Apartament nad morzem do wynajęcia - okazja: 18.08.2020. Rezerwujesz, dajesz zaliczkę a na miejscu nie ma nic. Jak nie dać się oszukać

OPRAC.:
Zbigniew Biskupski
Zbigniew Biskupski
Pechowi turyści dokonują rezerwacji takich pokoi czy apartamentów, opłacają sporą zaliczkę lub nawet całą kwotę za wynajem z góry, po czym na miejscu okazuje się, że miejsca odpoczynku w ogóle nie ma.
Pechowi turyści dokonują rezerwacji takich pokoi czy apartamentów, opłacają sporą zaliczkę lub nawet całą kwotę za wynajem z góry, po czym na miejscu okazuje się, że miejsca odpoczynku w ogóle nie ma. Przemysław Świderski / Polska Press
Od lat na popularności zyskują prywatne wakacyjne apartamenty na wynajem. W tym roku z powodu pandemii, turystom szczególnie zależy na kameralnych obiektach, które pozwolą zachować dystans społeczny i prywatność. Na spragnionych odpoczynku czyhać mogą jednak oszuści, oferujący fikcyjne lub nienależące do nich apartamenty. Co zrobić, by nie dać się oszukać?

Jakie środki ostrożności zachować i co zrobić, gdy mimo wszystko padniemy ich ofiarą, doradza prawniczka z DAS Towarzystwa Ubezpieczeń Ochrony Prawnej.

Proceder wynajmowania fikcyjnych kwater to coroczna zmora urlopowiczów.

Przestępcy wykorzystują duży popyt i zainteresowanie miejscami noclegowymi w czasie wakacji i kuszą klientów okazyjnymi ofertami. Pechowi turyści dokonują rezerwacji takich pokoi czy apartamentów, opłacają sporą zaliczkę lub nawet całą kwotę za wynajem z góry, po czym na miejscu okazuje się, że miejsca odpoczynku w ogóle nie ma, albo nie ma rezerwacji, ponieważ ten, kto podawał się za właściciela faktycznie nim nie był. Taka sytuacja może zepsuć całe wakacje. Ekspertka DAS przygotowała jednak garść porad, o których warto pamiętać rezerwując wakacyjny pobyt na własną rękę.

Ostrożność i przezorność

Jak się zabezpieczyć przy rezerwacji?
- Warto podkreślić, że przy rezerwacji apartamentu na wakacje ostrożności nigdy za wiele. Niestety faktem jest, że większość przykrych „przygód”, jakie spotykają konsumentów, wynika właśnie z niedopatrzenia, podjęcia zbyt raptownych decyzji i ostatecznie z wpłacenia dużej sumy pieniędzy bez szczegółowego sprawdzenia, czy po drugiej stronie mamy uczciwego przedsiębiorcę, w tym przypadku turystycznego, czy oszusta – zauważa Marta Kotowska, prawniczka z DAS Towarzystwa Ubezpieczeń Ochrony Prawnej.

Ważne dziś! Kliknij i przeczytaj!

Obecnie głównym źródłem poszukiwania wakacyjnych miejsc odpoczynku jest Internet. Mamy do wyboru poszukiwanie apartamentów i pokoi po prostu w przeglądarce lub za pomocą portali internetowych.

Rezerwacja przez portal

Korzystanie z rezerwacyjnych portali internetowych jest z całą pewnością bezpieczniejsze niż szukanie ich na własną rękę, ponieważ od razu mamy do dyspozycji zweryfikowane oferty, z szerokim opisem i opiniami gości, którzy tam byli.
Szukając najlepszej wakacyjnej oferty, szczególnie rezerwując mieszkanie samodzielnie, a nie za pomocą zaufanego portalu online, nie warto decydować pod wpływem impulsu i po znalezieniu wymarzonej okazji dobrze ją przeanalizować.
- Częstym haczykiem oszustów jest promocyjna, niska cena. Warto zatem poświęcić więcej czasu i sprawdzić kilka podobnych ofert z danego regionu, aby zorientować się, jak wyglądają widełki cenowe dla interesującego nas typu apartamentu. Bardzo atrakcyjna cena może niestety nie być świetnym strzałem, a częścią oszukańczego procederu. Innym często spotykanym sposobem na oszustwo jest ponadstandardowo wysoka zaliczka. Jeśli przekracza ona 50% kosztów całego pobytu, to kolejny sygnał, że oferta może być podejrzana – zwraca uwagę ekspertka.

Wiarygodny adres e-mail

Również adres e-mail, który odbiega od standardowego imienia i nazwiska lub nazwy pensjonatu może być powodem dla zwiększenia naszej czujności. Brak danych kontaktowych w postaci imienia i nazwiska właściciela obiektu w ofercie również może być dla nas alarmujący.
- Warto przypomnieć, że istnienie każdego przedsiębiorcy możemy sprawdzić np. za pomocą Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej. Dodatkowo także na stronach internetowych wakacyjnych kurortów często możemy znaleźć listę pensjonatów z pokojami do wynajęcia lub listę przedsiębiorców oferujących swoje usługi turystyczne. Niestety, w przypadku prywatnych apartamentów na wynajem tego typu weryfikacja nie zawsze jest możliwa, dlatego przy wyszukiwaniu ofert warto korzystać ze sprawdzonych portali i pośredników, które oferują obiekty po własnej, wewnętrznej weryfikacji - uczula prawniczka z DAS.
Brak opinii lub jedynie ich kilka także może być niepokojący. W Internecie możemy znaleźć wiele stron, gdzie konsumenci dzielą się swoimi doświadczeniami z pobytu zamieszczając opinie o wynajmowanych pokojach czy apartamentach - warto je również sprawdzić. Dobrym pomysłem jest także wybranie się na spacer, ale w wersji wirtualnej. Przy pomocy map online jesteśmy w stanie znaleźć adres naszego pensjonatu, a nawet zobaczyć, jak „w rzeczywistości” wygląda budynek i okolica, a tym samym zweryfikować czy zgadza się z opisem w ofercie. To rozwiązanie może pomóc uniknąć rozczarowania i nierzadko uratować nasz urlop.

Płatność kartą popłaca

Najlepszą formą zabezpieczenia płatności za wakacyjne lokum jest dokonanie rezerwacji kartą płatniczą. To popularny środek płatności, gdy korzystamy z rezerwacyjnych portali internetowych. Jeżeli dojdzie do oszustwa, bank może rozpocząć specjalną procedurę - chargeback - czyli cofnięcie operacji.
- Płatność kartą należy odróżnić od e-przelewu. Gdy wybieramy sposób płatności, wszystkie jej formy mamy umieszczone obok siebie i trudno je rozróżnić. Warto jednak zwrócić na to uwagę, gdyż uprawnienie do skorzystania z procedury chargeback możliwe jest tylko tam, gdzie za płatnością stoi karta płatnicza (zazwyczaj trzeba podać m.in. numer karty, datę jej ważności). Unikać powinniśmy za to wszelkich płatności przekazem pocztowym - podpowiada Marta Kotowska.
Dokonując płatności online zawsze mamy przy sobie potwierdzenie przelewu, które stanowi dowód dokonania rezerwacji, a także dodatkowo posiadamy numer konta odbiorcy, co ewentualnie w przyszłości może pomóc w razie problemów i ułatwić namierzenie oszusta, dodaje ekspertka.

Co zrobić gdy padłeś ofiarą naciągaczy?

Mimo dostępnych możliwości sprawdzenia obiektu nie każdy znajdzie na to czas lub będzie potrafił zweryfikować daną ofertę. Oszuści są też coraz lepsi w przygotowywaniu swoich pułapek. Co nam pozostaje, gdy padniemy jednak ich ofiarą i zapłacimy za apartament widmo?
- Jeżeli przyjechałeś na miejsce wypoczynku i zorientowałeś się, że budynek, w którym miałeś rezerwację nie istnieje lub w tym budynku pokoje są, ale ich właścicielem jest zupełnie ktoś inny niż osoba, z którą się umawiałeś, bezzwłocznie udaj się na policję. Policja jest zobowiązana przyjąć zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa i rozpocząć czynności. Warto złożyć na Policji posiadane dowody w sprawie. Wśród nich może znaleźć się wydruk oferty, wydruk korespondencji mailowej z „właścicielem” rezerwowanego pokoju lub apartamentu oraz potwierdzenie dokonania przelewu tytułem rezerwacji – radzi prawniczka z DAS.
Do dochodzenia swoich praw w sądzie potrzebna będzie jednak pomoc prawnika, ale możemy być na taką ewentualność przygotowani. Istnieją ubezpieczenia, które finansują usługi prawne, w tym reprezentację przez prawnika w sądzie oraz porady prawne, czyli tzw. ubezpieczenia prawne.

Ważne dziś! Kliknij i przeczytaj!

Wakacje z polisą

Na wakacjach może zdarzyć się nam także wiele innych problemów, w których taka polisa okaże się pomocna. Problem z uzyskaniem rekompensaty za opóźniony lub odwołany lot, spór z wypożyczalnią auta czy rozczarowanie po przyjeździe do hotelu, gdzie okazuje się, że oferta nie oddawała rzeczywistego, fatalnego standardu obiektu - to sprawy, które także wymagają od nas wiedzy, co w takiej sytuacji powinniśmy zrobić oraz jakie mamy prawa.
W takich przypadkach przydaje się ubezpieczenie prawne, które zapewnia szybki dostęp do konsultacji z prawnikiem. Otrzymamy też pomoc w przygotowaniu reklamacji czy wniosku o odszkodowanie, dzięki czemu bez stresu i skuteczniej będziemy mogli zawalczyć o odzyskanie pieniędzy.

emisja bez ograniczeń wiekowychnarkotyki
Wideo

Strefa Biznesu: Czterodniowy tydzień pracy w tej kadencji Sejmu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu