Baltic Power uruchamia nabór wniosków o rekompensaty dla rybaków

Marek Knitter
Baltic Power przewidział także jednorazowe rekompensaty dla armatorów rekreacyjnych jednostek wędkarskich.
Baltic Power przewidział także jednorazowe rekompensaty dla armatorów rekreacyjnych jednostek wędkarskich. 123fr
Baltic Power, spółka odpowiedzialna za budowę pierwszej polskiej morskiej farmy wiatrowej, rozpoczęła przyjmowanie wniosków do Przejściowego Systemu Rekompensat skierowanego do rybaków, którzy prowadzili działalność połowową na obszarze planowanej farmy wiatrowej.

Spis treści

Rozwiązanie to ma charakter przejściowy i będzie obowiązywać do momentu wprowadzenia przepisów regulujących zasady i zakres wypłaty rekompensat między sektorem morskiej energetyki wiatrowej a rybackim. Wysokość rekompensaty będzie uzależniona od wielkości jednostki, a jej wartość wyniesie od 15.200 do 48.700 tysięcy zł rocznie.

Jak tłumaczyć Baltic Power, system został wprowadzony w celu zrekompensowania lokalnym armatorom wyłączenia obszarów z ich działalności połowowej w związku z realizowaną budową morskiej farmy wiatrowej. Wysokość wsparcia uzależniona jest od wielkości jednostki rybackiej. O wypłatę rekompensat mogą ubiegać się armatorzy jednostek, które działały na obszarze kwadratów rybackich N7, N8, O7, O8 oraz O6 w latach 2018-2023. Jednocześnie Baltic Power przewidział jednorazowe rekompensaty dla armatorów rekreacyjnych jednostek wędkarskich.

Baltic Power to projekt, który przeciera szlaki w sektorze morskiej energetyki wiatrowej. Jako pierwsi rozpoczęliśmy budowę lądowej części projektu, a obecnie prowadzimy ostatnie przygotowania do rozpoczęcia w styczniu kampanii instalacyjnej na morzu.

- Dlatego - w oczekiwaniu na docelowe rozwiązanie administracyjne, które ureguluje zasady współpracy sektora offshore wind z rybackim – uruchomiliśmy nasz przejściowy system rekompensat dla rybaków. Równocześnie kontynuujemy nasze dotychczasowe zaangażowanie w wypracowanie docelowego rozwiązania dla całej branży - powiedział Jarosław Broda, członek zarządu Baltic Power.

Nabór wniosków odbywał się będzie w dwóch turach: listopad 2024 - luty 2025 oraz czerwiec - sierpień 2025.

Rekompensaty będą wypłacane zgodnie z Przejściowym Systemem wdrożonym przez Baltic Power do czasu zakończenia budowy farmy lub do czasu opublikowania docelowych regulacji ministerialnych. Nabór wniosków odbywał się będzie w dwóch turach: listopad 2024 - luty 2025 oraz czerwiec - sierpień 2025. Pierwsza transza rekompensat obejmie okres wypłat za listopad-grudzień 2024 oraz cały 2025 rok. Wnioski o rekompensaty za 2026 r. będą przyjmowane analogicznie w okresach: listopad 2025 - luty 2026 oraz czerwiec - sierpień 2026. W chwili wprowadzenia ministerialnych regulacji, Baltic Power zakończy swój program przejściowy i dostosuje się do nowych przepisów.

Wnioski przyjmowane będą także w punktach informacyjnych, które będą otwarte po cyklicznych spotkaniach informacyjnych organizowanych w Łebie, Ustce i Władysławowie.

Na przełomie 2024 i 2025 roku Baltic Power stanie się realnym współużytkownikiem polskiej części Bałtyku.

- Zdajemy sobie sprawę, że nasza aktywność na obszarze budowy farmy Baltic Power ma wpływ na działalność prowadzoną przez rybaków. Dlatego angażowaliśmy polskich rybaków i ich statki na etapie przygotowania projektu, a na etapie budowy będą nas wspierać w zapewnieniu bezpieczeństwa ruchu morskiego podczas prac instalacyjnych. Jako odpowiedzialny inwestor, chcemy wyrównywać szanse dla tradycyjnych sektorów gospodarki, jak rybacki – zarówno poprzez rekompensaty, jak i angażowanie do współpracy przedstawicieli lokalnych społeczności – powiedział Jens Poulsen, członek zarządu Baltic Power.

Morska farma wiatrowa Baltic Power, to wspólne przedsięwzięcie Grupy Orlen oraz Northland Power. Jest to najbardziej zaawansowany projekt offshore wind w Polsce i jedyny w fazie budowy.

Wraz z planowanym zakończeniem budowy w 2026 roku, Baltic Power będzie pierwszą operującą na Bałtyku polską morską farmą wiatrową. Inwestycja ta pozwoli pokryć ok. 3 proc. krajowego zapotrzebowania na energię (odpowiada to potrzebom ponad 1,5 miliona gospodarstw domowych). Baltic Power będzie wytwarzać w ciągu roku 4 000 GWh zeroemisyjnej energii elektrycznej, co ograniczy emisje CO2 o około 2,8 miliona ton rocznie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Biznes

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu