Atak na flotę cieni. G7 chce obniżyć limit cenowy na rosyjską ropę

Eryk Kołodziejek
Sygnatariusze listu wskazują, że Rosja, z uwagi na ograniczone możliwości magazynowania i silne uzależnienie od eksportu energii, nie ma alternatywy dla kontynuacji eksportu ropy.
Sygnatariusze listu wskazują, że Rosja, z uwagi na ograniczone możliwości magazynowania i silne uzależnienie od eksportu energii, nie ma alternatywy dla kontynuacji eksportu ropy.
Kraje G7 planują ponownie ocenić wysokość pułapu cenowego na rosyjską ropę, jak poinformował rzecznik Komisji Europejskiej, Olof Gill, w poniedziałek. Wniosek o obniżenie obecnego limitu, wynoszącego 60 dolarów za baryłkę od 2022 roku, został złożony przez kraje północnej Europy: Szwecję, Finlandię, Danię, Litwę, Łotwę i Estonię.

Spis treści

Apel krajów północy UE

Sześć krajów skierowało list do Komisji Europejskiej, w którym argumentują, że nadszedł czas na obniżenie pułapu cenowego na rosyjską ropę, ustanowionego w grudniu 2022 roku. Ich zdaniem, taki krok zwiększyłby efektywność sankcji nałożonych na Rosję w odpowiedzi na jej agresję na Ukrainę. Obecny limit, ustalony przez grupę G7, obejmującą największe gospodarczo demokracje, wynosi 60 dolarów za baryłkę.

W liście, do którego dotarła Polska Agencja Prasowa, Szwecja, Finlandia, Dania, Litwa, Łotwa i Estonia podkreślają, że restrykcje dotyczące eksportu ropy są kluczowe, ponieważ "zmniejszają najważniejsze źródło dochodów Rosji". Kraje te twierdzą, że obecnie międzynarodowy rynek ropy jest lepiej zaopatrzony niż w 2022 roku, co zmniejsza ryzyko szoku podażowego w przypadku obniżenia ceny.

Argumenty za obniżeniem ceny

Sygnatariusze listu wskazują, że Rosja, z uwagi na ograniczone możliwości magazynowania i silne uzależnienie od eksportu energii, nie ma alternatywy dla kontynuacji eksportu ropy, nawet po znacznie niższej cenie.

Biorąc pod uwagę ograniczone możliwości magazynowania i nieproporcjonalnie duże uzależnienie (Rosji) od eksportu energii w celu uzyskania dochodów, (kraj ten) nie ma alternatywy dla dalszego eksportu ropy naftowej, nawet po znacznie niższej cenie - napisano w liście.

Kraje te uważają, że obniżenie limitu cenowego powinno być skoordynowane z działaniami przeciwko tzw. flocie cieni, czyli statkom przewożącym nielegalnie rosyjską ropę, oraz podmiotom wspierającym Rosję w handlu ropą powyżej ustalonego limitu cenowego.

Decyzja G7 i UE

Rzecznik Komisji Europejskiej potwierdził otrzymanie listu i zapowiedział, że stanie się on przedmiotem dyskusji w ramach G7.

Otrzymaliśmy list. Stanie się on przedmiotem trwającej debaty w G7. Ostatecznie to od partnerów w G7 zależy decyzja w tej sprawie - powiedział.

Podkreślił również, że kraje członkowskie Unii Europejskiej będą musiały jednomyślnie zaakceptować ewentualne obniżenie limitu cenowego.

Źródło: PAP

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Biznes

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu