Gaz-System: od 2030 roku Polsce będzie potrzebna infrastruktura wodorowa

Oliwia Marciszewska
Z badań przeprowadzonych przez Gaz-System wynikło, że do 2030 r. należy utworzyć w Polsce infrastrukturę do przesyłu wodoru.
Z badań przeprowadzonych przez Gaz-System wynikło, że do 2030 r. należy utworzyć w Polsce infrastrukturę do przesyłu wodoru. industryview
W nadchodzących latach Polska stanie przed koniecznością rozwoju infrastruktury do przesyłu wodoru. Jego produkcja ma znacząco wzrosnąć po 2029 roku, a zapotrzebowanie - od 2030 roku. Takie wnioski płyną z badania pt. Wodorowa Mapa Polski, przeprowadzonego przez firmę Gaz-System. Wyniki wskazują na potrzebę przygotowania się na przyszłe wyzwania związane z wodorem, który ma stać się kluczowym elementem transformacji energetycznej kraju.

Spis treści

Wyniki badania Wodorowa Mapa Polski

Gaz-System, w ramach badania, zebrał 64 ankiety, które obejmowały 199 projektów związanych z rynkiem wodoru. Dotyczyły one różnych aspektów, takich jak produkcja, konsumpcja, dystrybucja i magazynowanie. Spośród nich, do szczegółowej analizy wybrano 178 zawierających kompletne dane.

Celem badania było oszacowanie potencjału rynku wodoru w Polsce oraz określenie miejsc jego koncentracji w podziale na województwa. Zebrane informacje mają posłużyć jako podstawa do dalszych prac nad określeniem zapotrzebowania na usługi związane z jego przesyłem. Gaz-System zauważył, że biorąc pod uwagę zgłaszane wielkości produkcji i konsumpcji, potrzeba odpowiedniej infrastruktury pojawi się już w latach 2030-2035.

Przewiduje się, że produkcja wodoru zacznie rosnąć od 2030 roku, osiągając stabilny poziom, 1,11 mln ton rocznie, w ciągu dekady. Również jego konsumpcja ma wykazywać trend wzrostowy, osiągając 1,27 mln ton w 2030 roku i 2,62 mln ton dziesięć lat później.

Potrzeba importu i lokalizacja produkcji

Gaz-System podkreśla, że istnieje potencjalny deficyt krajowej produkcji względem zapotrzebowania, co może wymagać importu wodoru na poziomie od 0,8 mln ton w 2030 roku do 1,4 mln ton w 2040 roku. Alternatywnie, możliwe jest zwiększenie krajowej produkcji, aby zaspokoić rosnące potrzeby.

Najwięcej projektów związanych z wytwarzaniem wodoru zlokalizowano w północno-zachodniej Polsce, w województwach lubuskim, zachodniopomorskim i pomorskim. Na tym obszarze planowane jest wyprodukowanie 0,84 mln ton wodoru do 2040 roku, z dynamicznym wzrostem po 2030 roku.

Zapotrzebowanie na wodór i jego magazynowanie

Zapotrzebowanie na wodór w 2040 roku ma wynieść 2,13 mln ton, głównie w województwach wielkopolskim, dolnośląskim, śląskim, mazowieckim i kujawsko-pomorskim. Najważniejsze sektory zgłaszające potrzebę to przemysł i elektrociepłownie.

W zakresie magazynowania, zadeklarowana pojemność wynosi około 0,013 mln ton w trzech podziemnych magazynach. Gaz-System ocenia, że potencjał składowania jest niewystarczający w stosunku do zapotrzebowania, co może wpływać na płynność gospodarki wodorowej. Mimo to, zainteresowanie usługą jest wysokie, z 28 podmiotami deklarującymi produkcję 0,54 mln ton wodoru i 6 podmiotami planującymi konsumpcję 0,04 mln jego ton.

Bariery i przyszłe działania

Decyzje o realizacji projektów wodorowych są uzależnione od powstania sieci przesyłu. Obecny brak infrastruktury i dopiero rozwijająca się współpraca między producentami a konsumentami stanowią główne bariery dla rozwoju rynku.

Prezes Gaz-Systemu, Sławomir Hinc, przypomniał, że 12 grudnia br. podpisano nowelizację Prawa energetycznego, wprowadzającą regulacje dla sektora wodoru. Ponadto przedsiębiorstwo planuje prace nad koncepcją Krajowej Sieci Wodorowej.

Gaz-System zastrzega, że informacje zebrane w ramach Wodorowej Mapy Polski nie stanowią zobowiązania do podjęcia wiążących działań. Operator Gazociągów Przesyłowych Gaz-System, w pełni należący do Skarbu Państwa, odpowiada za przesył gazu ziemnego i zarządza kluczowymi gazociągami w Polsce. Na mocy ustawy, operatorem systemu przesyłowego wodoru będzie spółka zależna Gaz-Systemu.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Biznes

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu