Spis treści
- Od 1 kwietnia 2025 r. obowiązywać będzie zerowy VAT na statki ratownicze i łodzie ratunkowe
- Wchodzi też niższa stawka VAT na niektóre produkty higeniczne
- 8-proc. stawka VAT na wyroby medyczne zostanie przedłużona
- Od 1 kwietnia 2025 r. nie będzie konieczna integracja kas fiskalnych z terminalem w punkcie sprzedaży
- Niektóre firmy sprowadzające auta do Polski i wywożące je do innych krajów, mogą liczyć na zwrot akcyzy
Od 1 kwietnia 2025 r. obowiązywać będzie zerowy VAT na statki ratownicze i łodzie ratunkowe
Od 1 kwietnia stawka VAT na dostawę statków ratowniczych i łodzi ratunkowych spadnie z 23 do 0 proc. Dotyczy to jednostek, które są wykorzystywane na morzu, a nie są statkami i łodziami pełnomorskimi.
Wchodzi też niższa stawka VAT na niektóre produkty higeniczne
Dla wielu konsumentów ważną zmianą w przepisach może być obniżka VAT na kubeczki menstruacyjne - spadnie ona z 23 do 5 proc. Dotychczasowa stawka na te produkty była wyższa niż dla innych artykułów higienicznych, takich jak podpaski czy tampony.
8-proc. stawka VAT na wyroby medyczne zostanie przedłużona
Znowelizowane przepisy zakładają też przedłużenie stosowania 8 proc. stawki VAT na wyroby medyczne. Te produkty miały być opodatkowane stawką 8 proc. tylko do 27 maja 2025 r. Nowelizacja przedłuża możliwość stosowania niższej stawki bezterminowo, aż do fizycznego zużycia tych wyrobów. Dodajmy, że chodzi tu o produkty wprowadzone do obrotu na podstawie ustawy o wyrobach medycznych z 20 maja 2010 r. (zastąpiła ją ustawa z 7 kwietnia 2022 r.).
Znowelizowana ustawa doprecyzowuje również przepisy dotyczące stawki 8 proc. na nawozy, środki ochrony roślin i pasze (w załączniku do ustawy wymieniono szczegółowo te produkty, wcześniej w przepisach brakowało katalogu produktów).
Od 1 kwietnia 2025 r. nie będzie konieczna integracja kas fiskalnych z terminalem w punkcie sprzedaży
Ustawa wprowadza też pewne uproszczenia w zakresie integracji kas fiskalnych z terminalami płatniczymi. Od 1 kwietnia dane o transakcjach kartowych będą przekazywane do Krajowej Administracji Skarbowej bez konieczności dodatkowej synchronizacji urządzeń w punktach sprzedaży.
Niektóre firmy sprowadzające auta do Polski i wywożące je do innych krajów, mogą liczyć na zwrot akcyzy
Od 1 kwietnia podmioty, które sprowadzają do Polski samochody osobowe, czasowo je u nas rejestrują, a następnie wywożą za granicę, będą mogły otrzymać zwrot akcyzy. Do tej pory taki zwrot był możliwy tylko, gdy samochód nie był rejestrowany przed wywozem. Ministerstwo Finansów uzasadniało zmianę m.in. tym, że zmniejszy się liczba skarg wniesionych do sądów administracyjnych na decyzje odmawiające zwrotu akcyzy od samochodów czasowo zarejestrowanych w celu ich wywozu.
Źródło: nowelizacja ustawy o VAT z 24 stycznia br. (Dz.U. z 2025 r., poz. 222)