https://strefabiznesu.pl
reklama

Mniej emisji, więcej zysków. Cement z recyklingu podbija rynek

Maciej Badowski
Opracowanie:
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Recykling materiałów budowlanych po rozbiórce może stać się kluczowym elementem w walce z emisją CO2. Nowe badania wskazują, że wykorzystanie odzyskanego cementu nie tylko zmniejsza emisje, ale także zachowuje wytrzymałość konstrukcji.

Spis treści

Rosnący problem betonowych odpadów

Ilość nagromadzonych betonowych odpadów na świecie jest ogromna i szacowana na 60 gigaton, a liczba ta rośnie o około 1 gigaton rocznie. To nie tylko problem związany z przestrzenią, ale także z emisją dwutlenku węgla, która towarzyszy produkcji nowego cementu. Badania przeprowadzone przez naukowców z University of Sao Paulo oraz Princeton University wskazują na potencjał recyklingu w obniżeniu emisji CO2.

– Odpady budowlane zazwyczaj trafiają na wysypisko śmieci lub, jeśli zostaną poddane recyklingowi, będą wykorzystywane w zastosowaniach niskiej jakości, takich jak nawierzchnie lub stabilizacja gleby – powiedział kierownik badań Sérgio Angulo, profesor inżynierii budownictwa lądowego i miejskiego na University of Sao Paulo.

– Teraz możemy faktycznie poddać recyklingowi odzyskane odpady cementowe w zastosowaniach wysokiej jakości – dodał.

Recykling cementu a emisje CO2

Cement portlandzki, najczęściej używane spoiwo do produkcji betonu, jest odpowiedzialny za znaczną część globalnych emisji dwutlenku węgla. Przemysł cementowy i betonowy odpowiada za około 8 proc. globalnych emisji CO2. Wprowadzenie cementu z recyklingu może znacząco zmniejszyć ten odsetek.

Naukowcy wykazali, że mieszanki zawierające do 80 proc. cementu z recyklingu były tak samo mocne jak konwencjonalny cement portlandzki, generując jednocześnie ułamek emisji dwutlenku węgla. To odkrycie może zrewolucjonizować przemysł budowlany, oferując bardziej ekologiczne rozwiązania bez kompromisów w kwestii wytrzymałości.

Potencjał redukcji emisji do 2050 roku

Jak oszacowali autorzy badania, pełne wdrożenie nowego procesu recyklingu, w połączeniu z innymi strategiami, takimi jak wychwytywanie CO2 poprzez karbonatyzację odpadów cementowych, może zmniejszyć prognozowane na rok 2050 emisje CO2 przemysłu cementowego nawet o 61 proc. (2,31 Gt CO2/rok).

– Krok naprzód polega na tym, że można teraz uzyskać zasadniczo takie same krótko- i długoterminowe właściwości jak w przypadku samego cementu portlandzkiego, z niskoemisyjną alternatywą składającą się w przeważającej mierze z materiałów pochodzących z recyklingu – powiedziała współautorka Claire White, profesor inżynierii lądowej i środowiskowej oraz Andlinger Center for Energy and the Environment.

Przyszłość budownictwa z recyklingu

Wprowadzenie cementu z recyklingu na szeroką skalę może stać się kluczowym elementem w walce z globalnym ociepleniem. Dzięki nowym technologiom możliwe jest nie tylko zmniejszenie emisji, ale także efektywne wykorzystanie odpadów budowlanych, które dotychczas były problemem.

Oprócz obniżenia intensywności emisji dwutlenku węgla w przemyśle cementowym i betonowym, recykling może umożliwić nowe zastosowania odpadów budowlanych i rozbiórkowych, których znaczącym składnikiem jest beton. Na przykład w roku 2018 w Stanach Zjednoczonych całkowita ilość odpadów budowlanych i rozbiórkowych była ponad dwukrotnie większa niż odpadów domowych.

Dzięki takim innowacjom, jak recykling cementu, możliwe jest nie tylko zmniejszenie negatywnego wpływu na środowisko, ale także stworzenie zrównoważonego modelu budownictwa, który będzie odpowiadał na wyzwania przyszłości. W obliczu rosnących potrzeb budowlanych i ekologicznych, beton z recyklingu może stać się kluczowym elementem zrównoważonego rozwoju.

źródło: PAP

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu