Analitycy banku ING o danych NBP. "Negatywne dla złotego"

Maciej Badowski
Opracowanie:
Narodowy Bank Polski w lipcu 2024 r. w rachunku bieżącym bilansu płatniczego odnotowano dodatnie saldo usług (13,1 mld zł) oraz ujemne salda obrotów towarowych (6,2 mld zł), dochodów pierwotnych (12,2 mld zł) i dochodów wtórnych (1,0 mld zł).
Narodowy Bank Polski w lipcu 2024 r. w rachunku bieżącym bilansu płatniczego odnotowano dodatnie saldo usług (13,1 mld zł) oraz ujemne salda obrotów towarowych (6,2 mld zł), dochodów pierwotnych (12,2 mld zł) i dochodów wtórnych (1,0 mld zł). fot. Adam Wojnar/Polska Press
Dane Narodowego Banku Polskiego dotyczące bilansu płatniczego w lipcu tego roku wskazują na umiarkowanie negatywne perspektywy dla wartości złotego. Analitycy banku ING podkreślają, że na kurs złotego pozytywnie wpływa perspektywa przyszłych obniżek stóp procentowych przez NBP oraz znaczne środki unijne z KPO i tradycyjnego budżetu na lata 2021-2027.

Narodowy Bank Polski poinformował, że w lipcu 2024 roku saldo usług na rachunku bieżącym bilansu płatniczego było dodatnie i wyniosło 13,1 mld zł. Jednocześnie odnotowano ujemne saldo obrotów towarowych (-6,2 mld zł), dochodów pierwotnych (-12,2 mld zł) i dochodów wtórnych (-1,0 mld zł).

Analiza danych NBP przez ekonomistów ING wskazuje, że "aktualne dane są umiarkowanie niekorzystne dla złotego, mimo że Polska utrzymuje stabilną równowagę zewnętrzną, choć import wzrasta szybciej niż eksport". W kontekście obecnych działań Europejskiego Banku Centralnego (EBC) i spodziewanych obniżek stóp przez Rezerwę Federalną (Fed), złoty znajduje wsparcie w przewidywaniach dotyczących późniejszych obniżek stóp procentowych przez NBP oraz w znaczącym napływie funduszy unijnych.

Ekonomiści ING zwracają uwagę, że na prezentowane przez NBP wyniki wpłynął również układ kalendarza (lipiec miał 1 dzień roboczy więcej niż czerwiec 2023). Według nich, polska gospodarka zachowuje dobrą równowagę zewnętrzną, jednak 12-miesięczna nadwyżka salda obrotów bieżących zmniejszyła się do 1,2% PKB po lipcu, z 1,4% PKB po czerwcu.

Według analizy banku, nadwyżka w obrotach towarowych zmniejszyła się do 0,3% PKB z 0,4% PKB miesiąc wcześniej. Zauważono również, że eksport towarów, wyrażony w euro, wzrósł o 4,6% rok do roku, po spadku o 6% rok do roku w poprzednim miesiącu, co było spowodowane słabym popytem na głównych rynkach eksportowych oraz umocnieniem złotego (o 3,6% rok do roku).

"Polscy eksporterzy stają przed wyzwaniem osłabienia tradycyjnych rynków zbytu, takich jak strefa euro, gdzie kierowanych jest prawie 60% polskiego eksportu, szczególnie do Niemiec (27% polskiego eksportu towarów)" - podkreślają analitycy ING.

Ponadto, ING przypomina, że Europejski Bank Centralny zrewidował prognozy wzrostu PKB na lata 2024-2026 o 0,1 punktu procentowego i teraz oczekuje wzrostu o 0,8% w tym roku, 1,3% w 2025 roku i 1,5% w 2026 roku.

"Znacząca rewizja w dół dotyczyła prognoz konsumpcji prywatnej i inwestycji w latach 2024-25. W takim środowisku trudno oczekiwać zwiększenia popytu na polskie towary ze strefy euro, mimo że cykl łagodzenia polityki pieniężnej przez EBC może wspierać ożywienie konsumpcji i inwestycji w Europie Zachodniej. Utrzymanie lub zwiększenie eksportu przez polskie firmy może wymagać poszukiwania nowych rynków zbytu" - konkludują eksperci ING.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Strefę Biznesu codziennie. Obserwuj StrefaBiznesu.pl!

Źródło:

Polska Agencja Prasowa
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Biznes

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu