się w sytuacji, kiedy firma dostaje większe zamówienie i musi je zrealizować w krótkim czasie. 123RF
Agencja pracy ma za zadaniem pomóc osobom bezrobotnym znaleźć pracę, a także wesprzeć pracodawców w poszukiwaniu pracowników. W odróżnieniu od urzędu pracy, agencja pracy tymczasowej nie jest publiczną jednostką, lecz prywatnym przedsiębiorstwem.

Koncepcja funkcjonowania agencji pracy przyszła do Polski z Zachodu. Na początku XX wieku, gdy w Stanach Zjednoczonych nastał kryzys i amerykańscy przedsiębiorcy borykali się z brakami kadrowymi, a koszty związane z utrzymaniem stałych pracowników regularnie rosły, zaczęli korzystać ze wsparcia tzw. pracowników wypożyczonych. Wypożyczeni świadczyli pracę na rzecz takiego pracodawcy zwykle do czasu, aż ten nie znalazł stałej załogi.

W latach 70-tych XX wieku pojęcie pracownika tymczasowego (wcześniej zwanego wypożyczanym) było już dosyć popularne także w Europie, natomiast samo zatrudnianie pracowników tymczasowych doczekało regulacji prawnych.

Czym zajmuje się agencja pracy?

Agencja pracy to prywatna firma, która świadczy usługi podobne do tych realizowanych przez powiatowy urząd pracy. Działalność agencji pracy związana jest z wyszukiwaniem miejsc pracy i pozyskiwaniem pracowników. Agencja zatrudnienia może stanowić choćby jednoosobową działalność, firmę dwuosobową czy spółkę jawną. Występuje pod niemal każdą postacią, poza spółką partnerską.

Warto przeczytać:

Główne zadania, realizowane przez agencję pracy tymczasowej to:

 • rekrutacja oraz selekcja pracowników,
 • zatrudnianie pracowników,
 • nawiązywanie współpracy z pracodawcami,
 • delegowanie pracowników do pracodawców.

Korzyści ze współpracy z agencją pracy

W przypadku zatrudnienia za pośrednictwem agencji pracy występują trzy podmioty:

 1. pracownik (tymczasowy lub oddelegowany do pracy),
 2. agencja pracy (załatwiająca pracę temu pracownikowi),
 3. pracodawca (dzięki pośrednictwu agencji pracy znalazł pracownika tymczasowego).

Agencja pracy podpisuje umowę z pracodawcą i kieruje do niego pracownika, z którym również podpisuje umowę. Kandydaci do pracy znajdujący się w bazie agencji pracy, są przez nią kierowani do pracy na rzecz osoby trzeciej, czyli pracodawcy. Ustawa o zatrudnianiu pracowników tymczasowych określa tych pracodawców jako pracodawców-użytkowników. Pracodawca-użytkownik nie tylko powierza, ale także kontroluje pracownika, skierowanego do niego przez agencję pracy tymczasowej.

Agencja pracy – umowa z pracownikiem

Aby pracownikowi zapewnić odpowiednią pracę, jej warunki najpierw uzgadniane są przez agencję pracy tymczasowej i pracodawcę, a następnie akceptowane przez pracownika tymczasowego. W umowie muszą znaleźć się przede wszystkim informacje:

 • rodzaj pracy, którą ma wykonywać oddelegowany pracownik tymczasowy,
 • kwalifikacje i umiejętności, potrzebne pracownikowi tymczasowemu do wykonywania pracy na określonym stanowisku,
 • okres wykonywania przez niego pracy tymczasowej,
 • miejsce i wymiar czasu pracy pracownika tymczasowego,
 • wynagrodzenie za pracę, przysługujące pracownikowi tymczasowemu.

Warto przeczytać:

Obowiązki agencji pracy

Agencja pracy jest w rzeczywistości pracodawcą pracownika tymczasowego. Obowiązkiem agencji pracy jest dopełnienie formalności związanych z prowadzeniem dokumentacji pracowniczej, przekazywanie pensji pracownikowi oraz odprowadzaniem za niego składek ZUS. Agencja pracy tymczasowej zatrudnia pracownika na podstawie umowy na czas określony. Wynagrodzenie pracownika także wypłacane jest mu przez agencję. Są to jednak pieniądze, przekazane jej wcześniej przez pracodawcę.

Obowiązki pracodawcy-użytkownika

Do obowiązków pracodawcy-użytkownika należy, zależnie od specyfiki pracy, zapewnienie pracownikowi tymczasowemu odzieży i obuwia robocze oraz środków ochrony indywidualnej. Ponadto pracodawca-użytkownik jest zobowiązany dostarczać napoje i posiłki profilaktyczne. Pracodawca przeprowadza również szkolenia w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy, a w razie wypadku przy pracy, bada okoliczności i przyczyny, ponadto przeprowadza ocenę ryzyka zawodowego.

Prawa pracownika zatrudnionego przez agencję pracy

Pracownik tymczasowy wykonuje powierzone mu zadania tak samo, jak robi to „standardowy” pracownik firmy i w taki sam sposób powinien być traktowany. Pracownik tymczasowy ma podobne prawa jak stała załoga. Przysługuje mu m.in. prawo do płatnego urlopu wypoczynkowego. W przypadku pracownika oddelegowanego urlop ten występuje w wymiarze dwóch dni za każdy przepracowany miesiąc. Z kolei jeżeli pracodawca organizuje dla swoich stałych pracowników szkolenie w celu podnoszenia kwalifikacji zawodowych, to nie musi na ten kurs wysyłać pracownika tymczasowego, jeśli pracuje dla niego krócej niż 6 tygodni.

Pracownik może zostać zwolniony wyłącznie w uzasadnionych okolicznościach, ale nie zawsze mamy wpływ na decyzję pracodawcy.Zobacz, w jakich okolicznościach pracodawca ma prawo zwolnić pracownika bez zachowania okresu wypowiedzenia.

Zwolnienie pracownika. Kiedy pracodawca może zakończyć współ...

Zwolnienie pracownika zatrudnionego przez agencje pracy

Bywa, że pracownik wysłany przez agencję pracy nie sprawdził się. Jeśli pracodawca-użytkownik chce zrezygnować z pracownika tymczasowego przed upływem terminu wskazanego w umowie z agencją pracy, to najpierw musi zawiadomić o swoich zamiarach agencję. Nie może zakończyć tej umowy samodzielnie. Podobnie pracodawca-użytkownik musi powiadomić agencję pracy o tym, że pracownik tymczasowy nie stawił się w firmie (nagle zaprzestał wykonywać pracę) i nie usprawiedliwił swojej nieobecności. Wtedy agencja pracy ma prawo zwolnić dyscyplinarnie taką osobę.

Jakiej pracy nie może wykonywać osoba zatrudniona przez agencję pracy?

Pracownik zatrudniony przez agencję pracy posiada pewne ograniczenia prawne dotyczące pracy, jaką może podjąć. Pracownikowi tymczasowemu nie wolno powierzyć:

 • pracy szczególnie niebezpiecznej – zastosowanie ma tutaj rozporządzenie w sprawie przepisów szczególnych bezpieczeństwa i higieny pracy dotyczące prac wykonywanych w różnych branżach,
 • pracy, którą dla pracodawcy wcześniej wykonywał jego etatowy pracownik, lecz w ciągu 3 ostatnich miesięcy został on zwolniony z przyczyn nieleżących po stronie tegoż pracownika – nie może być przykładowo tak, że firma zwalnia swoją etatową kadrę, natomiast na jej miejsce zatrudnia pracowników tymczasowych, zaproponowanych przez agencję pracy,
 • pracy na stanowisku zajmowanym przez „zwyczajnego” pracownika, gdy ten bierze udział w strajku – nie może być tak, że np. jeżeli kadra, zatrudniona na etat, strajkuje, to pracodawca na ich miejsce, aby zapewnić ciągłość produkcji, przyjmuje pracowników tymczasowych,
 • pracy wymagającej uzbrojenia pracownika ochrony w broń lub w przedmioty przeznaczone do obezwładniania, na których posiadanie trzeba uzyskać pozwolenie.

Agencja pracy za granicą – czy warto korzystać z jej pomocy?

Agencja pracy prowadzi pośrednictwo pracy na terenie kraju, ale oferuje również możliwość zatrudnienia za granicą. Niektóre agencje pracy specjalizują się wyłącznie w pośrednictwie pracy za granicą. Skorzystanie z oferty takiej agencji pracy to korzystne rozwiązanie dla Polaków, którzy w kraju nie mogą znaleźć pracy zgodnej z ich kwalifikacjami, a jednocześnie takiej, której warunki płacowe by im odpowiadały.

Pracę za granicą rozważa co drugi Polak w wieku od 18 do 34 lat (51%) - wynika z raportu Work Service „Migracje Zarobkowe Polaków VIII”. Aż 85% osób zamierzających podjąć zatrudnienie w innym kraju nie ma wykształcenia wyższego.Kiedyś wyjeżdżaliśmy za granicę z powodu braku pracy, obecnie kierują nami zupełnie inne potrzeby.Sprawdź, dlaczego warto wyjechać do pracy za granicą.

Praca za granicą. 10 powodów, dla których warto wyjechać do ...

Agencja pracy oferująca zatrudnienie u zagranicznych pracodawców oferuje nie tylko możliwość podjęcia pracy, ale także zajmuje się dopilnowanie wszystkich formalności związanych z wyjazdem pracownika oraz rozpoczęciem przez niego pracy za granicą. Strony ustalą, czy pracownik na miejscu będzie miał zapewnione zakwaterowanie i wyżywienie, czy też będzie je musiał zorganizować we własnym zakresie. Niektóre polskie agencje pracy za granicą idą o krok dalej i są w stanie zapewnić wyjeżdżającym atrakcje i szkolenia w czasie wolnym od pracy. Do takich benefitów należą m.in. nauka języka obcego po godzinach pracy albo wycieczki w weekendy. Trzeba jednak uważać ponieważ obok legalnie, prężnie działających agencji pracy, istnieją nieuczciwe agencje pracy, które oszukują ludzi.

Jak sprawdzić agencję pracy?

Agencja pracy to przedsiębiorstwo nietypowe choćby z tego względu, że aby móc je prowadzić, należy wpisać taką działalność do specjalnego państwowego rejestru. Rejestr ten to tzw. KRAZ, czyli Krajowy Rejestr Agencji Zatrudnienia (stor.praca.gov.pl). Właściciele agencji pracy muszą wnioskować o taki wpis do rejestru do marszałka województwa w którym prowadzą działalności.

Zanim osoba poszukująca pracy lub pracodawca poszukujący pracowników, zdecydują się rozpocząć współpracę z agencją pracy, powinni sprawdzić, czy ta widnieje w rejestrze. Firmę można odnaleźć np. po nazwie agencji pracy, po adresie jej siedziby, po dacie wpisu czy nawet po zawodzie, wówczas system wyszukuje agencje, które w poprzednim roku kierowały do pracy osoby w danym zawodzie.

Nie warto podejmować współpracy z agencją zatrudnienia, o której nie można znaleźć jakichkolwiek informacji w Internecie (choćby w KRAZ). Gdy kontakt z jej przedstawicielami jest utrudniony (np. odbywa się wyłącznie za pośrednictwem e-maili) lub agencja pracy nie ma własnej strony internetowej lepiej zrezygnować jej oferty.

od 7 lat
Wideo

Zakaz krzyży w warszawskim urzędzie. Trzaskowski wydał rozporządzenie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze 9

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość
chcesz iść w Polsce do pracy to się agencje wszędzie pchają i dają umowy 1 miesieczne i co ci z tego jak nie wiesz na czym stoisz
G
Gość
ja robiłem przez agencje we Wrocławiu umowa co 1 miesiąc agencje tylko mają z ciebie pieniądze i w cale ci nie pomagają a jak wysyłają cie zagranice to dają ci najmniejszą krajową rozumie zagranice przez agencje ale w Polsce do pracy przez agencje i robią co chcą to mi się nie podoba
G
Gość

Warto. Ja dzięki wyjazdom zarobiłem na wkład własny w mieszkanie i czesc kredytu. Teraz mysle znow zaczac wyjezdzac, a prace załatwiał mi zawsze Humanus, bo tylko tam pewna umowa

G
Gość
24 września, 12:54, Gość:

Dużo zalet. Ja tam z otto wyjeżdżam i nie narzekam, bo nie muszę się martwić o wszystko. Polecam jak najbardziej

13 grudnia, 14:07, martusia:

jak Ci pomagają z wyjazdem?

13 grudnia 2019, 15:24, Gość:

no przede wszystkim pomagają znaleźć dobrą ofertę pracy xD po czym ogarniają transport mieszkanie

otto dodatkowo zapewnia ubezpieczenie

M
Mich88
24 września, 12:54, Gość:

Dużo zalet. Ja tam z otto wyjeżdżam i nie narzekam, bo nie muszę się martwić o wszystko. Polecam jak najbardziej

13 grudnia, 14:07, martusia:

jak Ci pomagają z wyjazdem?

13 grudnia, 15:24, Gość:

no przede wszystkim pomagają znaleźć dobrą ofertę pracy xD po czym ogarniają transport mieszkanie

13 grudnia, 19:02, martusia:

a jak ze stawką?

ja to też z otto wyjeżdżam czas od czasu, polecam po prostu zerkąć do ich oferty

m
martusia
24 września, 12:54, Gość:

Dużo zalet. Ja tam z otto wyjeżdżam i nie narzekam, bo nie muszę się martwić o wszystko. Polecam jak najbardziej

13 grudnia, 14:07, martusia:

jak Ci pomagają z wyjazdem?

13 grudnia, 15:24, Gość:

no przede wszystkim pomagają znaleźć dobrą ofertę pracy xD po czym ogarniają transport mieszkanie

a jak ze stawką?

G
Gość
24 września, 12:54, Gość:

Dużo zalet. Ja tam z otto wyjeżdżam i nie narzekam, bo nie muszę się martwić o wszystko. Polecam jak najbardziej

13 grudnia, 14:07, martusia:

jak Ci pomagają z wyjazdem?

no przede wszystkim pomagają znaleźć dobrą ofertę pracy xD po czym ogarniają transport mieszkanie

m
martusia
24 września, 12:54, Gość:

Dużo zalet. Ja tam z otto wyjeżdżam i nie narzekam, bo nie muszę się martwić o wszystko. Polecam jak najbardziej

jak Ci pomagają z wyjazdem?

G
Gość

Dużo zalet. Ja tam z otto wyjeżdżam i nie narzekam, bo nie muszę się martwić o wszystko. Polecam jak najbardziej

Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu