Kwapisz zaznacza, że branża już nauczyła się korzyści efektywności energetycznej poprzez stosowanie ocieplenia budynków i lepszych okien, co przekłada się na zyski w portfelu. Jednakże, istotą budownictwa zrównoważonego jest nie tylko oszczędność energii, ale także zapewnienie zdrowego środowiska wewnętrznego. Materiały stosowane w budynkach zrównoważonych mają także potencjał minimalizowania odpadów.
Drugi raport wskazuje, że materiały uzyskane z rozbiórki starych budynków mogą być wykorzystywane ponownie jako surowce budowlane. Odzysk materiałów budowlanych stanowi kluczową przyszłość branży budowlanej, przyczyniając się do ograniczenia zużycia surowców i redukcji odpadów.
Wnioski z tych raportów pokazują, że zrównoważone budownictwo nie tylko generuje korzyści ekonomiczne, ale także przyczynia się do tworzenia bardziej przyjaznego dla ludzi i środowiska miejsca zamieszkania oraz pracy. Wdrażanie zrównoważonych praktyk wymaga wspólnych wysiłków całej branży oraz edukacji społeczeństwa na temat korzyści i możliwości, jakie niesie ze sobą ta transformacja.
Więcej na ten temat w wywiadzie wideo przeprowadzonym podczas Szczytu Klimatycznego TogetAir, który odbył się w Warszawie w dniach 22-23 kwietnia 2024 roku.
