Polacy oczekują wsparcia od państwa i biznesu w sprawie zmian klimatu

Maciej Badowski
Opracowanie:
Polacy oczekują, że biznes będzie dostarczał rozwiązania wspierające zrównoważony rozwój. Obok znanych firm polskich i tych globalnych, wysoko oceniają także start-upy.
Polacy oczekują, że biznes będzie dostarczał rozwiązania wspierające zrównoważony rozwój. Obok znanych firm polskich i tych globalnych, wysoko oceniają także start-upy. Tomasz Kawka/ Polska Press
Świadomość zmiany klimatu i dbałość o środowisko nie są domenami młodych, ale rosną wraz z wiekiem, a zachowania proekologiczne są równie popularne w dużych miastach, jak i małych miejscowościach. – Prawie trzy czwarte badanych uważa, że gdybyśmy wszyscy wprowadzili niewielkie zmiany, mogłoby to mieć duży wpływ na przeciwdziałanie zmianie klimatu – komentuje Anna Maria Stawiska z Ipsos.

Spis treści

Polacy świadomi zmian dotyczących ocieplania się klimatu. Wraz z wiekiem rośnie popularność zachowań służących oszczędzaniu zasobów, czy recyklingowi

Wyniki badania przeprowadzonego wśród dorosłych mieszkańców Polski przez Ipsos na zlecenie ING Banku Śląskiego wskazują, że zdecydowana większość ankietowanych (84 proc.) dostrzega ocieplanie się klimatu. Co ciekawe, świadomość zmian rośnie wraz z wiekiem – najniższa jest w grupie 18-34 (80 proc.), a najwyższa w grupie 45-65 (87 proc.).

Wraz z wiekiem rośnie również popularność zachowań służących oszczędzaniu zasobów, czy recyklingowi. Uczestnicy badania zostali zapytani między innymi o proekologiczne zmiany, jakie wprowadzili w swoim życiu. Wśród trzech najpopularniejszych znalazły się ograniczanie zbędnych zakupów (57 proc.), naprawianie zepsutych rzeczy (53 proc.) oraz dbanie i naprawianie odzieży, by starczała na dłużej (46 proc.).

Autorzy badania zwracają uwagę, że jeśli chodzi o deklarowane zachowania, nie było istotnych różnic między ludźmi w trudnej oraz dobrej sytuacji materialnej, ani między mieszkańcami miejscowości różnej wielkości.

W czym ludzie potrzebują wsparcia, aby działać bardziej proekologicznie?

Najwięcej odpowiedzi wskazało na obszary, wymagające specjalistycznej wiedzy lub doświadczenia, jak alternatywne źródła energii (31 proc.), naprawa zepsutych rzeczy oraz energooszczędny sprzęt AGD (po 29 proc.).

Dla porównania, na potrzebę wsparcia w zastąpieniu produktów mięsnych lub nabiałowych roślinnymi alternatywami wskazało już tylko 14 proc. badanych. Zdaniem respondentów najpowszechniejszą barierą, utrudniającą ludziom życie w bardziej zrównoważony sposób był brak pieniędzy (53 proc.), a dopiero później badani wskazywali brak wiedzy oraz chęci (po około 45 proc. odpowiedzi).

Polacy wierzą w swoją sprawczość. Prawie trzy czwarte badanych uważa, że gdybyśmy wszyscy wprowadzili niewielkie zmiany, mogłoby to mieć duży wpływ na przeciwdziałanie zmianie klimatu. Potrzebują jednak wsparcia ze strony instytucji państwa i biznesu, bo wciąż poważnymi barierami są koszty oraz brak wiedzy i motywacji – mówi Anna Maria Stawiska, Senior Project Manager w Ipsos.

Innowacyjny jak start-up

Zestawienie odpowiedzi na pytania o to, kto powinien pracować nad rozwiązaniami na rzecz klimatu oraz komu zaufaliby Polacy, pokazuje rozdźwięk w oczekiwaniach. Z jednej strony bowiem ponad połowa Polaków uważa, że to instytucje państwowe powinny pracować nad rozwiązaniami, ale tylko co trzecia osoba zaufałaby rozwiązaniom tych instytucji na tyle, by się z nimi przynajmniej zapoznać. Tylko nieco wyższym zaufaniem cieszyły się znane globalne firmy.

Strefa Ekologii - artykuły

Znacznie lepiej wypadają natomiast znane polskie firmy i start-upy, w przypadku których poziom zaufania jest bardzo zbliżony do przekonania, że to te podmioty powinny tworzyć rozwiązania na rzecz ochrony środowiska. Za mocne strony start-upów najwięcej badanych wskazało innowacyjność, nieszablonowe myślenie i motywację na sukces.

Polacy oczekują, że biznes będzie dostarczał rozwiązania wspierające zrównoważony rozwój. Obok znanych firm polskich i tych globalnych, wysoko oceniają także start-upy, u których cenią innowacyjność, ale obawiają się ich niestabilności. Współpraca dużych firm ze start-upami może zatem przynieść korzyści wszystkim stronom. Start-upy mogą skorzystać na wiarygodności dojrzałego partnera, z kolei firmy – na innowacyjności i zwinności start-upu, a konsumenci na większej dostępności produktów i usług – komentuje Małgorzata Jarczyk-Zuber z ING Banku Śląskiego.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Biznes

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu