Czy opłaca się podjąć pracę tymczasową? Sprawdź, co proponują agencje zatrudnienia

Anna Bartosiewicz
Anna Bartosiewicz
Pxhere.com
Praca tymczasowa przyciąga setki tysięcy osób, ale maleje liczba pracowników tymczasowych. Czy to oznacza, że coraz więcej kandydatów ma szansę na etat? Zobacz, jaką pracę tymczasową można dostać przez agencję zatrudnienia i kto korzysta z usług tego typu firm.
Praca tymczasowa stanowi dobry sposób na szybkie znalezienie źródła dochodu. Agencje zatrudnienia przeważnie proponują wolny wakat wraz z umową o pracę. W I kw. 2019 r. dziewięciu na dziesięciu pracowników tymczasowych (ponad 90 proc.), którzy skorzystali z pomocy firm zrzeszonych w Polskim Forum HR, dostało umowę o pracę. Mniej szczęścia miały osoby, które liczyły na zatrudnienie w pełnym wymiarze godzin.

Praca tymczasowa to pierwszy krok do etatu


Ubywa pracowników tymczasowych, którzy pracują na pełen etat. Ten trend może wpłynąć na rynek pracy tymczasowej. W I kw. 2019 r. liczba pełnych etatów przepracowanych przez pracowników tymczasowych (FTE) spadła o 15 proc. rok do roku oraz o 11 proc., w porównaniu z IV kw. 2018 roku. Anna Wicha, Prezes Polskiego Forum HR, nie jest zaskoczona takim stanem rzeczy. Jak wskazuje, w wielu branżach i regionach brakuje chętnych do pracy. Dlatego pracodawcy chętnie zatrudniają na stałe były pracowników tymczasowych.

Co trzeci pracownik tymczasowy jest Ukraińcem


Praca tymczasowa w Polsce jest szczególnie atrakcyjna dla Ukraińców. Obywatele Ukrainy pomagają polskim pracodawcom wypełnić lukę kadrową. 32% pracowników tymczasowych stanowią właśnie Ukraińcy - wynika z danych Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Dlatego Polskie Forum HR oraz Konfederacja Lewiatan zabiegają o wydłużenie ważności oświadczeń o zamiarze powierzenia pracy cudzoziemcowi z 6 do 18 miesięcy. Personel Service szacuje, że pomysł ten popiera ⅔ polskich pracodawców oraz ¾ Ukraińców.

12 zasad, które pomogą ci napisać dobre CV [ZDJĘCIA]

Na podstawie oświadczenia można przyjąć do pracy tymczasowej cudzoziemca, który nie ma zezwolenia na pracę w Polsce (nie dotyczy to prac sezonowych). W ciągu 12 miesięcy takiemu pracownikowi wolno przepracować łącznie 6 miesięcy w naszym kraju. Zanim jednak cudzoziemiec rozpocznie wykonywanie pracy, jego przyszły chlebodawca musi poczekać na wpis oświadczenia do ewidencji.

Oświadczenie o zamiarze powierzenia pracy cudzoziemcowi wraz z wymaganymi załącznikami należy wysłać przez portal praca.gov.pl. Aby oświadczenie było ważne, musi zostać podpisane kwalifikowanym podpisem elektronicznym lub profilem zaufanym ePUAP. Na podstawie oświadczenia pracodawcy mogą zatrudniać wyłącznie cudzoziemców posiadających tzw. tytuł pobytowy.

Którzy cudzoziemcy mają tytuł pobytowy?


Cudzoziemcy z tytułem pobytowym to osoby, które przebywają w Polsce:
  • na podstawie wizy
  • na podstawie art. 108 ust. 1 pkt 2 lub art. 206 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 12 grudnia 2013 r. o cudzoziemcach (złożyły wniosek o udzielenie zezwolenia na pobyt rezydenta długoterminowego Unii Europejskiej, a bezpośrednio przed złożeniem wniosku były uprawnione do wykonywania pracy w Polsce)
  • na podstawie zezwolenia na pobyt czasowy
  • na podstawie wizy wydanej przez inne państwo obszaru Schengen
  • na podstawie dokumentu pobytowego wydanego przez inne państwo obszaru Schengen
  • na podstawie ruchu bezwizowego


Które kraje zabiegają o pracowników z Ukrainy?


Oświadczenie o zamiarze zatrudnienia cudzoziemca znajduje zastosowanie w przypadku obywateli sześciu państw: Ukrainy, Białorusi, Gruzji, Armenii, Mołdawii i Rosji. Niestety potencjał pracowników z Ukrainy wyczerpuje się, ponieważ wielu z nich woli poszukać szczęścia w państwach Europy zachodniej. O Ukraińców zabiegają: Niemcy, Czesi, Węgrzy i Słowacy. Państwa te wprowadzają udogodnienia dla pracowników zainteresowanych zatrudnieniem i pobytem na danym terytorium.


Chcesz szybko znaleźć pracę? Zobacz oferty pracy na stronie lub w aplikacji Gratki


Pod koniec 2018 r. niemiecki rząd podjął decyzję o wprowadzeniu zmian, które ułatwią zatrudnianie wykwalifikowanych cudzoziemców z wykształceniem wyższym z zagranicy. Niemcy postanowiły uprościć procedury związane z imigracją, a to oznacza, że Polskę prawdopodobnie opuści część specjalistów z Ukrainy. Personel Service szacuje, że 200-250 tys. obywateli tego państwa będzie skłonnych wyjechać z naszego kraju ze względu na ułatwienia w Niemczech.

Kto jeszcze pracuje w Polsce?


Polskie firmy proponują pracę tymczasową również pracowników z innych części świata. Pod tym względem prym wiodą trzy kraje z Azji Wschodniej: Nepal, Indie i Bangladesz. Mariusz Hoszowski, prezes firmy Smart Work uważa, że dla polskich pracodawców równie atrakcyjni mogą być pracownicy z Azji Środkowej: Turkmenistanu, Uzbekistanu lub Kazachstanu. Wskazuje także na pracowników z Białorusi, Mołdawii, Gruzji, Azerbejdżanu, Armenii i Rosji.

[QUIZ] Job hopperzy, perennialsi… Czy potrafisz odnaleźć się na rynku pracy?<br>

Za przyjmowaniem do pracy obywateli byłych państw radzieckich przemawia ich znajomość jęz. rosyjskiego, którym władają także Ukraińcy. Jak podkreśla szef Smart Work, pracownicy z państw należących niegdyś do ZSRR są przyzwyczajeni do pracy w trybie zmianowym i w przemyśle, a to może ułatwić im przystosowanie się do realiów panujących w polskich firmach i fabrykach. Za zatrudnieniem mieszkańców byłego bloku radzieckiego przemawia także fakt, że wielu z nich planuje zostać w naszym kraju na stałe.


Szukasz pracy? Zobacz oferty pracy na stronie lub w aplikacji Gratki


Mniej pewnymi pracownikami są mieszkańcy Dalekiego Wschodu. Traktują oni Polskę jak „drzwi do Europy” - państwo, od którego zaczynają swój pobyt w Unii Europejskiej, a praca tymczasowa w naszym kraju stanowi dla wielu z nich etap przejściowy. Wielu z nich nie ma doświadczenia w przemyśle, a nasz kraj wybiera ze względu na atrakcyjne, z ich punktu widzenia, warunki socjalne.

Gdzie pracuje najwięcej pracowników tymczasowych?


Z pomocy agencji zatrudnienia najchętniej korzystają zakłady z branży produkcyjnej. Wśród członków Polskiego Forum HR najwięcej ofert pracy tymczasowej dotyczyło zatrudnienia na produkcji. Blisko 70 proc. pracowników tymczasowych zostało przyjętych do pracy w zakładach produkcyjnych i fabrykach.

"/>

Na ok. 300 pracowników tymczasowych w Polsce, ok. 90 tys. znalazło pracę przez agencje zatrudnienia należące do Polskiego Forum HR. Mimo to obroty zrzeszonych w organizacji firm w I kw. 2019 r. zmniejszyły się o 6 proc., w porównaniu z sytuacją, jaka miała miejsce przed rokiem. Przez trzy pierwsze miesiące 2019 r. członkowie Polskiego Forum HR wygenerowali 946 mln złotych. Nasuwa się pytanie, co dzieje się z byłymi klientami agencji zatrudnienia: wracają do swojego kraju, wyjeżdżąją dalej czy zostają u pracodawcy?

Można założyć, że najbardziej zaradnymi pracownikami są osoby młode: w tym dwudziesto- i trzydziestolatkowie. Tymczasem z usług agencji zatrudnienia korzysta wiele osób po 50. roku życia. W przypadku podmiotów zrzeszonych w Polskim Forum HR pracownicy tymczasowi w tym wieku stanowili 15 proc. wszystkich zatrudnionych.

Szukasz pracy? Sprawdź ogłoszenia na Gratka.pl
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Polacy chętniej sięgają po krajowe produkty?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu