Usunięty z ustawy o hipotece przepis doprowadził do tego, że obecnie banki powstrzymały się od udzielania kredytów, których zabezpieczeniem miałaby być hipoteka ustanowiona na nieruchomości rolnej. Wejście w życie przyjętych przez Sejm rozwiązań umożliwi tym samym kształtowanie sumy hipoteki na nieruchomości rolnej przez strony umowy, bez ingerencji państwa.
Ponadto nowelizacja wyłącza spod stosowania ustawy o kształtowaniu ustroju rolnego nieruchomości rolne będących drogami wewnętrznymi.
Ograniczenia w nabywaniu zakupu nieruchomości rolnych nie mają też dotyczyć zakupów dokonywanych przez parki narodowe na cele związane z ochroną przyrody.
Nowelizacja ogranicza też możliwość stosowania przez Agencję Nieruchomości Rolnych uprawnienia do nabycia udziałów i akcji w spółkach prawa handlowego m.in. w przypadku gdy nabywcami są osoby bliskie zbywcy, lub nabycie następuje w drodze dziedziczenia ustawowego.
Ustawa trafi teraz do Senatu. Jeśli ten nie wniesie poprawek, akt prawny będzie czekał na podpis prezydenta oraz publikację w Dzienniku Ustaw, by nowe prawo mogło wejść w życie.
Banki znów będą udzielać kredytów pod hipotekę gruntu
Zbigniew Biskupski/AIP

Sejm znowelizował dwie ustawy: o kształtowaniu ustroju rolnego oraz o księgach wieczystych i hipotece. Nowelizacja usuwa z ustawy o księgach wieczystych i hipotece przepis, w myśl którego suma hipoteki na nieruchomości rolnej nie mogła przewyższać wartości rynkowej tej nieruchomości. To oznacza, że znów ruszy akcja kredytowa banków zahamowana uchwalonymi niedawno przepisami ograniczającymi handel ziemią.