Alert RCB. Szykują się zmiany. Mają być kary dla operatorów. Co z obowiązkiem instalowania rządowych aplikacji?

Mikołaj Wójtowicz
Mikołaj Wójtowicz
Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji chciałoby zmienić to, jak działa ten procedura alarmowania ludności cywilnej o zagrożeniach.
Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji chciałoby zmienić to, jak działa ten procedura alarmowania ludności cywilnej o zagrożeniach. unsplash
Alerty RCB będą działać na nowych zasadach? Niewykluczone. Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji chciałoby zmienić to, jak działa ten procedura alarmowania ludności cywilnej o zagrożeniach. Miałaby pojawić się nowa opcja, dzięki której np. wszystkie telefony będące w zasięgu jednej stacji bazowej BTS dostaną tę samą wiadomość o zagrożeniu.

Spis treści

Alert RCB. Kary dla operatorów sieci komórkowych

Jak informuje „Rzeczpospolita”, operator, który nie będzie chciał rozsyłać takich wiadomości, będzie za to karany. Chodzi o wdrożenie tzw. opcji z nadawaniem komórkowym (ang. cell broadcast). Polega to na wysyłaniu informacji podobnej do SMS-ów do osób będących w obrębie jednej stacji przekaźnikowej. Taką stacją jest zwykle antena fal elektromagnetycznych, często umieszczona na maszcie. Łączy telefony komórkowe z naziemną infrastrukturą cyfrowej sieci telekomunikacyjnej.

Projekt nowej ustawy, do której miała dotrzeć gazeta, zakłada, że operator będzie miał godzinę, licząc od chwili wystosowania żądania i powtórzenia wiadomości na rozesłanie komunikatu do wybranych użytkowników.

W przeciwnym razie Urząd Komunikacji Elektronicznej będzie mógł nałożyć kary do 1 proc. przychodu operatora sieci komórkowej. To jednak tylko w przypadku, jeśli operator nie wywiąże się z obowiązku rozesłania informacji z ostrzeżeniami dalej.

Nowy system RCB. Gdzie już jest i kiedy zostanie wdrożony w Polsce?

„Takie rozwiązanie funkcjonuje w Izraelu oraz USA. W państwach UE wdrożyła je jako pierwsza Holandia, a następnie m.in. Hiszpania, Francja, Malta, Chorwacja, Niemcy. Nad takim rozwiązaniem pracują też m.in. w Bułgarii, Słowenii i Słowacji. Informacja o zmianie sposobu przekazywania alertów znajduje się w gotowej od kilku dni kolejnej wersji projektu ustawy o ochronie ludności” – czytamy w artykule.

W kolejnych krokach nad ustawą ma pracować Komitet Stały Rady Ministrów i rząd. Gdyby ustawa weszła w życie w połowie tego roku, to wdrożenie nowego systemu może potrwać nawet rok. W ten sposób mógłby zacząć funkcjonować dopiero w 2024 r.

Wraz z nową ustawą ma zostać rozwiązane Rządowe Centrum Bezpieczeństwa. Obecnie to ono rozsyła alerty.

„Doświadczenia ostatnich lat pokazują, że Rządowe Centrum Bezpieczeństwa nie stanowi oczekiwanego wsparcia działań organów państwa w walce z negatywnymi skutkami gwałtownych zjawisk atmosferycznych czy w obliczu pandemii. Państwowa jednostka budżetowa nie wykazuje wystarczającej inicjatywy w zakresie informowania najważniejszych osób w państwie o bieżącej sytuacji i nie stanowi oczekiwanego spoiwa na poziomie centralnym” – dowiadujemy się z uzasadnienia do projektu ustawy cytowanego przez portalsamorzadowy.pl już w sierpniu.

Jak donosi „Dziennik Gazeta Prawna”, choć RCB wciąż działa, w ostatnim czasie odeszło z niego ok. 20 z 70 pracowników. Ma to być skutek projektu ustawy, który przewiduje likwidację tej jednostki.

„Choć nie wiadomo czy i kiedy ustawa zostanie uchwalona, to już odczuwane są jej skutki – RCB pustoszeje” – czytamy.

Obowiązkowe aplikacje w telefonach. Czy będzie konieczność instalowania?

Początkowo ministerstwo chciało, aby obowiązkowo instalować w telefonach aplikację Regionalny System Ostrzegania. To oprogramowanie, które zapewnia wgląd do komunikatów wojewódzkich centrów zarządzania kryzysowego i Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji.

Prace nad tamtym projektem – ustawą o ochronie ludności oraz stanie klęski żywiołowej – toczyły się w 2022 r. Można się z nimi zapoznać na stronie Rządowego Centrum Legislacji. Głośno o sprawie zrobiło się we wrześniu, a następnie listopadzie. Wówczas MSWiA proponowało, aby zobowiązać operatorów do instalacji w naszych telefonach dwóch aplikacji. Miały to być:

Aplikacja RSO zawiera ostrzeżenia:

  • meteorologiczne,
  • drogowe,
  • dotyczące zakłóceń w transporcie kolejowym
  • dotyczące stanu wód.

Alarm112 jest programem, dzięki któremu łatwiej powiadomimy służby o zagrożeniach. Kontrowersje wzbudzały m.in. konieczność włączania geolokalizacji.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: „Wojna cenowa” sklepów. Ile sklepy na tym zarabiają?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu