Baltic Pipe podłączony do sieci. Uruchomienie przesyłu jeszcze w tym roku. "Wszystkie działania realizowane są zgodnie z harmonogramem"

OPRAC.:
Maciej Badowski
Maciej Badowski
– Wszystkie działania realizowane są zgodnie z harmonogramem – podkreślono.
– Wszystkie działania realizowane są zgodnie z harmonogramem – podkreślono. Gaz- System. materiały prasowe
Gazociąg podmorski Baltic Pipe został połączony z systemami przesyłowymi Polski i Danii - poinformował w czwartek Gaz-System. Jak zaznaczył prezes spółki Tomasz Stępień, "przed nami jeszcze prace rozruchowe i nagazowanie, a następnie uruchomienie przesyłu w zakładanym terminie tj. 1 października br.". Dodano także, że wszystkie działania realizowane są zgodnie z harmonogramem.

Jak czytamy w czwartkowym komunikacie, GAZ-SYSTEM i Energinet, partnerzy projektu Baltic Pipe, "zrealizowali kluczowy etap prac montażowych na gazociągu podmorskim".

– Dziś możemy powiedzieć, że gazociąg podmorski Baltic Pipe jest pod względem technicznym elementem krajowego systemu przesyłowego. Dzięki tej inwestycji zintegrowaliśmy sieci gazowe Polski i Danii, tworząc nowy korytarz dostaw gazu ziemnego do regionu środkowo-wschodniej Europy – powiedział, cytowany w komunikacie, prezes Gaz-Systemu Tomasz Stępień.

Jak wyjaśnił dalej, "przed nami jeszcze prace rozruchowe i nagazowanie, a następnie uruchomienie przesyłu w zakładanym terminie tj. 1 października br.".

Poinformowano także, że dokonano już "fizycznego połączenia gazociągu z krajową siecią przesyłową Polski a także infrastrukturą przesyłową Królestwa Danii, zapewniając możliwość przesyłania gazu między tymi krajami".

Po zakończeniu tych prac rozpoczną się działania związane z przywróceniem do stanu pierwotnego obu terenów budowy oraz z pracami rozruchowymi całego systemu gazociągu podmorskiego Baltic Pipe.

– Wszystkie działania realizowane są zgodnie z harmonogramem – podkreślono.

Początkowa przepustowość Baltic Pipe od 1 października 2022 r. będzie wynosić ok. 2-3 mld m3 w ujęciu rocznym, natomiast pełna przepustowość w ilości 10 mld m3 rocznie zostanie osiągnięta od początku 2023 r.

Gazociąg Baltic Pipe to projekt, który ma na celu utworzenie nowego korytarza dostaw gazu na rynku europejskim. Inwestycja ta umożliwi transport gazu z Norwegii na rynki duński i polski, a także do użytkowników końcowych w sąsiednich krajach. Równocześnie Baltic Pipe pozwoli na przesył gazu z Polski do Danii.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Kiedy w Polsce czterodniowy tydzień pracy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu