Nowa wyższa płaca minimalna 2021. Ile teraz minimum za umowę o pracę, min. stawka godzinowa, zlecenie i dzieło. Rosną dodatki

Zbigniew Biskupski
Zbigniew Biskupski
Od 1 stycznia 2021 r. następuje wzrost minimalnego wynagrodzenia o 7,7 proc. w stosunku do płacy minimalnej obowiązującej w tym roku (2 600 zł). Ile wyniesie minimalne wynagrodzenie za pracę, jakie inne stawki pójdą w górę?
Od 1 stycznia 2021 r. następuje wzrost minimalnego wynagrodzenia o 7,7 proc. w stosunku do płacy minimalnej obowiązującej w tym roku (2 600 zł). Ile wyniesie minimalne wynagrodzenie za pracę, jakie inne stawki pójdą w górę? Maciej Jeziorek / Polska Press
Nowe stawki minimalnego wynagrodzenia za pracę na etacie, zleceniu czy umowie o dzieło, podobnie jak minimalna stawka godzinowa, są już obowiązującym prawem, opublikowanym w dzienniku Ustaw. Minimalne wynagrodzenie za pracę zaś dotyczy nie tylko osób o najniższych zarobkach - z umowy o pracę czy umów rozliczanych według stawek godzinowych. Wysokość minimalnego wynagrodzenia jest swego rodzaju parametrem, od którego ustalana jest wysokość różnych świadczeń - na plus (premii, nagród, bonusów) lub na minus (kary za wykroczenia). Wszystkie rosną od 1 stycznia 2021 r., podobnie jak minimalne stawki płac i godzinowa o 7,7 proc.

Warto więc pamiętać, że wraz ze zmianą wysokości minimalnego wynagrodzenia od 1 stycznia 2021 r. o taki sam odsetek wzrosną te bonusy lub kary.

Tradycyjnie w pierwszej połowie września Rada Ministrów podejmuje wiążącą decyzję – przyjmującą postać prawa opublikowanego w Dzienniku Ustaw – co do wysokości minimalnego wynagrodzenia począwszy od stycznia kolejnego roku. Co prawda jest ono jednym z parametrów uwzględnionych w projekcie ustawy budżetowej, ale podlega negocjacji z pracownikami (związki zawodowe) i pracodawcami (ich organizacje) na forum Rady Dialogu Społecznego, ale zgodnie z prawem, to rząd podejmuje ostateczną decyzję – wiadomo jedynie, że najniższe wynagrodzenie ogłaszane z mocą prawa w I połowie września ni może być niższe od zgłoszonego do konsultacji.

Podatek cukrowy już sporo namieszał na rynku. Za portfele mocniej jednak muszą się trzymać amatorzy napojów gazowanych typu cola, bo zwolennicy "małpek' jak zawsze szybko odnajdują się w nowej sytuacji - bez zgryzot i trosk.

Ostateczne rozstrzygnięcie staje się obowiązującym prawem wtedy gdy ukazuje się w Dzienniku Ustaw rozporządzenie Rady Ministrów w tej sprawie.

ROZPORZĄDZENIE RADY MINISTRÓW z dnia 15 września 2020 r. w sprawie wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę oraz wysokości minimalnej stawki godzinowej w 2021 r. ukazało się w Dzienniku Ustaw 2020 w pozycji 1596.

tu kliknij po prostu a znajdziesz sięna stronie Dziennika Ustaw z pełną treścią rozporządzenia

Od tego momentu wiadomo, że od 1 stycznia 2021 roku płaca minimalna musi wynosić nie mniej niż 2 800 zł.

Kogo dodatkowo dotyczy wzrost płacy minimalnej

  • Ustawowo od minimalnego wynagrodzenia za pracę zależy wiele dodatków związanych z pracą, ale nie tylko – np. składki ZUS przedsiębiorców czy mandaty:
  • - Wzrosną dodatki za pracę w nocy
  • - Wzrośnie podstawa wymiaru składek na przedsiębiorców rozpoczynających działalność i korzystających z tzw. preferencyjnego ZUS: z 780 zł do 840 zł (składki wyższe o ok. 20 zł miesięcznie)
  • -Wzrosną kary za brak OC: o prawie 8 proc.

Płaca minimalna 2021: zyskują dłużnicy

Komornik może zająć wynagrodzenie, ale tak by dłużnikowi została równowartość płacy minimalnej; zgodnie z prawem więc wynagrodzenie wolne od zajęć za długi w 2021 roku wynosi 2 800 zł, a więc o 7,7 proc. więcej niż w 2020 r.

24 stycznia to niedziela z zakazem handlu. Jeśli nic się nie zmieni, handel dopuszczony będzie w 2021 roku tylko w siedem wybranych niedziel.

Płaca minimalna 2021: wyższe kary dla pracowników

Natomiast w przypadku kar za wykroczenia służbowe, na konto takiego pracownika powinno trafić przynajmniej 90 proc. płacy minimalnej, a przy potrąceniach zaliczek firmowych – 75 proc.
Prawo pracy z kolei przewiduje możliwość kar finansowych – za wkroczenia służbowe. W tym przypadku kara nie może być na tyle wysoka, by po potrąceniu pracownikowi nie została co najmniej 90 proc. płacy minimalnej (2 520 zł), a przy potrąceniach z zaliczek 75 proc. (2 100 zł). Te limity więc także obecnie są o 7,7 proc. wyższe niż przed rokiem.

Jak do tego doszło

Wcześniej, w środę 5 sierpnia wysokość płacy minimalnej w 2021 roku była przedmiotem obrad Rady Dialogu Społecznego.
- Podczas wczorajszej dyskusji na RDS, propozycja rządu zyskała bardzo ograniczone poparcie ze strony Związku Pracodawców i Przedsiębiorców i NSZZ Solidarność. Z kolei pozostałe organizacje pracodawców opowiedziały się za utrzymaniem płacy minimalnej na poziomie 2020 roku tj. 2.600 zł, a ostatecznie podniesienie płacy minimalnej o mechanizm ustawowy tj. do wysokości 2.716 zł. OPZZ i FZZ podkreśliły konieczność znacznie wyższego wzrostu do poziomu 3 100 zł. Taka poważna rozbieżność wyklucza możliwość wypracowania porozumienia na poziomie RDS – komentuje prof. Jacek Męcina, przewodniczący Zespołu Budżetu Wynagrodzeń i Świadczeń Socjalnych i doradca Zarządu KL.

ZADBAJ O PIENIĄDZE! Kliknij i przeczytaj!

Od 31 lipca partnerzy społeczni: pracodawcy i pracownicy reprezentowani na forum Rady Dialogu Społecznego przez organizacje pracodawców i związki zawodowe, mają 10 dni na odniesienie się do rządowej propozycji płacy minimalnej wskaźnika wzrostu wynagrodzeń dla sfery budżetowej i wskaźnika waloryzacji. Zgodnie z prawem jeśli strony nie dojdą do porozumienia, ostateczną decyzję podejmuje rząd, ogłaszając wysokość płacy minimalnej we wrześniu.

W minionych latach propozycje rządowe pod presją związków zawodowych były korygowane w górę. W tym roku ze względu na kryzys równie duża była presja pracodawców na korektę w dół.

Ostatecznie rząd przyjął 28 lipca 2020 r. propozycje wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę oraz wysokości minimalnej stawki godzinowej w 2021 r., przedłożone przez ministra rodziny, pracy i polityki społecznej.

Zaproponowano, aby minimalne wynagrodzenie za pracę w 2021 r. wyniosło 2 800 zł. Oznacza to wzrost minimalnego wynagrodzenia o 7,7 proc. w stosunku do płacy minimalnej obowiązującej w tym roku (2 600 zł). W rezultacie w 2021 r. minimalne wynagrodzenie będzie stanowić 53,2 proc. prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce narodowej na 2021 r.

Przypomnijmy, że płaca minimalna wynosi w 2020 – 2 600 zł, a stawka godzinowa 17 zł brutto. Oznacza to, że płaca minimalna w relacji do przeciętnej zbliża się do poziomu 50 proc., ale go jeszcze nie osiąga.

Do 10 sierpnia negocjacje w Radzie Dialogu Społecznego

Warto przypomnieć, że wysokość minimalnego wynagrodzenia za pracę, jest corocznie przedmiotem negocjacji w ramach Rady Dialogu Społecznego, a rząd , w terminie do 15 czerwca każdego roku, przedstawia RDS proponowaną wysokość płacy minimalnej oraz wskaźniki makroekonomiczne. W tym roku zgodnie z ustawą COVID 19 nastąpiła zmiana ustawowych terminów i propozycje rządu partnerzy otrzymają do 31 lipca br. mając tylko 10 dni na ustalenie 3 podstawowych wskaźników tj. płacy minimalnej, wskaźnika wzrostu wynagrodzeń dla sfery budżetowej i wskaźnika waloryzacji.

Ustawa gwarantuje weryfikację wysokości płacy minimalnej o inflację, a dodatkowo, jeżeli inflacja w roku poprzednim była wyższa od zakładanej o wskaźnik weryfikujący. Dodatkowo, jeżeli w roku, w którym odbywają się negocjacje, wysokość minimalnego wynagrodzenia będzie niższa od połowy wysokości przeciętnego wynagrodzenia, stopień wzrostu minimalnego wynagrodzenia, zwiększa się dodatkowo o 2/3 wskaźnika prognozowanego realnego przyrostu produktu krajowego brutto.

Natomiast wysokość minimalnej stawki godzinowej jest corocznie waloryzowana o wskaźnik wynikający z podzielenia wysokości minimalnego wynagrodzenia ustalonej na rok następny przez wysokość minimalnego wynagrodzenia obowiązującą w roku, w którym odbywają się negocjacje.

Chcesz być szybko i dobrze poinformowany w sprawie pieniędzy: zarabiania, oszczędzania, wydawania, inwestowania? Kliknij w ten tekst i polub nas na Facebooku!

Okazje

Szukasz prezentu dla dziewczyny, partnerki, żony?

Szukasz prezentu dla chłopaka, partnera, męża?

Słodki prezent sprawdzi się na pewno

A może coś bardziej szalonego?

Książka w prezencie? Świetny pomysł

Zmysłowe perfumy w dobrych cenach

Materiały promocyjne partnera

Odrobina relaksu należy się każdemu

Materiały promocyjne partnera
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Jaką decyzję podejmie w grudniu RPP?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Komentarze 25

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość
19 listopada 2020, 10:39, Gość:

Czyimś portfelem bardzo łatwo i przyjemnie się zarządza, a niech jeden z drugim spróbuje założyć własną firmę i dać obiecane kiedyś 4 tys. brutto każdemu na dzień dobry, to zobaczy jak to jest fajnie.

MOPR i PUP czekają. Zamknij czym prędzej swoją "firemkę": i udaj się do tych instytucji. Pomogą ! :)

D
De
15 listopada 2020, 8:47, Gość:

co za debil wymyślił żeby podawać ludziom te cyferki brutto ? mnie interesuje ile dostane na rękę

Inne wrażenie by robilo....

J
Justyna

Chcesz prowadzić firmę ? Skorzystaj z OptiOffice prowadzą sprzedaż spółek, wszystkie formalność załatwione w jeden dzień. https://optioffice.pl/sprzedaz-spolek

L
Las w słoiku

Zapraszamy na: Słoik lasu, www.atelier-natury.pl

G
Gospodarstwa Domowe

Padające Patologię się Rozwijają: Minimum 20 zł Netto

J
Jotgie

Od wczoraj...

J
Jotgie

Tak duże podniesienie płacy ma na celu jedno - zwiększenie wpływów do ZUSu, większe podatki, a to obciąża pracodawców. Wcale nie ma na celu podniesienia poziomu życia najbiedniejszym!

Z
ZP
28 lipca, 16:04, Romek:

Dac te kwotę pracodawcy i niech przeżyje przez cały miesiąc jak takie mądre

Jak taki mądry to otwórz swój biznes, po co stękasz !!!

Z
ZP
17 sierpnia, 17:24, Krum:

Drogi redaktorki. Czy u was jest już normą pisanie w jednym artykule kilka razy o tym samym. Za debili nas macie czy może chcecie odurzyć nasze umysły waszą hipnotycznym bełkotem?

Weźcie się za wasz warsztat (jeśli jeszcze wiecie co to jest). I piszcie konkretnie albo zajmijcie się opowiadaniami fantasy.

23 sierpnia, 7:47, Gość:

Musieli się szkolić w centrali gazety wyborczej albo tvn ...

Szkolą sie w redakcji DO RZECZY !!!

Z
ZP
16 listopada, 11:41, Gość:

Miało być 3 tyś ale na wynagrodzenia za pracę nie ma pieniędzy za to na wiecznie płaczących wyzyskiwaczy , nierobów ,pseudo artystów którzy stają na ten rząd ale kasa im nie śmierdzi na to pieniądze są i znowu trzeba jechać do pracy za granicę niech sobie prywacie sami tyrają za te ochłapy jak chcą żyć jak królowie !

A skamlący fizol może założyć swoją działalność i też będziesz dostawać tą ogromną pomoc i będziesz zarabiać te ogromne pieniądze co wyzyskiwacze :)

G
Gość

Czyimś portfelem bardzo łatwo i przyjemnie się zarządza, a niech jeden z drugim spróbuje założyć własną firmę i dać obiecane kiedyś 4 tys. brutto każdemu na dzień dobry, to zobaczy jak to jest fajnie.

G
Gość

Miało być 3 tyś ale na wynagrodzenia za pracę nie ma pieniędzy za to na wiecznie płaczących wyzyskiwaczy , nierobów ,pseudo artystów którzy stają na ten rząd ale kasa im nie śmierdzi na to pieniądze są i znowu trzeba jechać do pracy za granicę niech sobie prywacie sami tyrają za te ochłapy jak chcą żyć jak królowie !

G
Gość

co za debil wymyślił żeby podawać ludziom te cyferki brutto ? mnie interesuje ile dostane na rękę

G
Gosć
Ci co najmniej zarabiają pewno się ucieszą, ale jak ceny wszystkiego wzrosną to już tak ładnie nie będzie.. wszyscy za to zapłacimy. A do tego sytuacja z Covidem, która ustawicznie się pogarsza.

Głupota, socjalizm rządzących przerasta wszelkie wyobrażenie...
G
Gość

Pinokio pinokio pinokio :)

Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu