Gdy Polska wyjdzie z węgla, musi stać już w niej atom

Maciej Badowski
Opracowanie:
Być może musimy też myśleć o strategicznym podejściu do węgla (...) na wszelki wypadek, ze względów bezpieczeństwa – zasugerował prezydent Warszawy, Rafał Trzaskowski.
Być może musimy też myśleć o strategicznym podejściu do węgla (...) na wszelki wypadek, ze względów bezpieczeństwa – zasugerował prezydent Warszawy, Rafał Trzaskowski. Dariusz Bloch
Polska stoi przed ogromnym wyzwaniem transformacji energetycznej, która ma na celu odejście od węgla i zastąpienie go nowoczesnymi źródłami energii. Rafał Trzaskowski, w trakcie spotkania w Katowicach, podkreślił kluczową rolę energetyki jądrowej oraz odnawialnych źródeł energii w przyszłym miksie energetycznym kraju.

Atom jako filar przyszłości

– Polska musi mieć atom i do momentu, gdy Polska wyjdzie z węgla, ten atom musi już stać –powiedział Rafał Trzaskowski, zwracając uwagę na konieczność równoczesnego rozwijania atomu i stopniowego wycofywania się z węgla.

Trzaskowski zaznaczył, że transformacja energetyczna musi być procesem stopniowym, aby uniknąć negatywnych konsekwencji gospodarczych i społecznych. Wskazał na przykład Niemiec, które zamknęły swoje kopalnie i teraz są zmuszone do importu węgla, jako ostrzeżenie przed zbyt pochopnymi decyzjami.

OZE i gaz jako elementy przejściowe

W kontekście OZE, Trzaskowski podkreślił ich rosnącą rolę w miksie energetycznym Polski. Jednocześnie zwrócił uwagę na potrzebę wykorzystania gazu jako paliwa przejściowego, co ma zapewnić stabilność dostaw energii w okresie transformacji.

Musimy mieć oczywiście odnawialne źródła energii – to, co robimy. I mimo tego, że bardzo poważnie traktuję walkę z ociepleniem klimatycznym, musimy mieć również gaz, potraktowany jako paliwo przejściowe – stwierdził Trzaskowski.

Wyzwania społeczne i ekonomiczne

Transformacja energetyczna to nie tylko wyzwanie technologiczne i ekonomiczne, ale również społeczne. Trzaskowski podkreślił, że odchodzenie od węgla wymaga dużej empatii wobec ludzi, dla których wydobycie węgla jest nie tylko pracą, ale również częścią tożsamości.

Strefa Ekologii - artykuły

– Chodzi nie tylko o miejsca pracy, ale o coś dużo więcej – przyznał Trzaskowski, dodając, że transformacja musi zapewnić pracownikom sektora węglowego perspektywy na przyszłość.

Finansowanie transformacji

Ostatnim, ale nie mniej ważnym elementem debaty na temat transformacji energetycznej w Polsce jest kwestia finansowania. Trzaskowski przypomniał o negocjacjach z Unią Europejską na temat funduszy na transformację energetyczną, podkreślając, że Polska potrzebuje znaczących inwestycji w nowe technologie i infrastrukturę.

– A PiS opowiadał duby smalone, podpisywał papiery zmierzające w kierunku transformacji energetycznej, a zablokował pieniądze z UE i przepalił w piecu te pieniądze, które myśmy wynegocjowali m.in. na sieci – mówił Trzaskowski.

Debata na temat przyszłości energetycznej Polski jest złożona i wielowymiarowa. Kluczowe jest jednak, aby podejmowane dzisiaj decyzje były przemyślane i uwzględniały zarówno potrzeby ekonomiczne, jak i społeczne kraju. Atom, OZE oraz gaz jako paliwo przejściowe, wydają się być niezbędnymi elementami w kierunku osiągnięcia stabilności energetycznej i zrównoważonego rozwoju.

źródło: PAP

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Biznes

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu