Wodorowa Mapa Polski. Jak Gaz-System planuje przesył wodoru?

Barbara Wesoła
Opracowanie:
Zgodnie z ustawą, spółka zależna Gaz-Systemu będzie pełnić rolę operatora systemu przesyłowego wodoru, co stanowi istotny krok w kierunku rozwoju infrastruktury wodorowej w kraju.
Zgodnie z ustawą, spółka zależna Gaz-Systemu będzie pełnić rolę operatora systemu przesyłowego wodoru, co stanowi istotny krok w kierunku rozwoju infrastruktury wodorowej w kraju. Fot. Sławomir Dragula/Polska Press
Gaz-System analizuje różne scenariusze dla przesyłu wodoru w Polsce. Czy przyszłość należy do nowo budowanej infrastruktury, czy adaptacji istniejących gazociągów? Poznaj szczegóły planów i wyzwań, jakie stoją przed operatorem.

Spis treści

Dwie opcje przesyłu wodoru

Analizujemy obie możliwości, czyli przesył nowo wybudowaną siecią służącą tylko do przesyłu wodoru i łączącą potencjalne miejsca produkcji z konsumpcją, oraz przesył istniejącą siecią gazową - poinformował Gaz-System.

Operator zaznaczył, że użycie istniejącej sieci będzie możliwe jedynie w sytuacji, gdy nie będzie ona potrzebna do przesyłu gazu. Wówczas odbiorcy końcowi zostaną przełączeni do innych gazociągów.

Wyznacznikiem zakresu i lokalizacji przyszłej infrastruktury mają być dane zebrane w ramach Wodorowej Mapy Polski, obejmujące informacje od podmiotów planujących produkcję i konsumpcję wodoru.

Wodorowa Mapa Polski jako fundament planowania

Wodorowa Mapa Polski to projekt Gaz-Systemu, którego celem jest identyfikacja miejsc potencjalnej produkcji i konsumpcji wodoru. Analiza ankiet 178 projektów wodorowych pokazała, że potrzeba infrastruktury przesyłowej wodoru pojawi się między 2030 a 2035 rokiem.

Produkcja wodoru ma znacząco wzrosnąć po 2029 roku, a popyt zacznie rosnąć od 2030 roku.

Operator podkreślił, że dostosowanie istniejącej sieci będzie rozważane jedynie w miejscach, gdzie jest to technicznie i ekonomicznie uzasadnione. W pozostałych lokalizacjach planowana jest budowa nowych gazociągów.

Wyzwania techniczne

Gaz-System zwraca uwagę, że wiek i materiały wykorzystane w istniejącej infrastrukturze mogą stanowić wyzwanie przy dostosowaniu jej do przesyłu wodoru. Każdorazowo konieczne będzie potwierdzenie zgodności parametrów technicznych sieci.

Operator, będący w 100% własnością Skarbu Państwa, już teraz przygotowuje się do pełnienia roli systemowego operatora przesyłu wodoru poprzez swoją spółkę zależną.

Gaz-System, zarządzający najważniejszymi gazociągami w Polsce oraz Terminalem LNG w Świnoujściu, zamierza wykorzystać swoje doświadczenie w budowie i eksploatacji infrastruktury do realizacji tego strategicznego celu.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Biznes

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu